Bývalý liberecký tajemník Někdejší tajemník Marek Řeháček po městu požaduje 300...

Bývalý liberecký tajemník Někdejší tajemník Marek Řeháček po městu požaduje 300 tisíc korun. | foto: Roman Čejka, MAFRA

Bývalí úředníci se soudí s Libercem o statisíce korun odstupného

  • 3
Úředníci se soudí s libereckou radnicí kvůli nevyplaceným statisícovým odměnám. Jedná se o sumy, které před šesti lety odmítlo vyplatit deseti odcházejícím úředníkům nově zvolené vedení radnice v čele s tehdejším primátorem Korytářem (Změna pro Liberec).

Podle zákoníku práce neměli úředníci nárok na odstupné. Předchozí vedení Liberce v čele s ODS jim ale těsně před odchodem schválilo odměny od 100 do 300 tisíc korun.

Podle tehdejšího primátora Jana Korytáře tehdy radnice zastavením vyplacení odměn ušetřila 1,6 milionu korun. Úředníci ale město zažalovali a kauzu nyní řeší soud.

„Každý rok se pravidelně v listopadu vyhodnotily mimořádné a významné úkoly, které ti lidé dělali. Na základě jich se dávaly mimořádné odměny. Za mě nebyly nikdy mimořádné odměny rozpočtovány. Jen co se vyměnilo vedení, začalo se tím zabývat. Jsem přesvědčen o tom, že jsme měli na odměny nárok,“ komentoval žalobu, kterou na radnici podal v průběhu roku 2011, někdejší tajemník Marek Řeháček. Po městu požaduje 300 tisíc korun.

Poslední žalobu podanou někdejší vedoucí odboru sociálních a zdravotních služeb Petrou Svatoňovou přijal soud v průběhu roku 2012.

Jako modelovým případem za ostatní kauzy se zatím soudy zabývaly žalobou tehdejšího vedoucího odboru technické správy Ladislava Fuchse. Okresní soud mu dal za pravdu, krajský naopak řekl, že město nepochybilo.

Nejvyšší soud případ v březnu vrátil odvolacímu soudu k dalšímu projednání. „Nechci to přes média ventiloval. Medializováním se nic nevyřeší,“ nechtěl se Ladislav Fuchs vyjadřovat.

Radnici po změně vedení opustil třeba i mluvčí Martin Korych, šéf ekonomického odboru Čeněk Svoboda nebo vedoucí správy majetku Josef Mazač či asistentky náměstků. Ostatní kauzy jsou až do pravomocného vyřešení Fuchsovy kauzy přerušené.

„Jsou stejné, jen je tam rozdílná částka. Odměny byly uděleny za úplně stejných podmínek, právně je to úplně stejně posouditelné. I s ohledem na ekonomii řízení a náklady účastníků je nadbytečné vést všechna řízení,“ zmínil soudce Martin Košek.

Korytář: Nevyplacení odměn bylo v pořádku

„Stále si myslím, že nevyplacení odměn bylo v pořádku,“ je dnes přesvědčen tehdejší primátor a současný ekonomický náměstek primátora pro ekonomiku Jan Korytář.

Nevyplacení odměn navrhl on. Celá nově zvolená koaliční rada tvořená stranami Změna pro Liberec, ČSSD, Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví pak zrušila rozhodnutí předchozích radních.

O část odměn přišli i jiní zaměstnanci magistrátu. Mělo se jim původně rozdělit dalších 2,3 milionu korun. Nové vedení města však odměny výrazně zkrátilo. Podle tehdejšího vyjádření primátora Korytáře ušetřilo zadlužené město dalších 1,4 milionu korun.

„Bylo tu několik klíčových úředníků spojených s ODS, kteří se poté, co jsme tehdy vyhráli volby, rozhodli z radnice odejít. Odešli ale způsobem, že nám nepředali agendu. Nechali nás v tom dost vykoupat. Protože neměli nárok na odstupné, byly jim proto tehdy po domluvě vyplaceny dopředu odměny, které kopírovaly pětinásobek platu. Ale důvod pro vyplacení mimořádných odměn tam nebyl,“ komentoval kauzu Jan Korytář. „Myslím, že to od těch úředníků bylo neprofesionální jednání. Nedalo se nad tím zavřít oči.“

Podle libereckého primátora Tibora Batthyányho je případ ukázkou politických animozit a politikaření, které se mohou projevit i v práci úřadu.

„Při střídání politických reprezentací je zároveň nejvíc ohrožen úřad, pokud úředníci neví dne a hodiny. I proto jsme po nástupu na radnici vyhlásili, že po dobu půl roku nebudeme dělat změny a vyhodnotíme, jak úřednici pracují,“ zmínil.