Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecká univerzita protestuje proti Putinovi. Nestojí o ruské studenty

  9:14aktualizováno  9:14
Noví studenti z Ruska? Ne, děkujeme. Liberecká univerzita se překvapivě vymezila vůči současné politice Moskvy a dala najevo postoj k rusko-ukrajinské krizi. O další ruské studenty nemá zájem a v Rusku zastavila propagaci svých studijních programů.

S protestem proti ruské zahraniční politice byl Liberec spojen už 11. března. Tehdy se na liberecké radnici objevil mnohametrový plakát se zkarikovaným prezidentem Putinem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Důvodem je současná politiku Ruska na Ukrajině. Není možné tvářit se, že se nic neděje," uvedla mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.

V Liberci studuje přes 500 zahraničních studentů ze stovky zemí světa. A Rusové patří k nejpočetnějším. Nyní jich na univerzitě studuje přes 70. Ukrajinců má univerzita 47.

"Každá vysoká škola usiluje o to, aby si ji zahraniční studenti vybrali. V době, kdy ale Evropská unie jedná o tom, jaké sankce vůči Rusku uplatní či jaká bude vízová politika, nesouhlasím s tím, abychom nyní naši univerzitu v Rusku propagovali. Na Ukrajině budeme v našich aktivitách pokračovat," řekl rektor univerzity Zdeněk Kůs ke svému rozhodnutí.

Univerzita jezdí do Ruska dělat škole reklamu v rámci různých veletrhů a jiných propagačních akcí a snaží se nabídkou potenciální studenty oslovit. Tento druh propagace v Rusku teď končí.

Před ruskými studenty se rozhodně nezavíráme

Podle rektora to však neznamená, že univerzita zavře dveře před studentem, který se i bez propagace školy rozhodne v Liberci studovat. "Když přijde ruský student, který bude mít splněny všechny požadavky včetně víza, není samozřejmě důvod, abychom ho nevzali," upřesnil rektor Kůs.

"S postojem univerzity souhlasím. Osobně mám ze současné politiky Ruska obavy a vadí mi," míní student Jakub Khun. Zároveň je prezidentem Mezinárodního klubu studentů při Technické univerzitě v Liberci.

Klub pomáhá zahraničním studentům, kteří přijeli na univerzitu v rámci výměnného programu Erasmus, s jejich začleněním do studentského života. "Konkrétně ruští studenti se mezi ostatní neintegrují. Osobně si ale myslím, že politiku nijak neřeší a nesdružují se. Nevím ani o tom, že by měli problémy s ukrajinskými studenty," dodal Khun.

Obří karikatura Putina na radnici

Protestem proti ruské zahraniční politice byl Liberec spojen už 11. března. Tehdy se na liberecké radnici objevil mnohametrový plakát se zkarikovaným prezidentem Putinem. Obraz jej zobrazoval jako průnik diktátorů Stalina a Hitlera. Byl na něm vyveden jako diktátor s hitlerovským knírkem a vyznamenáními se symboly fašismu a komunismu na prsou.

Za instalací stálo občanské sdružení Dekomunizace, které chtělo varovat před údajným postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy. Karikatura se na budově objevila se souhlasem magistrátu, už odpoledne ale musela na popud policie dolů. Viset tam přitom měla až do 18 hodin.

Nynější ruská agrese na Ukrajině má podle aktivistů analogie v dějinách Evropy. "Zabrání Sudet a anšlusu Rakouska také předcházela nacistická kampaň," řekl Ondřej Matyáš z Dekomunizace.

Plakát rozdělil veřejnost, část kvůli němu i nevybíravě útočila na primátorku. Jeden z anonymů například hrozil: "Přijdem, pověsíme tě na větev a vykucháme ti děti." Podané trestní oznámení vyšetřovala i policie.

Ruské velvyslanectví se proti karikatuře ostře ohradilo. "Považujeme podobné neuctivé akce za naprosto nepřijatelné, bez ohledu na motivy, kterými se jejich organizátoři zaštiťují," psalo se v oficiálním prohlášení Velvyslanectví Ruské federace v České republice.

"Takové akce nejsou v souladu s vysokou úrovní vzájemně výhodných bilaterálních rusko-českých styků, rozsáhlých hospodářských vztahů, na jejichž rozvoji v posledních letech významný zájem projevuje i česká strana," psala ruská strana.

Autor:Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Návrat domů zhořkl. Je to pro nás komplikace, řekl Trpišovský po remíze

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský hledí na zápas s Libercem.

Zpět na místě činu. Jindřich Trpišovský, kouč fotbalové Slavie, v neděli poprvé vedl svůj tým proti Liberci, bývalému...

Další z rubriky

Kaplanka nechala vězně nahlížet do spisů, u soudu dostala podmínku

Obžalovaná Renata Wachová stanula před soudem za to, že vězni nosila léky i...

Liberecký soud potrestal podmínkou bývalou kaplanku Vazební věznice v Liberci Renatu Wachovou za to, že nechávala vězně...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Ubytovny plní dělníci z ciziny, obyvatelé malých měst se jich obávají

Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu

Plné ubytovny i vzrůstající obavy lidí v jejich okolí. To je důsledek sílícího přílivu zahraničních dělníků z...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz