Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o pozemek zabavený podle Benešových dekretů bude řešit Ústavní soud

  6:37aktualizováno  6:37
Až Ústavní soud se bude zabývat sporem libereckého restituenta německé národnosti Rudolfa Dreithalera se státem kvůli pozemku neoprávněně zabaveného komunisty. V Liberci totiž vznikl paradox. A stát chce znát odpověď, jak podobné případy řešit.

Rudolf Dreithaler získal dům po dvaceti letech právních sporů. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Stát předkům Dreithalera zabavil dům ve Valdštejnské ulici 285/9 dne 26. listopadu 1949. Zneužil přitom Benešových dekretů. Po dvaceti letech právních bojů získal dům až Rudolf Dreithaler. Jenže mu stále nepatří pozemek.

A Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za něj chtěl roční nájem 39 tisíc korun.

To ale restituent Dreithaler odmítal. „Stát naši rodinu připravil o majetek, dům i pozemek, který od zakoupení tvořily jeden celek,“ říká Rudolf Dreithaler.

Stát proto Dreithalera zažaloval pro bezdůvodné obohacení a začala další soudní tahanice. Okresní soudy sice daly Dreithalerovi dvakrát zapravdu, stát se ale vždy odvolal. V červnu krajský soud odvolání definitivně zamítl.

Mimo jiné konstatoval, že majetek byl odebrán neoprávněně. Zmínil, že stát vůči Dreithalerovi nepostupoval dostatečně vstřícně a v souladu s dobrými mravy.

Stát měl zvolit bezúplatné používání, zaznělo u soudu

„Stát by měl zvolit bezúplatné používání,“ zaznělo v rozhodnutí soudu.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale nyní podá podnět Ústavnímu soudu, aby záležitost posoudil.

„Důvodem podání k Ústavnímu soudu je nejednotnost rozhodování obecných soudů v obdobných věcech,“ zmínil Radek Ležatka, tiskový mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Jestliže soud zamítl žalobu na vydání bezdůvodného obohacení pro údajný rozpor s dobrými mravy, vznikla otázka, jestli i běžný vlastník pozemku, na němž se nachází stavba dotčená Benešovými dekrety, může inkasovat nájemné. Podle nynějšího názoru soudu nikoliv, což je v rozporu s dosavadními výklady, které má stát k dispozici,“ vysvětlil důvod podání k Ústavnímu osudu Radek Ležatka.

„Ústavní soud by proto měl posoudit, jaká jsou práva a povinnosti vlastníka nemovitosti, na kterém stojí stavba cizího vlastníka. Neboť v současné době stát vlastní pozemek, ale nemůže minimálně z jeho poloviny vybírat nájemné, ač mu to zákon nakazuje,“ dodal.

Zákon o majetku státu mimo jiné ukládá vymáhat placení nájemného, pokud na státním pozemku stojí stavba jiného vlastníka. Tento výklad zastává i Ministerstvo financí. Potvrdila to i kontrola případu a zároveň nezjistila žádné pochybení.

Nikdo nepožádal o pozemek pod budovou

Rudolf Dreithaler v 90. letech požádal o vydání budovy a polovinu získal. Druhou polovinu domu Dreithaler v roce 2014 odkoupil od nestátního subjektu za 816 667 korun.

„Nikdy ale nepožádal stát o vydání pozemku pod budovou, který tak zůstal ve vlastnictví státu dodnes,“ tvrdí Radek Ležatka. Úřad nabízel, aby si Dreithaler pozemek odkoupil.

Ten to ale za 860 tisíc korun odmítá. „Nebudu si kupovat vlastní pozemek, který byl konfiskován,“ říká.

„Slyšel“ by jen na odkup za symbolickou korunu. Odmítá i tvrzení, že o pozemek nepožádal. „Jestliže byl majetek konfiskován jako celek, tedy dům a pozemek, v jeden den, jeden rok, měl být jako celek navrácený. Já jsem navíc v roce devadesát dva požádal o dům i pozemek. Vycházeli jsme z toho, co bylo v pozemkových knihách. Tam je jasně napsáno, že majetek konfiskovalo město,“ reagoval Dreithaler.

Úřad chce od Ústavního soudu získat stanovisko, jaký může být dopad na podobné případy. A doufá i v získání právního výkladu.

„Aby stát neporušoval ostatní zákonné předpisy, například zákon o majetku státu. Ten totiž mimo jiné ukládá vymáhat placení nájemného v případech, kdy stojí na státním pozemku stavba jiného vlastníka,“ dodal Radek Ležatka.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Najdete na iDNES.cz