Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecká univerzita protestuje proti Putinovi. Nestojí o ruské studenty

  9:14aktualizováno  9:14
Noví studenti z Ruska? Ne, děkujeme. Liberecká univerzita se překvapivě vymezila vůči současné politice Moskvy a dala najevo postoj k rusko-ukrajinské krizi. O další ruské studenty nemá zájem a v Rusku zastavila propagaci svých studijních programů.

S protestem proti ruské zahraniční politice byl Liberec spojen už 11. března. Tehdy se na liberecké radnici objevil mnohametrový plakát se zkarikovaným prezidentem Putinem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Důvodem je současná politiku Ruska na Ukrajině. Není možné tvářit se, že se nic neděje," uvedla mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.

V Liberci studuje přes 500 zahraničních studentů ze stovky zemí světa. A Rusové patří k nejpočetnějším. Nyní jich na univerzitě studuje přes 70. Ukrajinců má univerzita 47.

"Každá vysoká škola usiluje o to, aby si ji zahraniční studenti vybrali. V době, kdy ale Evropská unie jedná o tom, jaké sankce vůči Rusku uplatní či jaká bude vízová politika, nesouhlasím s tím, abychom nyní naši univerzitu v Rusku propagovali. Na Ukrajině budeme v našich aktivitách pokračovat," řekl rektor univerzity Zdeněk Kůs ke svému rozhodnutí.

Univerzita jezdí do Ruska dělat škole reklamu v rámci různých veletrhů a jiných propagačních akcí a snaží se nabídkou potenciální studenty oslovit. Tento druh propagace v Rusku teď končí.

Před ruskými studenty se rozhodně nezavíráme

Podle rektora to však neznamená, že univerzita zavře dveře před studentem, který se i bez propagace školy rozhodne v Liberci studovat. "Když přijde ruský student, který bude mít splněny všechny požadavky včetně víza, není samozřejmě důvod, abychom ho nevzali," upřesnil rektor Kůs.

"S postojem univerzity souhlasím. Osobně mám ze současné politiky Ruska obavy a vadí mi," míní student Jakub Khun. Zároveň je prezidentem Mezinárodního klubu studentů při Technické univerzitě v Liberci.

Klub pomáhá zahraničním studentům, kteří přijeli na univerzitu v rámci výměnného programu Erasmus, s jejich začleněním do studentského života. "Konkrétně ruští studenti se mezi ostatní neintegrují. Osobně si ale myslím, že politiku nijak neřeší a nesdružují se. Nevím ani o tom, že by měli problémy s ukrajinskými studenty," dodal Khun.

Obří karikatura Putina na radnici

Protestem proti ruské zahraniční politice byl Liberec spojen už 11. března. Tehdy se na liberecké radnici objevil mnohametrový plakát se zkarikovaným prezidentem Putinem. Obraz jej zobrazoval jako průnik diktátorů Stalina a Hitlera. Byl na něm vyveden jako diktátor s hitlerovským knírkem a vyznamenáními se symboly fašismu a komunismu na prsou.

Za instalací stálo občanské sdružení Dekomunizace, které chtělo varovat před údajným postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy. Karikatura se na budově objevila se souhlasem magistrátu, už odpoledne ale musela na popud policie dolů. Viset tam přitom měla až do 18 hodin.

Nynější ruská agrese na Ukrajině má podle aktivistů analogie v dějinách Evropy. "Zabrání Sudet a anšlusu Rakouska také předcházela nacistická kampaň," řekl Ondřej Matyáš z Dekomunizace.

Plakát rozdělil veřejnost, část kvůli němu i nevybíravě útočila na primátorku. Jeden z anonymů například hrozil: "Přijdem, pověsíme tě na větev a vykucháme ti děti." Podané trestní oznámení vyšetřovala i policie.

Ruské velvyslanectví se proti karikatuře ostře ohradilo. "Považujeme podobné neuctivé akce za naprosto nepřijatelné, bez ohledu na motivy, kterými se jejich organizátoři zaštiťují," psalo se v oficiálním prohlášení Velvyslanectví Ruské federace v České republice.

"Takové akce nejsou v souladu s vysokou úrovní vzájemně výhodných bilaterálních rusko-českých styků, rozsáhlých hospodářských vztahů, na jejichž rozvoji v posledních letech významný zájem projevuje i česká strana," psala ruská strana.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz