Mistrové Ludmila Baumrukrová a Věra Habelová v dílně libereckého učňovského...

Mistrové Ludmila Baumrukrová a Věra Habelová v dílně libereckého učňovského střediska, kterou úplně zničila voda. „Byly to šílené čtyři měsíce,“ říká o situaci Baumrukrová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do vytopené školy se vrátil život. Ve stropech zejí díry jako po Faustovi

  • 0
Havárie v budově učňovského střediska na Králově Háji v Liberci je zlikvidovaná. Po měsících mohou učitelé i žáci najet na normální režim. Zfušovaná oprava stála kraj navíc kolem 9 milionů korun. S firmou, která ji má na svědomí, se bude nejspíš soudit.

„Zaplaťpánbůh, že už to končí,“ těší se mistrová odborného výcviku Střední školy gastronomie a služeb na Králově Háji v Liberci Ludmila Baumrukrová.

„Byly to šílené čtyři měsíce, kdy jsme se po každém i sebemenším dešti měnily na uklízečky a lítaly s kýbly, hadry a lopatkami, převlékaly se v malé šatničce spolu s žáky a obědvaly u strojů,“ líčí.

Nábytek, který byl uskladněný v protější škole, je už na místě. Stoly na žehlení, menší stolky pod šicí stroje, skříně a další nábytek putoval z hlavní budovy přes ulici do bývalého domu služeb Centrum, kde mají dílny nastávající krejčové. „Ještě přijdou truhláři a opraví, co půjde, co nepůjde, vyhodíme, a příští středu nám přivezou mašiny,“ dodala mistrová.

Firma zakázku zpackala

Všechno začalo letos na jaře zakázkou na opravu a zateplení školy. Tu ve výběrovém řízení Libereckého kraje vysoutěžila nejlevněji - za 19 milionů korun - firma IZ-Real. Pak se ale ukázalo, že na zakázku nestačí, a tak na počátku července dostala „padáka“. Zůstala po ní budova beze střechy. Jenže mezitím přišly lijáky a ty už započaté dílo zkázy dorazily.

Kraj narychlo povolal libereckou stavební firmu Brex, aby vršek alespoň zakryla plachtou, ohradila staveniště, kolem kterého chodili lidé a studenti, a zachránila co se dalo. Moc toho ale nebylo.

Ve stropech zejí díry

„Voda zničila stropy, podhledy, malby, omítky, elektroinstalaci, topení podlahy i to už před tím bylo nově udělané. Museli jsme honem začít s vysoušením a opravit střechu, aby do budovy dál neteklo,“ popisuje Zuzana Halamová z odboru investic a správy nemovitého majetku Libereckého kraje. Místnosti jsou opravené, ale ve stropech stále zejí díry jako po Faustovi.

„Budova je pořád mokrá. Někdy, když po ránu přijdeme, potí se nám brýle,“ přizvukuje své kolegyni další mistrová Věra Habelová. „Ještě potrvá, než pořádně vyschne. Je potřeba hodně větrat, ale i tak je to už úplně o něčem jiném.“

Ředitel: Lidé k nám přestali chodit

Oddychl si i ředitel školy Zdeněk Šlaich. „Už nehrozí nebezpečí úrazu, protože žáci se pohybovali kolem staveniště. Zlepší se i hygiena a zázemí. A hlavně, lidé už si nebudou myslet, že máme zavřeno,“ vypočítává Šlaich. Středisko totiž funguje jako dům služeb dál. Kromě krejčovství je tu i kadeřnictví, kosmetika nebo restaurace s kavárnou. „Lidé k nám kvůli stavbě nechodili a to nám chybí v rozpočtu,“ konstatuje Šlaich.

Největší hrůzy už mají učitelé, pracovníci školy i žáci za sebou. Oprava školy ale neskončila. Čeká ji ještě výměna oken a výkladů v přízemí, zateplení a nová fasáda. Na to totiž kvůli „povodním“ nedošlo.

Hlavně, že nebudeme chodit ve vodě

Baumrukrová se ale další stavby nebojí. „Slíbili, že úplně hotové to bude do konce školního roku 2015. Nás se ale venkovní práce tolik nedotknou, hlavně, že nám neprší na hlavu a nemusíme se bát, že se ráno budeme brodit ve vodě,“ dodává Baumrukrová.

Kraj teď chystá výběrové řízení na poslední fázi stavby, která by měla začít v lednu. Až skončí, spočítá kraj, co ho všechno stálo a bude to vymáhat po viníkovi. Odhad se pohybuje kolem devíti milionů.

„Je to pro nás nepříjemné a zároveň velké poučení, že musíme upravit podmínky výběrových soutěží a neřídit se jen nejnižší nabídkou,“ poznamenal již dříve náměstek hejtmana kraje Marek Pieter.