Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělec namaloval nohama stovky obrazů. Nyní je ukazuje na výstavě

  11:45aktualizováno  11:45
Nikdy nepromluvil a odmala je upoután na invalidní vozík. Přesto dokáže devětapadesátiletý malíř Petr Šrámek prostřednictvím svých děl komunikovat. Nohou zvládne zachytit na plátno bezchybný obraz Ještědu, zříceninu nebo i lidský portrét. Reprodukce jeho pohlednic si posílají tisíce lidí po celém světě.

Malíř Petr Šrámek a jeho šikovné nohy při práci. | foto: MF DNES repro

Malíř Petr Šrámek vyšel díky štětci a barvám z nejhlubší zatuchlé kobky. Zní to možná jako fráze, ale těžce postižený muž, který nikdy nepromluvil, dokázal komunikovat se světem až svým prvním obrazem. A svět se diví. Dnes už jsou totiž obrazů stovky.

Fotogalerie

Umělec je maluje nohou, jejich reprodukce si lidé kupují na pohlednicích nebo kalendářích. Malíř, který žije v ústavu v Hodkovicích nad Mohelkou, otevřel ve středu na krajském úřadě svoji další výstavu.

"Ten obraz jsme ani nikdy nevystavovali. Ale když jsem ho viděl, měl jsem husí kůži ještě tři dny," vypráví akademický sochař Ivan Kolman, přítel postiženého muže, kterého už dvanáctým rokem podporuje.

"Namaloval se totiž jako ukřižovaný a vystihl tím, jak se cítil. Neměl kontakt s lidmi, nedovedl se zeptat, požádat, domluvit se posunkovou řečí. Do té doby byl zazděný a z té kobky volal o pomoc. Nikdo ho ale neslyšel," vypráví Kolman, který mluví o malíři z Hodkovic jako o svém příteli.

Kdo je Petr Šrámek

Osmapadesátiletý malíř žije v Domově a Centru aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou. Zpočátku obkresloval Ladovy nebo Trnkovy pohlednice, pak začal napodobovat Picassovy obrazy. Používal pastel, uhel, tempery i akryl. Od roku 1993 spolupracuje s nakladatelstvím UMÚN. To se zasloužilo o Šrámkovo přijetí do celosvětového sdružení umělců malujících ústy a nohama se sídlem v Lichtenštejnsku. Jeho díla vystavují i v zahraničí a vycházejí i jako kalendáře a pohlednice.

Jinak, než přes prostředníky se s osmapadesátiletým Šrámkem mluvit nedá. A také výstava nese symbolicky název Když slova nestačí ...

Sochař Kolman poznal handicapovaného umělce před jedenácti lety, v době, kdy začal portrétovat personál a spolubydlící z ústavu. Poznal talent a naznačil mu, že by měl autorské malířské vyjadřování upevňovat.

"Zásady techniky pochopil často lépe než zdraví"

Před tím se snažil věrně napodobovat Ladovy ilustrace. S Kolmanovými žáky byl také několikrát na "plenérovém pobytu" v jižních Čechách. "Zásady techniky pochopil často lépe než zdraví studenti," vzpomíná Kolman.

Na obrazech dokáže Petr Šrámek bezchybně vystihnout zříceninu Frýdštejn, stejně jako horský hotel na Ještědu. Jeho obrázky by se stejně dobře vyjímaly třeba i v knížkách pro děti. Věrně zachycené památky nebo přírodu kombinuje s postavami, snovými vizemi a humornými prvky. Podle Kolmana prý malíř disponuje i fotografickou pamětí.

"Všímá si každého detailu. V hlavě si to nahraje a pak z toho čerpá," přiblížil Kolman. I když to na první pohled vypadá neuvěřitelně, malíř je prý při tvorbě zcela soběstačný. Nohama si dokáže odšroubovat víčko od tempery, vytlačit barvu a zase ji zavřít.

"Má speciální židli, dáme mu malířské potřeby k nohám a on už všechno dělá sám," přiblížila Jana Lachmanová, ředitelka Domova a Centra aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou. Podle ní namaluje dva až tři obrazy měsíčně v závislosti na velikosti, obtížnosti, detailech, ale i zdravotním stavu. Jeho dílo dnes čítá přes pět set obrazů.

Z výrazu Jiřího Šrámka lze vyčíst, že má z výstavy radost. I když ji nedokáže sdělit.

"Na výstavu se těšil, prožíval ji několik dní dopředu. Je to teď smysl jeho života, že dokáže být aspoň něčím výrazný a prospěšný. Malování mu velmi psychicky pomáhá. Malbou vyjádří i své pocity, bolesti, radost, smutek," uvedla Jarmila Šámalová, která se o umělce žijícího v ústavu od svých 15 let na vernisáži starala.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Nový pán Trosek je robot Čenda, návštěvníky provede hrou Čertova mřížka

Ředitelka turistického informačního centra na Troskách Markéta Jandová a...

Na hradě Trosky přijali nového průvodce. Jmenuje se Čenda a je to robot. S turisty rozmlouvá a především je zatahuje do...

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz