Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíky u nás rádi ubytujeme, vzkazují faráři. Ale zatím to nejde

  8:19aktualizováno  8:19
Papežova výzva k přijímání běženců ze Sýrie evropskými farnostmi naráží v Libereckém kraji na bariéru zákonů. Správci farností sice chtějí pomáhat, zatím ale nemohou. Stát totiž zatím uprchlíky ze Sýrie prověřuje v internačních místech.

Například správce vratislavické farnosti Václav Vaněk nezůstával jen čekat, jestli se někdo o pomoc přihlásí. Pomoc se sám snažil aktivně nabídnout. Pokoj, ve kterém by mohli uprchlíci bydlet, měla farnost připravený.

„Měl jsem několik telefonátů, zjistil jsem ale, že zatím u nás rychlé uskutečnění pomoci není možné. Stát totiž uprchlíky ze Sýrie prověřuje v internačních místech,“ řekl Vaněk.

Ve volném bytě vratislavické farnosti nakonec najde přístřeší manželský pár z Ukrajiny. Do poloviny září se musí manželé vystěhovat z místa, kde zatím přebývali.

Obavy mnoha lidí z nekontrolovatelného náporu neprověřených lidí, z nichž mnozí ve skutečnosti nemusejí prchat před válkou, jáhen Vaněk nesdílí.

„Nejsem ten, kdo dokáže prověřit, jestli jde konkrétnímu člověku o holý život, nebo je třeba nastrčený Islámským státem. To by měl umět český stát. Vidím to ale tak, že kdyby mi hrozilo, že mi někdo před mýma očima podřeže děti, nebudu v Sýrii ani hodinu a jedu pryč,“ míní Vaněk.

Také římskokatolická farnost v Turnově by ráda pomohla, leč nemůže. „Čekáme, až uprchlíky někdo zlegalizuje a bude třeba platit zdravotní pojištění. Až pak je budeme moci přijmout,“ upozornil děkan Václav Vlasák.

Fary jsou ve velmi špatném stavu

Poukázal také na to, že fary jsou velmi často ve velmi špatném stavu. „Výzvu bychom chtěli splnit, ale brání tomu stav domů. Aby někdo mohl přijmout jakoukoliv rodinu, musí na to být připraven i po stránce bydlení,“ přiblížil.

Podle arciděkana římskokatolické farnosti v Liberci Radka Jurnečky se otázka přístřeší pro uprchlíky zcela jistě otevře na setkání kněží koncem měsíce.

Fotogalerie

„Spojíme se také s charitou, zda by naše domy nemohly sloužit uprchlickým rodinám. V Liberci máme jedenáct bytových jednotek původně pro matky s malými dětmi, nejsou ale stále plně obsazené,“ konstatoval Jurnečka.

V rámci libereckého vikariátu, což je většina okresů Liberec a Jablonec, funguje 48 farností. Na řadě far by se místo pro uprchlíky našlo.

„Máme také prázdné fary, otázkou ale je, zda je dát lidem k dispozici. Jsou třeba řadu let neobývané a kvůli tomu je tam horší sociální zázemí. Pro lidi by to nebylo důstojné,“ dodal Jurnečka.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz