Těžké úrazy přežije v liberecké nemocnici víc lidí, než v Německu

  10:08aktualizováno  10:08
Liberecká nemocnice si úspěšně vede v boji o život člověka s vražednou kombinací mnohačetných těžkých zranění. Na traumatologii zemře osm lidí ze sta, což je méně než v Německu, kde proudí do zdravotnictví mnohem víc peněz.
Do Liberce vozí účastníky automobilových nehod, lidi spadlé z výšky i motorkáře. (Ilustrační snímek)

Do Liberce vozí účastníky automobilových nehod, lidi spadlé z výšky i motorkáře. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Vyléčení pacienta, jemuž bezprostředně po těžkém úrazu hrozí smrt a stráví u nás týden nebo deset dní, si vyžádá až dva miliony korun," řekl primář anesteziologickoresuscitačního oddělení Dušan Morman.

Stavům, kdy pacient utrpěl mnohočetná těžká zranění, se říká polytraumata.

Do Liberce s nimi vozí především účastníky automobilových nehod, lidi, co spadli z výšky, a také motorkáře. "Zhruba deset procent pacientů se k nám dostává jako oběti násilných trestných činů," řekl přednosta oddělení traumatologie a ortopedie v liberecké nemocnici Richard Lukáš.

Loni na oddělení zemřelo čtrnáct lidí. "Ale přijali jsme 179 pacientů s polytraumaty a máme menší úmrtnost než naši kolegové v Německu, i když tam pracují s lepším vybavením v lepších podmínkách. Letos budeme pravděpodobně stejně úspěšní."

Průměr na traumatologiích v Česku je zhruba 87 zachráněných lidí na 100 pacientů. "Někdy se setkáváme s pochybnostmi, jestli uvádíme přesná čísla, ale dám za ně ruku do ohně," prohlásil Lukáš.

Jsme sehraný tým, říká přednosta traumatologie

A v čem vidí příčinu, že z liberecké traumatologie odchází víc živých lidí než z většiny stejných pracovišť v Německu? "Jsme sehraný tým se záchrannou službou, s anesteziologickoresuscitačním oddělením, se spinální jednotkou, ale i s transfuzní stanicí," uvedl Lukáš. "Potřebujeme také hrudní chirurgy a další specialisty."

Mezi klasické případy polytraumatu patří vnitřní krvácení, spojené s komplikovanými zlomeninami pánve a dlouhých kostí. "Když jede sanitka záchranky do nemocnice, už od posádky víme, co nás čeká," poznamenal Lukáš. "Jsme schopni dát dohromady tři týmy, složené z traumatologů, anesteziologů a zdravotních sester."

Na příjmu pacientů se ukrývají čtyři traumatologická lůžka. "Například minulou neděli jsme na nich měli tři lidí s polytraumaty," prozradila vedoucí lékařka z anesteziologickoresuscitačního oddělení Ivana Zýková.

Na traumatologii se občas dostanou pacienti, jimž nakonec skoro nic není. Záchranná služba se ale řídí striktními seznamy, kde stojí, koho musí na traumatologii přivézt. Mimo jiné přesně určují, jaká výška je při pádu na zem životu nebezpečná. Nebo jaká rychlost při čelním nárazu auta do stromu vede k roztržení sleziny.

"Deset procent lidí se k nám může dostat zbytečně, ale na druhou stranu zachráníme dvakrát víc těch, u nichž se příznaky úrazu zpočátku neprojevovaly," vysvětlil primář spinální jednotky Jaroslav Šrám.

Traumatologie dostává od zdravotních pojišťoven ročně 65 milionů korun, což nestačí. "Osmnáct milionů korun nám doplácí nemocnice ze zisků z jiných oddělení," řekl Lukáš.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Brzký sníh potěšil lyžaře, do stopy mohou vklouznout na dohled paneláků

Pohodový běžecký okruh ve Vratislavicích si vyzkoušel i redaktor MF DNES Adam...

Nervní hledání místa na parkování ani mačkání ve stopě tu běžkaře nečeká. Na běžkařských okruzích ve městech nebo mimo...

V Liberci hořel zanedbaný dům, pro obyvatele přijel evakuační autobus

Požár domu ve Vojanově ulici

Zanedbaný dům v liberecké Vojanově ulici zachvátily ve středu ráno plameny. Hasiči z něj evakuovali jedenáct lidí,...

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Najdete na iDNES.cz