Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proletářská i Cesta JZD. Názvy libereckých ulic pořád vězí v socialismu

  19:18aktualizováno  19:18
Jak se dostat z ulice Proletářské do Spartakiádní? Kde je ulice Pionýrů? A kam vede Cesta JZD? Tento rébus musí ještě 25 let po sametu řešit mnozí návštěvníci Liberce nebo poštovní doručovatelky. Řada ulic pořád připomíná gubernii Ruska. Alespoň svými názvy.

Gagarinova ulice na sídlišti, které se celé dodnes jmenuje po prvním muži v kosmu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zatímco náměstí a 40 nejdůležitějších ulic v Liberci se přejmenovalo už 1. dubna 1990, na mnohé malé ulice se zapomnělo.

A tak stále najdeme v Hanychově například ulici Sverdlovskou.

Málokdo si dnes vzpomene, že Sverdlovsk byl kdysi ruský Jekatěrinburg, který bolševici přejmenovali po svém vůdci Jakovu Sverdlovovi. Už v roce 1991 ale městu původní název vrátili. Do Liberce se to nejspíš nedoneslo.

Změnit budovatelské názvy ulic se však Liberec nechystá. Je s tím totiž moc práce a je to drahé. A nikomu se do toho už nechce.

„Historii ohýbali nacisté a po nich komunisté, my to dělat nebudeme. Není to na pořadu dne, máme důležitější věci na práci,“ říká liberecký primátor Tibor Batthyány.

Na dotaz, jestli by sám chtěl bydlet v ulici Mladé generace nebo Fučíkově, primátor odpovídá: „Název ulice by v tom rozhodování nehrál roli.“

Názvy ulic už jsou mezi lidmi vžité

Problém je, že názvy ulic jsou již mezi lidmi vžité, žádný masivní odpor proti jejich názvům se tedy nezvedne. Potvrdilo se to loni, když chtěli někteří občané přejmenovat ulici Moskevskou. Nepochodili. Část obyvatel Moskevské s tím nesouhlasila, a město se tedy rozhodlo název neměnit.

„V Moskevské ulici je 40 domů, sídlí zde 70 firem a dalších 120 zde udává svoji adresu. Náklady na přejmenování by neslo město a v případě této ulice by činily něco kolem dvou milionů. Musely by se nejen lidem vyměnit občanky, ale i přepisy adres firem, mapy a různé databáze,“ připomíná Lubor Franců, demograf a analytik odboru hlavního architekta Liberce.

Mluvčí liberecké radnice Jan Král připomíná, že přejmenování ulice by připadalo v úvahu jen tehdy, pokud by to navrhli sami občané.

Fotogalerie

„Město nic takového nebude iniciovat. Zabývali bychom se tím tehdy, pokud by s přejmenováním vyslovili souhlas všichni obyvatelé ulice. Například peticí,“ zdůrazňuje Jan Král.

Lidem nespokojeným s komunistickými názvy ulic tak nezbývá než přesvědčit ostatní, aby přejmenování od města žádali. Potom nejsou proti ani liberečtí politici.

Tomáš Kysela, náměstek primátora pro technickou správu majetku, by ale neměnil názvy bezhlavě. „Mělo by to být, pokud možno, bez politického podtextu. Revoluční - nemám problém. I samet byla revoluce. Rolnická - opět nemám problém. Rolník byl můj děda, i když z pohledu socialistické etapy byl kulak. Ruská? Před VŘSR velmi kulturní země. Voroněžská - nevím proč a co má Voroněž spojeného s nynějším Libercem. Spartakiádní a další - přežitek,“ sdělil  Kysela.

S tím souhlasí i liberecký historik Ivan Rous. Tomu některé komunistické názvy ulic nevadí, jiné by vymazal.

„Principiálně mi některá jména ulic nejdou přes pysk. Avšak třeba název České mládeže je sice původem někde v 50. letech, ale v podstatě se to chytlo perfektně. Větší tragédie je kumulace dobových názvů. Pokud je na Králově háji pod sebou Kubánská, Stavbařů, Kosmonautů a Slovenského národního povstání, tak je to tragédie,“ myslí si Rous.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz