Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíky u nás rádi ubytujeme, vzkazují faráři. Ale zatím to nejde

  8:19aktualizováno  8:19
Papežova výzva k přijímání běženců ze Sýrie evropskými farnostmi naráží v Libereckém kraji na bariéru zákonů. Správci farností sice chtějí pomáhat, zatím ale nemohou. Stát totiž zatím uprchlíky ze Sýrie prověřuje v internačních místech.

Například správce vratislavické farnosti Václav Vaněk nezůstával jen čekat, jestli se někdo o pomoc přihlásí. Pomoc se sám snažil aktivně nabídnout. Pokoj, ve kterém by mohli uprchlíci bydlet, měla farnost připravený.

„Měl jsem několik telefonátů, zjistil jsem ale, že zatím u nás rychlé uskutečnění pomoci není možné. Stát totiž uprchlíky ze Sýrie prověřuje v internačních místech,“ řekl Vaněk.

Ve volném bytě vratislavické farnosti nakonec najde přístřeší manželský pár z Ukrajiny. Do poloviny září se musí manželé vystěhovat z místa, kde zatím přebývali.

Obavy mnoha lidí z nekontrolovatelného náporu neprověřených lidí, z nichž mnozí ve skutečnosti nemusejí prchat před válkou, jáhen Vaněk nesdílí.

„Nejsem ten, kdo dokáže prověřit, jestli jde konkrétnímu člověku o holý život, nebo je třeba nastrčený Islámským státem. To by měl umět český stát. Vidím to ale tak, že kdyby mi hrozilo, že mi někdo před mýma očima podřeže děti, nebudu v Sýrii ani hodinu a jedu pryč,“ míní Vaněk.

Také římskokatolická farnost v Turnově by ráda pomohla, leč nemůže. „Čekáme, až uprchlíky někdo zlegalizuje a bude třeba platit zdravotní pojištění. Až pak je budeme moci přijmout,“ upozornil děkan Václav Vlasák.

Fary jsou ve velmi špatném stavu

Poukázal také na to, že fary jsou velmi často ve velmi špatném stavu. „Výzvu bychom chtěli splnit, ale brání tomu stav domů. Aby někdo mohl přijmout jakoukoliv rodinu, musí na to být připraven i po stránce bydlení,“ přiblížil.

Podle arciděkana římskokatolické farnosti v Liberci Radka Jurnečky se otázka přístřeší pro uprchlíky zcela jistě otevře na setkání kněží koncem měsíce.

Fotogalerie

„Spojíme se také s charitou, zda by naše domy nemohly sloužit uprchlickým rodinám. V Liberci máme jedenáct bytových jednotek původně pro matky s malými dětmi, nejsou ale stále plně obsazené,“ konstatoval Jurnečka.

V rámci libereckého vikariátu, což je většina okresů Liberec a Jablonec, funguje 48 farností. Na řadě far by se místo pro uprchlíky našlo.

„Máme také prázdné fary, otázkou ale je, zda je dát lidem k dispozici. Jsou třeba řadu let neobývané a kvůli tomu je tam horší sociální zázemí. Pro lidi by to nebylo důstojné,“ dodal Jurnečka.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz