Hejtman Martin Půta (vlevo) a starosta Chrastavy Michael Canov v poslední době dění v ústavu kritizovali.

Hejtman Martin Půta (vlevo) a starosta Chrastavy Michael Canov v poslední době dění v ústavu kritizovali. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Útěků z chrastavského ústavu přibylo. Už teď je jich více než loni

  • 30
Počty útěků z chrastavského diagnostického ústavu letos dramaticky narostly. Stoupl i počet případů, které mají na svědomí chovanci ústavu a řeší je policie. Upozornil na to hejtman Libereckého kraje Martin Půta poté, co si vyžádal od krajského policejního ředitele aktuální statistiku.

„Domnívám se, že to je důsledek současného rozvolněného režimu v ústavu. Nemyslím, že to je smysl tohoto zařízení, podle mých informací druhého nejpřísnějšího v České republice. Není to standardní dětský domov. Děti jsou tam na základě rozhodnutí soudu nebo sociálních pracovníků,“ říká hejtman Půta.

Zatímco loni bylo za celý rok 38 útěků, letos do začátku června už 50. Policisté podle hejtmana řešili i tři případy napadení.

Volnější režim v ústavu zavládl poté, co ombudsmanka upozornila na to, že předchozí vedení dlouhodobě porušovalo práva dětí. Ministerstvo školství pak do čela výchovného ústavu jmenovalo na přechodnou dobu speciální pedagožku Soňu Cpinovou.

Zaběhnutá pravidla ústavu rázem přestala platit. Zatímco dřív měly například děti vycházky většinou jen o víkendu a výjimečně za odměnu mohly ven i v týdnu, teď mají nárok na vycházku každý den. Mohou se tak mimo jiné potkávat i s běžnými školáky.

„Ukazuje se, že k nárůstu útěků došlo v poslední době. Nechci komentovat vnitřní chod, ale ukazuje se, že vycházky každý den bez toho, že před tím musí následovat plnění nějakých povinností, nefungují,“ poznamenal hejtman Půta.

„Odpovědnost nese ministerstvo školství, které by mělo situaci rychle řešit, dokud jsou to jen útěky a drobné přestupky,“ dodal hejtman.

Podle zaměstnanců vnesly změny do režimu chaos

Zaměstnanci ústavu, se kterými MF DNES pod slibem anonymity mluvila, odmítají, že by porušovali práva dětí. Naopak tvrdí, že změny vnesly do respektovaného ústavního režimu chaos. Dokonce prý pociťují strach. Podle nich si mnozí problémoví chlapci s kriminální minulostí začínají mnohem víc dovolovat.

Imponuje jim jen násilí, říká bývalý vychovatel

Bezcitní, krutí, s nulovými emocemi a hodnotami. Tak hodnotí osazenstvo chrastavského výchovného ústavu jeden z bývalých vychovatelů, se kterými MF DNES mluvila. Kvůli jeho obavě o bezpečnost zůstane i jeho jméno v anonymitě, přestože jej redakce zná.

„Ti chlapci necítí vinu, imponuje jim jen ještě větší násilí, než jakého jsou sami schopni. Proto tam byl bossem kluk, který přepadl pana faráře a vyloupil kostel, toho si všichni vážili,“ dosvědčuje vychovatel.

V době, kdy v ústavu působil, zde bylo přibližně 40 chlapců. Výčet jejich prohřešků by prý zaměstnal i zkušeného scénáristu filmové kriminálky.

„V drtivé většině tam bylo užívání pervitinu a heroinu, krádeže, záškoláctví, znásilnění, rvačky, podvody, násilí. Jeden z kluků, co jel na heroinu, se mi po přijetí pochlubil, že musel denně nakrást za pět tisíc, aby měl na fet,“ vzpomíná vychovatel.

Do stejné kategorie řadí i chlapce, kterého ředitelka ústavu počátkem týdne pustila domů a on je teď na útěku. Během něj se stačil poprat s ochrankou v supermarketu, kde kradl.

„Michal byl nezvladatelný, patřil k nejhorším. Když se mu zatmělo před očima, dostával záchvaty agresivity, dovedl by i zabít. Proti němu neexistuje ochrana, ten se postaví i dvoumetrovému chlapovi, na rozdíl od ostatních chovanců, kteří jsou sto okrást a zbít jen dítě nebo stařenku, na víc si netroufnou,“ hodnotí.

Během své několikaleté činnosti v polepšovně prý ztratil veškeré iluze. „Musel jsem odejít, protože oni vám do očí nadávají a vy jim nemůžete dát ani pohlavek. Občas jsem měl pochyby, kdo je tam s kým vlastně zavřený,“ dodává bývalý vychovatel.

Své prohlášení poskytl poté, co se režim mezi chlapci v ústavu razantně zmírnil. „Je třeba je držet izolované od okolního světa. Jiný účel ten ústav nemá a nikdy neměl, protože 99 procent jeho chovanců později skončí v kriminále,“ uzavírá.

„Devět let tu dělám vychovatelku a to, co se tady nyní děje, jsem ještě nikdy nezažila. Jsme z toho zoufalí, všechna pravidla, která v ústavu existovala a fungovala, najednou na chlapce neplatí,“ popsala nedávno jedna z vychovatelek.

„Jdu do práce a netuším, co se tu semele. Vždyť může jít i o život,“ dodala.

Její slova potvrzuje i jiný zaměstnanec. „I ti nejméně problematičtí se začínají ohánět lidskými právy, novým vedením, ombudsmankou, televizí. Za pouhý měsíc jsem byl svědkem dvojího napadení ze strany chovance. A to pouze při mých službách,“ uvedl.

Podle něj si při vycházkách a útěcích chovanci často obstarávají drogy krádežemi a prostitucí.

Naopak jiní bývalí zaměstnanci ale bývalý režim kritizují. Poukazují například na to, že vedení chtělo chovance trestat i ostříháním vlasů.

„Je to systém pro systém, který děti nevede k žádné osobní změně tak, aby mohly odejít a pokračovat do života. Měla jsem někdy pocit, že to z nich dělá horší lidi než dřív. Je to systém založený jen na trestech a strachu, často naráží na lidskou důstojnost,“ říká Marta Singh, která zde necelé dva roky pracovala jako etopedka, odbornice věnující se resocializační a terapeutické péči dětem a mládeži z narušeného prostředí.

Zaměstnanci sepsali petici

Zaměstnanci sepsali petici a obrátili se v dopise na prezidenta. Starosta Chrastavy Michael Canov dokonce poukázal na to, že dočasná šéfka ústavu svými kroky ohrožuje životy i zdraví obyvatel města a sousedních obcí. Rozezlilo jej, když nechala pustit domů jednoho z chovanců poté, co jej policisté chytili na útěku a v poutech jej přivezli zpátky. Na zastupitelstvo pozval i ministryni školství Kateřinu Valachovou.

„Lidé se začínají bát. Pokud se chlapci budou nekontrolovaně pohybovat po městě, pak je bezpečí zdejších lidí ohrožené,“ řekl Canov.

Ředitelka Cpinová ale tvrdí, že není žádný důvod k obavám. „Čeho se ti lidé bojí? Toho, že děti říkají svůj názor? Neumí s nimi pracovat s respektem, proto tak reagují,“ míní ředitelka.

Ministerstvo školství vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele, zájemci se mohou hlásit do 22. června.

„Ministerstvo je průběžně informováno o situaci v tomto výchovném ústavu pověřenou paní ředitelkou Cpinovou. Ministerstvo se snaží s ohledem na citlivost situace a věk dětí a mládeže činit všechny potřebné kroky k okamžité nápravě a zklidnění situace,“ odpověděl tiskový odbor ministerstva nad dotazy MF DNES.

„V žádném případě nedošlo k uvolnění režimu, ale pracovníci musí respektovat nejenom zákon, ale i osobnost a práva dětí a mládeže,“ dodalo ministerstvo.