Sklárna Crystalex v Novém Boru.

Sklárna Crystalex v Novém Boru. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Jedinečná sbírka skla se vrátí do Nového Boru. Hrozilo jí rozprodání

  • 2
Až se na podzim upnou zraky uměleckého světa k Novému Boru na dvanáctý ročník Mezinárodního sklářského sympozia, bude město zdobit unikátní skleněný soubor. Sbírka přezdívaná pro svůj osud jako „ztracená“ vznikala během sklářských sympozií v novoborském Crystalexu od roku 1982 do roku 2003.

Po krachu firmy jí hrozilo rozprodání a nyní se do města svého zrodu vrací alespoň jako zápůjčka.

Sbírka čítá přes 1 500 exponátů, mezi nimiž jsou zastoupena díla českých výtvarníků, jako jsou třeba Stanislav Libenský, Rony Plesl, Jaroslava Brychtová nebo Bořek Šípek.

Veřejnost již ani nedoufala, že se výjimečný soubor vrátí do města, neboť ji Správce konkurzní podstaty zkrachovalého Crystalexu prodal za 8,5 milionu korun Nadaci Josefa Viewegha - Sklářská huť František.

S nadací ale navázala spolupráci sklárna Ajeto, díky které se část sbírky na podzim do města vrátí.

„Umělecko-řemeslná hodnota sbírky je v podstatě nevyčíslitelná. Obsahuje exponáty od sklářů, kteří již nežijí, nebo se mezitím proslavili. Někteří z nich byli cizinci a v Česku tvořili jedinkrát v životě,“ připomněl ředitel sklárny Ajeto Jaroslav Turnhöfer.

Sbírka nebude celá

Jen díky přátelským kontaktům mezi novoborskými skláři a nadací spravujících sbírku na Benešovsku se letos prolomily ledy a sbírka se vrátí. Nebude ovšem celá, pouze část.

„Zatím jednáme o tom, jaké kusy nám zapůjčí. Záležet bude na velikosti prostor a délce zapůjčení. Usilujeme samozřejmě o to, aby zápůjčka byla dlouhodobá, nejméně deset nebo dvacet let,“ vylíčil Jaroslav Turnhöfer.

O soubor skleněných uměleckých předmětů, z nichž je každý naprostým originálem, mělo zájem i město. Když se sbírka prodávala, chtělo ji koupit a zachránit tak v celku.

„Chtěli jsme zamezit jejímu odvezení a možnému budoucímu rozprodání. Ale bylo to tehdy nad finanční možnosti města,“ připomněl starosta Nového Boru a také ředitel Mezinárodního sklářského sympozia Jaromír Dvořák.

Sbírka se stane součástí nově budované přístavby Ajeto Glass art musea v Novém Boru, které sklárna v těchto dnech dokončuje. Nový pavilon muzea je již hotov, dělníci právě instalují vitríny pro exponáty. Muzeum otevře během léta, slavnostní otevření se ale plánuje 1. října při začátku Mezinárodního sklářského sympozia v Novém Boru.

Na sympozium možná přijede sklářská celebrita

Na něj se pořadatelé pokoušejí přivézt dost možná nejslavnější sklářskou celebritu, legendárního jednookého amerického skláře Dalea Chihulyho.

„Pokud se jeho účast potvrdí, bude to pro Nový Bor totéž, jako by přijel papež. Na chvíli se staneme centrem celého sklářského světa,“ doufá Jaromír Dvořák.

XII. ročník Mezinárodního sklářského sympozia v Novém Boru nabídne návštěvníkům ochutnávku různých lahůdek v podobě sklářské tvorby skláren Ajeto, AveClara, Crystalex, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv, Sklárna Slavia, TGK, VOŠ a SŠ sklářská a také Preciosa Kamenický Šenov.

Všechny tyto firmy nabídnou ve dnech 1.- 4. října své provozy a vytvoří pracovní zázemí pro sedm desítek účastníků sympozia.