Vysokoškolské koleje v Harcově.

Vysokoškolské koleje v Harcově. | foto: Břetislav Fiala, ČTK

Univerzita dělala, že se jí oprava kolejí netýká, řekl soudu kontrolor

  • 1
Příprava vysokoškolských kolejí v Liberci, kde měli bydlet účastníci lyžařského šampionátu, byla plná nedostatků. U soudu to řekl pracovník Nejvyššího kontrolního úřadu. Univerzita například zaplatila firmě Syner 4 miliony za nábytek, který nedostala. Soud nyní kvůli tomu soudí tři lidi obžalované z podvodu.

"Ještě jsem se nesetkal s tak velkým rozsahem pochybení," řekl u soudu pracovník Nejvyššího kontrolního úřadu Radim Žabka.

Právě jeho úřad po rozsáhlé kontrole podal trestní oznámení. To vyústilo až v obžalobu ředitele Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci Zdeňka Kračmara, pracovníka technického dozoru společnosti Investing CZ Petra Patrmana a účetní Syneru Jindřišky Máchové.

Nejvyšší kontrolní úřad působil v Liberci od února do prosince 2008, protože rekonstrukci univerzita platila ze státní dotace.

"Největší problém byl s tím, že se Technická univerzita vzdala možnosti, jak akci kontrolovat. Vše předala mandátní firmě a dělala, že se jí to netýká," vypověděl Žabka.

Soud o nedodaný nábytek

Na vysokoškolských kolejích bydleli v době lyžařského mistrovství v Liberci sportovci a jejich týmy. Univerzita proto nechala pokoje před šampionátem ze státní dotace zmodernizovat.

Při tom proplatila Syneru čtyři miliony korun za nábytek, který firma nedodala. Syner to vysvětluje chybnou fakturací.

Případem se začal v úterý 29. listopadu zabývat liberecký soud.

K tomu, že nakonec univerzita platila za část nábytku, který nikdy nedostala, byla podle státního zástupce zapotřebí součinnost všech tří obžalovaných. Máchová podle něj zařadila nábytek do faktur, zástupce investora Patrman je schválil a Kračmar zajistil, aby se na nedostatky nepřišlo a univerzita faktury proplatila.

Vícepráce maskovaly podvod?

Obžalovaní se hájí tím, že nepodváděli a nikomu nevznikla škoda. Nedodaný nábytek podle nich dodatečně kompenzovaly stavební práce.

"Vícepráce činily minimálně dvojnásobnou hodnotu nábytku," řekla účetní Máchová.

Podle státního zástupce měly vícepráce podvod jen dodatečně zamaskovat, protože ho kontroloři odhalili (rozhovor zde).

Způsob náhrady za nedodaný nábytek se nelíbil ani Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. "Vícepráce neprošly stavebním deníkem a nebyly ošetřeny dodatkem smlouvy," upozornil Žabka.

Přestože se díky takzvaným změnovým listům vše účetně srovnalo, postup je to podle něj špatný. "Zůstává to chybou. Nelze platit za věci, které nebyly dodány," poznamenal Žabka.