Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátnímu Liebiegovu náhonu na nábřeží liberecké přehrady hrozí zánik

  6:40aktualizováno  6:40
Lidé při procházkách kolem liberecké přehrady Harcov kráčejí po bahnité stezce, která leží nad historickým náhonem pro někdejší Liebiegovu továrnu. Chodba pod jejich nohama v podstatě kopíruje cestu a klikatí se v délce jednoho kilometru. Na některých místech se ale může propadnout. A tak se teď řeší, jestli ji opravit, nebo zasypat.

Místo starého propadu. Zde je vidět, že mohutný strom narušil klenbu, která se někdy v minulosti začala propadat. | foto: Ivan Rous

Chodba nemá v souvislosti s přehradami Libereckého kraje obdoby. Dřív přiváděla vodu do Liebiegovy textilní továrny, ale náhon už řadu desetiletí neslouží svému účelu.

Do červencové rady se chystá materiál, na základě kterého vedení města rozhodne, co se 112 let starým náhonem dál.

Liebiegův náhon

Liebiegovy závody (pozdější Textilana) potřebovaly stabilní průtok vody bez ohledu na stav vody v přehradě. Proto vzniklo řešení za pomoci 1,3 kilometry dlouhého náhonu, které je na území České republiky unikátní. Vtok Harcovského potoka do přehrady je upraven pro odběr vody, která dále může pokračovat podél celé přehrady až k průchodu hrází. Podzemním kanálem pokračuje až na zahradu Liebiegovy vily. Zde se odebírala užitková voda pro dům a zahradu a větší část vtékala do tlakového potrubí napojeného na turbinu v továrně. Při normálním stavu vody bylo možné odebírat vodu pro továrnu i potrubím u spodní výpusti, které vedlo až do vodojemu v areálu textilky. Podle kapitoly z knihy Jizerské hory – o mapách, kamení a vodě.

„Podle toho, jaké bude rozhodnutí, se začne chystat projektová dokumentace na opravu, nebo na zasypání náhonu,“ zmínil mluvčí liberecké radnice Jan Král.

Projekt musí město konzultovat s Povodím Labe, které chystá vypuštění přehrady a její rekonstrukci na roky 2018 a 2019. „Chtěli bychom náhon vyřešit při jednom,“ dodal Král.

„Protože je náhon v blízkosti zdi, kterou chceme opravit, čekáme na vyjádření města. Mělo by říci, co má s náhonem v plánu, abychom mohli opravit teď,“ zmínil Pavel Šenk, vedoucí libereckého střediska Povodí Labe.

„Nemůžeme říkat, ať Liberec náhon zasype, nebo opraví, je to jejich majetek. Faktem ale je, že už neslouží svému účelu,“ dodal Šenk.

Čeká se na detailní propočty

„Pokud bude možnost opravy a náhon není ve špatném stavu, byl bych osobně pro jeho zachování. Zvažovat budeme ale i finanční náročnost obou možností. Vyžádáme si detailnější propočty,“ řekl náměstek pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela.

Zhruba metr šedesát až osmdesát vysoká chodba zděná žulovými bloky, která na některých místech leží jen asi deset centimetrů pod povrchem, se už v minulosti propadla. Toto místo dnes zakrývají panely. Nedávno prošla stavebním průzkumem.

„Průzkum určil místa, kde může k propadu dojít. S opravou problémových míst by se mělo začít do čtrnácti dnů. Průzkum ale ukázal, že z devadesáti pěti procent je chodba s ohledem na své stáří v dobrém stavu,“ řekl mluvčí liberecké radnice Jan Král.

Náhon je podle Ivana Rouse zanesený sedimenty a dá se v něm pohybovat jen velmi obtížně.

„Jinak je ale v překvapivě dobrém stavu. Propad teoreticky hrozí jen tam, kde chodbu narušily kořeny velkých stromů. Propad v řádu týdnů určitě nehrozí,“ zmínil odborník na liberecké podzemí Ivan Rous. Chodbu prozkoumal a pro město vypracoval zprávu.

Památkáři jsou pro zachování chodby

„Podle mě by bylo krátkozraké a zbytečné chodbu zasypat. Otázkou také je, jestli by ho v budoucnu nešlo nějak využít. Třeba jako obtokový kanál při čištění přehrady. V roce 1982 při vypuštění přehrady byl celý tok Harcovského potoka převeden do zrekonstruovaného náhonu a dno nádrže bylo zbaveno sedimentů,“ upozornil Rous.

Pro zachování chodby se zasazují i památkáři. „Náhon sloužil jako rezervní vodní zdroj pro Liebiegovy závody a vnímáme ho jako součást celé soustavy vodního díla Harcov, které je kulturní památkou. Zničit by ho byla škoda, jedná se o unikátní záležitost. Navíc není součástí přehradní zdi, ke zničení ani není důvod,“ zmínil Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu v Liberci.

Samotná přehrada projde opravou zřejmě mezi lety 2018 až 2019. Povodí Labe počítá s tím, že stavebními úpravami projde celá hráz, včetně podloží, výpustí, kaskád, odtokového koryta i samotné nádrže.

Zmizí také železobetonový podstavec skokanského můstku zapuštěný do dna pár metrů od břehu pláže. Z nádrže se má odtěžit přibližně 20 tisíc metrů krychlových bahna. Přístup na korunu hráze bude v době opravy omezený. Rekonstrukcí projde i pravobřežní zeď s promenádní cestou.

„Rozhodně chceme opravit promenádní stezku, aby lidé neklopýtali přes kaluže a bahno,“ uvedl náměstek Kysela.

Řeší se také případné osvětlení stezky. „Především je potřeba mít na paměti, že přehrada slouží hlavně k protipovodňové ochraně. Při povodňovém stavu se může stát, že dojde k zatopení cesty,“ upozornil Král.

Autor:Nejčtenější

Sparta končí, Liberec vyhrál i v Praze a jde na Hradec. Olomouc vede

Liberecký trenér Filip Pešán v zápalu během předkola play off se Spartou

Hokejové Spartě skončila sezona. Jeden z hlavních favoritů extraligy nestačil v předkole play off na Liberec a vypadl...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

Další z rubriky

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

Najdete na iDNES.cz