Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hoch se málem zabil na staré prolézačce. Radnice nechala atrakci odříznout

  6:30aktualizováno  6:30
Půl roku hrůzy za sebou má rodina Fedorkových z Desné. Jejich dvanáctiletý syn Dominik v květnu letošního roku spadl ze starých prolézaček na tanvaldském sídlišti a zlomil si sedm obratlů, jen zázrakem neochrnul.

Talentovaný mladík, přijatý do sportovní třídy a provozující kickbox, má prozatím se sportovní kariérou utrum. Z úrazu viní matka tanvaldskou radnici. Kdyby prý již dávno dožilé a nevyhovující prolézačky odstranila, nemusel se úraz stát.

„Lezli jsme po prolézačce a já se zavěsil. Trochu jsem se rozhoupal nohama, ale rukama se na tom nedalo udržet. Spadnul jsem dolů na zem, přišla rána a pak už si toho moc nepamatuji, jenom jak houká sanitka,“ popisuje s odstupem čtvrt roku Dominik, jak se pád odehrál.

Rentgen Dominika.

Rentgen Dominika.

Nutno podotknout, že chlapec není žádný neohrabanec. Je štíhlý, provozoval do té doby s rodiči řadu sportů. Otec, který na místo nehody záhy doběhl, jej nechal převést do jablonecké nemocnice, kde vyšetření CT potvrdilo sedm zlomených obratlů - krčních i bederních.

Měsíc a půl strávil bez sebemenšího pohybu na lůžku, rodiče jej museli obracet na bok i omývat.

„Musela jsem ze dne na den skončit v práci. Celou dobu jsme žili ve strachu, že ochrne, což lékaři pořád nemohli vyloučit. Nakonec se naštěstí zotavil, ale musel se všechen pohyb učit prakticky od nuly,“ líčí Pavlína Fedorková, Dominikova matka.

Trubky byly moc tlusté pro dětskou ruku

Důvod, proč chlapec spadl ze prolézačky, byla tloušťka jejích trubek. Pro malou dětskou ruku byly naprosto nevhodné. Pokud se na nich nedokázal udržet dvanáctiletý kluk, stěží by to zvládlo menší dítě.

Tanvaldská radnice si ale myslí, že příčinou úrazu nebyl stav a druh prolézaček, ale špatný odhad chlapce.

„Mechanismus úrazu byl zaviněn chlapcem. Jeho zranění nás všechny mrzí, ale nemůžeme za to nést odpovědnost,“ hájí se starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek. Jako bývalý tělocvikář si myslí, že dnešní děti jsou méně obratné, než byly kdysi, což ale není vina města.

„Ta síla prolézačky byla jako u lešenářské trubky. To by po nás ale mohl chtít odškodné každý, kdo si třeba vyvrkne kotník na starém obrubníku ve městě, protože je moc vysoký a on to neodhadne,“ zamýšlí se starosta.

Fedorková však oponuje, že prolézačka je za samé své podstaty určena k hraní dětí, nemohl tedy nikdo čekat, že děti na ni nepolezou.

Radnice prolézačky nechala odstranit

O skutečném stavu prolézaček se ale už nikdy nikdo nepřesvědčí. Radnice je nechala krátce po úrazu chlapce v tichosti odstranit, včetně betonových loží. Dominikova matka je přesvědčena, že je to pouze strach města před zodpovědností.

„Ty prolézačky tam desítky let rezavěly a najednou, jen pár dní po úrazu mého syna, bylo nutné je odříznout? Pouze odstranili důkazy. Pídili jsme se potom, proč tak učinili a na města mi bylo řečeno, že na travnaté ploše se bude stavět parkoviště. Přitom hned vedle někdejší prolézačky je pořád starý rezavý železný sušák na prádlo, proč neodřízli i ten,“ ptá se rozzlobená matka.

Starosta připouští, že rychlost při odstraňování prolézaček snad mohla být uspíšena chlapcovou nehodou, jinak s ní ale nesouvisí.

„Sídliště revitalizujeme, tak mi přijde logické, že se staré herní prvky odstraňují. Já k tomu ale pokyn nedal,“ tvrdí Vyhnálek. O tom, že by zde mělo být parkoviště, ale nic neví.

Matka Dominika chce věc řešit s právníky

„To je nějaký omyl, parkoviště budujeme na druhé straně sídliště. Co s touto travnatou plochou bude, jsme zatím nerozhodli,“ odpovídá.

Dominikova matka je rozhodnutá věc řešit s právníky. Za způsobenou újmu synovi chce finanční odškodnění. Slibuje si také, že město se zamyslí nad stavem svých herních prvků.

Jak se redakce MF DNES přesvědčila, jen pár desítek metrů od Dominikovy nehody jsou další staré „komunistické“ prolézačky a houpačky, z nichž jedna není ukotvena v zemi a například dvě zdatnější děti by mnohasetkilovou konstrukci zvládly rozhoupat a povalit.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Najdete na iDNES.cz