Mnohé podstávkové domy na Liberecku, jako tento ve Vísce, utrpěly při loňských...

Mnohé podstávkové domy na Liberecku, jako tento ve Vísce, utrpěly při loňských povodních. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Unikátní podstávkové domy zachrání česko-saský projekt

  • 6
V česko-saském pohraničí vznikl projekt na záchranu podstávkových domů. Jeho cílem je zvýšit povědomí o těchto unikátních stavbách. Podstatnou částí projektu je vzorová rekonstrukce podstávkového domu v německém Hirschfelde, která začne na jaře.

"Řada podstávkových domů je u nás ve špatném stavu. Mnoho lidí nemá k těmto objektům patřičný vztah," říká odborník na podstávkové domy z liberecké pobočky Národního památkového ústavu Miroslav Kolka.

Podstávkové domy

Domy se vyznačují podpůrnou konstrukcí, podstávkou.

Je složená z vodorovného trámu, svislých sloupů, pásku.

Většinou je zdobená a vynáší krov nebo podkrovní polopatro či úplné patro.

Podstávkový dům z Hirschfelde by se měl stát příkladem, jak tyto stavby opravovat. Památka z patnáctého století leží přímo u žitavské Svatojakubské cesty a v roce 2013 začne sloužit jako ubytovna.

"Už v průběhu opravy domu se zde budou konat semináře odborníků. Poradí se, jak postupovat při opravách těchto domů," přibližuje náměstek hejtmana Libereckého kraje Vít Příkazský.

Podstávkové domy jsou typické pro architekturu v trojmezí Česka, Německa a Polska.

Ukázkovým místem je Sloup v Čechách

"Na německé straně máme sečtených šest tisíc památkově chráněných podstávkových domů, v Polsku pět stovek. V Česku žádné sčítání neproběhlo, chráněných je minimum. Odhadujeme jejich počet na více než deset tisíc," upřesňuje Jeannette Gosteli ze Žitavy, která se projektem zabývá na německé straně.

Dům v Hirschfelde.

V Libereckém kraji je nejvíc podstávkových domů na severu Českolipska. Známou lokalitou je například Sloup v Čechách. Proč se podobné domy stavěly zrovna v těchto oblastech, se dá jen spekulovat.

"Obecně se dá říci, že dřevěné domy se stavěly v blízkosti hor. Výhodou z dnešního pohledu je, že tento region v posledních dvě stě letech zůstal chudý a kvůli tomu tyto domy nezbourali a nenahradili je kamennými," zdůraznila Gosteli.

Česko-saský projekt s názvem Společně pro zachování podstávkových domů podpořila Evropské unie částkou 16,5 milionu korun.