Unikátní Máchův kraj se do dvou let stane chráněnou oblastí

  12:50aktualizováno  12:50
Kraj pod gotickým hradem Bezděz a kolem Máchova jezera se do dvou let stane součástí chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Současná rozloha území se má zvětšit o 139 kilometrů čtverečních. Starostové změnu vítají, může pomoci rozvoji cestovního ruchu.

Máchovo jezero

Nově chráněné území se rozprostírá od Doks přes Jestřebí, Zahrádky, Hradčany u Ralska, Kuřivody až k Bělé pod Bezdězem.

"Záměr rozšířit chráněnou oblast o takzvaný Máchův kraj, což je vlastně Dokesko, vyplývá z evropské legislativy," objasňuje Michal Smrž, zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Šedesát ohrožených druhů

V roce 2004 zde byla vyhlášena ptačí oblast Českolipsko - Dokeské pískovce a mokřady a je zde i pět evropsky významných lokalit, které jsou součástí soustavy Natura 2000. "Z tohoto důvodu máme povinnost zajistit stupeň ochrany pro zvláště chráněná území," uvádí.

Dokesko má s Kokořínskem podobný geologický vývoj i charakter krajiny. "Spojujícím prvkem je básník Karel Hynek Mácha, který si oblíbil celou tuto oblast. Proto usilujeme o vytvoření CHKO Kokořínsko - Máchův kraj," sděluje Smrž.

Území je přírodovědně zajímavé a unikátní. V posledních letech zde zjistili šedesát ohrožených druhů rostlin, naprosto výjimečná je orchidea prstnatec český. Nevyskytuje se nikde jinde na světě. Roste pouze na rašeliništi Barónský rybník, který je součástí Jestřebských slatin.

Ptačí oblast je ojedinělá kombinací mokřadů a pískovcových skal. "Nejvýznamnější druhy, které tu hnízdí, jsou jeřáb popelavý, orel mořský, slavík modráček, bukač velký. To jsem vyjmenoval ty mokřadní, ze skalních je hodně vzácný sokol stěhovavý," říká ornitolog Martin Pudil ze Severočeského muzea v Liberci.

Jednodušší administrativa i tahák na turisty

Většina starostů devíti dotčených obcí - Ralska, Mimoně, České Lípy, Bělé pod Bezdězem, Provodína, Jestřebí a Zahrádek - s rozšířením chráněné krajinné oblasti souhlasí. Nedávno se na toto téma setkali s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

"Jsme pro. Všechny požadavky, které jsme k rozšíření měli, byly respektovány. Chráněná krajinná oblast se dá využít i jako marketingová značka pro rozvoj cestovního ruchu,"míní Eva Burešová, starostka Doks.

Město leží v několika pásmech ochrany krajiny. "Sjednocení pod jednu chráněnou krajinnou oblast přinese administrativní zjednodušení při řešení projektů. A navíc si myslím, že příroda se má chránit. Máchovo jezero je uprostřed nádherného kraje. Bylo by škoda o něj jednou přijít," zmiňuje starostka.

Do nově rozšířeného území spadá i bývalý vojenský prostor Ralsko. V části stejnojmenné obce - Hradčanech - měli někteří lidé z rozšiřování obavy.

"Jsou podle mě liché. Místní se báli, že si nebudou moci nic postavit. Při besedě v Hradčanech jim zástupci chráněnky vysvětlili, že se rozšíření chráněné oblasti stavební činnosti lidí vůbec nedotkne," uvádí Miloslav Tůma z občanského sdružení Ralsko pro život, které ho naopak podporuje. "Myslíme si, že tak lépe dosáhneme na dotace," konstatuje.

Podle informací z ministerstva životního prostředí se dá očekávat vyhlášení rozšířené chráněné oblasti do dvou let.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Silnice kolem přehrady Souš se až do odvolání zavírá kvůli sněhu a mrazu

Silnice kolem přehrady Souš.

Řidiči od dnešní půlnoci neprojedou po silnici kolem přehrady Souš v Jizerských horách. Důvodem je očekávaný příchod...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz