Premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě Libereckého kraje.

Premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě Libereckého kraje. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Spor o podzemní vodu. Premiér bude řešit důl Turów s Poláky

  • 3
Kolik vody vezme Frýdlantskému výběžku rozšíření polského dolu Turów. To je otázka, na kterou nemá česká vláda zatím přesnou odpověď. Slyšet ji chce od polských kolegů. Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD teď musejí Poláci dodat veškeré dokumenty, které po nich Česká republika požaduje.

Sobotka také řekl, že rozšíření dolu považuje vláda za jeden z nejpalčivějších problémů kraje, s kterým chce pomoci. „Zahájili jsme s Poláky konzultace, to téma jsme otevřeli už na jaře ve Varšavě, vznikla polsko-česká expertní skupina, která se má zase sejít nyní na konci září. Tam budeme požadovat doplnění dokumentů,“ prohlásil premiér.

Právě na základě podkladů z Polska pak může Česká geologická služba vytvořit studii, která řekne, jak moc velký vliv bude mít rozšíření dolu na hladinu podzemních vod v příhraničí. „Hrozí zde nebezpečí, že podzemní vody poklesnou o třicet až padesát metrů,“ dodal Sobotka.

Na rizika ale už reagoval i Liberecký kraj, který vytipoval pět projektů za více než 230 milionů korun. Ty mají řešit otázku dostupnosti vody v regionu. Počítají třeba s dobudováním vodovodů ve Václavicích u Hrádku nad Nisou a do Horního Vítkova u Chrastavy. Na vodovod mají napojit také obyvatele Bulovky a Dětřichova na Frýdlantsku a posílit stávající vodovodní síť ve Frýdlantském výběžku.

„Jedna z možností je i napojení na stávající vodovodní liberecký řad nebo přivedení vody z druhé strany Jizerských hor z přehrad na Souši a Josefova dolu,“ doplnila Pavla Řechtáčková z ČSSD.

„Jsem rád, že se obce připravují, ale my musíme primárně usilovat o to, aby dopady rozšíření dolu byly co nejmenší, proto jednáme s polskou vládou. A pokud by z její strany nebyly opatření realizována, pak budeme určitě jednat o nějakých finančních kompenzacích,“ vysvětlil premiér. Podle něj ale zatím polská strana reaguje vstřícně a komunikuje.

Sobotka se sejde s polskou předsedkyní vlády

„Polská vláda je navíc většinovým vlastníkem společnosti, která důl provozuje. To by mohlo komunikace zjednodušit,“ prohlásil. Plánované rozšíření Turówa bude také prý jedním z bodů jeho jednání s předsedkyní polské vlády Beatou Szydlovou, k němuž dojde ještě letos.

„Problém je, že na dole probíhá skrývka v novém dobývacím prostoru, ale není dokončena ještě studie EIA, probíhá i výstavba nových bloků, aniž by byl mezinárodní proces EIA vůbec zahájen a polská strana připravuje změnu územního plánu u Bogatyně, aniž by zase měla všechny potřebné dokumenty, které chceme doplnit,“ přiblížil.

Hnědouhelný důl leží u polské Bogatyně a zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Je to jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území. A právě to s sebou nese obavu, že Frýdlantsko, Hrádek i část Chrastavy přijdou o zásoby pitné vody. Pokud se to stane, náklady na zajištění náhradního zásobování vodou se odhadují na více než dvě miliardy korun. Jenže problém je ten, že obce ani kraj na to peníze nemají.