Mladík dostal pětiměsíční podmínku, ale trest mu v lednu smazala amnestie. Propadl mu také jeho notebook. Za porušení autorského práva mu hrozily až čtyři roky vězení. (ilustrační snímek)

Mladík dostal pětiměsíční podmínku, ale trest mu v lednu smazala amnestie. Propadl mu také jeho notebook. Za porušení autorského práva mu hrozily až čtyři roky vězení. (ilustrační snímek) | foto: iDNES,cz

Odkazovat na webu na stáhnutí filmů je trestné, rozhodl Ústavní soud

  • 887
Odkazovat na webu na stránky, kde si můžete stáhnout zdarma filmy, je trestné. Takovýto vzkaz vyslal Ústavní soud, když odmítl stížnost na rozsudek, který potrestal sedmnáctiletého studenta z Liberce.

Mladík přitom neumisťoval na svých stránkách celé filmy ke stažení, ani neumožňoval jejich zhlédnutí přímo ze svého serveru. Shromažďoval pouze odkazy a takzvaná embedovaná videa z jiných serverů. Celkem šlo o dva a půl tisíc filmových děl. Soudy ho uznaly vinným a dostal pětiměsíční podmínku, ale trest mu v lednu smazala amnestie. Státu propadl také jeho notebook.

Za porušení autorského práva přitom studentovi původně hrozily až čtyři roky vězení.

"Ze všech uvedených důvodů se jedná o kriminální čin, na nějž je nezbytné použít prostředky trestního práva, včetně trestní represe," stojí v potvrzeném verdiktu Ústavního soudu.

Česká protipirátská unie chce po mladíkovi zaplatit také čtyři miliony korun, což má být způsobená škoda. Původně po studentovi požadovala dokonce 122 milionů.

"Tento spor se ale bude ještě řešit občanskoprávní cestou. Toto nebylo součástí aktuálního rozsudku," uvedla mluvčí Ústavního soudu v Brně Jana Pelcová.

Je třeba změnit autorský zákon, říkají Piráti

Verdikt z Brna popudil Českou pirátskou stranu, která sdílení odkazů nepovažuje za zločin.

"Rozhodnutím soudu jsme zklamáni. Zklamáni jsme trochu i ze stížnosti, která byla na Ústavní soud podána, měla se více týkat svobody slova, konfrontovat vše s evropským právem. Stížnost nebyla komplexní, a tak se jí soud nezabýval dostatečně do hloubky," sdělil místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.

Podle něj tak soud stále "nerozsekl" otázku webů, které nabízejí odkazy na stáhnutí filmů.

"Je potřeba změnit celý autorský zákon v parlamentu, aby nebylo možné za něco tak absurdního stíhat středoškoláky. Například podle slovenského autorského zákona je odkazování v pořádku. Je hodně nešťastné, že je možné u nás někoho za tohle odsoudit," dodal Ferjenčík.

Student podle obžaloby nabízel adresy ke stažení celkem 2 470 filmů. Česká protipirátská unie vyčíslila škodu za jedno zhlédnutí na 15 nebo 30 korun. Za jedno zhlédnutí epizody seriálu na pět nebo deset korun.

Mladík provozoval internetové stránky cinemaworld.biz zhruba rok a půl. Již dříve v rozhovoru pro Pirátské noviny uvedl, že čísla o návštěvnosti webu byla nadsazená. Odmítl tvrzení, že přes jeho stránky zhlédli návštěvníci 15,5 milionu filmů.

"Návštěvnost udávaná na webu byla samozřejmě zkreslená, abych zvýšil prestiž webu. Denní průměr byl okolo 7 000 lidí. To, že se mi párkrát podařilo dostat na 15 000 lidí za den, byla výjimka, a ne pravidlo," uvedl před časem mladík.