Postavení útulny u Protržené přehrady přišlo na tři čtvrtě milionu korun a...

Postavení útulny u Protržené přehrady přišlo na tři čtvrtě milionu korun a zatím turistům poslouží jako přístřešek. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Liják nebo vichr nevadí. U Protržené přehrady vyrostl úkryt pro turisty

  • 2
Tak krásnou dřevěnou chalupu by chtěl mít v Jizerských horách každý. A opravdu, nová útulna u Protržené přehrady je pro všechny turisty, které vysoko na hřebenech zaskočí liják, vánice nebo vichr. Výhledově by se v ní měl objevit také bufet.

„Stála nás přes tři čtvrtě milionu korun a zatím turistům poslouží jako přístřešek,“ řekl ředitel Lesů České republiky v Libereckém kraji Ludvík Řičář. „Příští rok by tam už ale mohlo být občerstvení jako na Kneipě a na Hřebínku.“

Útulna ze smrkového dřeva vyrostla tam, kde se kdysi rozkládala německá Krömerova bouda. Stojí na kamenech a železných traverzách.

Předek přízemního domku zabírá zastřešené zápraží, kryté ze tří stran. Za ním se nalézá místnost, kam se výletníci nedostanou.

Příští rok v ní ovšem vznikne zázemí pro bufet. Útulna obsahuje rovněž půdu, využitelnou jako skladiště potravin a nářadí. Řemeslníci nezapomněli ani na komín. Na kamnech půjde v zimě ohřívat jídlo nebo čaj.

„Útulnu někomu pronajmeme,“ uvedl Řičář. „Vybereme ho společně s okolními obcemi.“

Vybudování malebné útulny se stalo jedním ze střípků mozaiky, kterou k 100. výročí protržení přehrady skládají obce z Tanvaldska, Povodí Labe, státní lesy i Chráněná krajinná oblast Jizerské hory.

Přehradu na Bílé Desné provalila voda v září 1916 a v údolí si vzala pětašedesát životů.

„Ze soklu, ležícího asi padesát metrů od věže hráze, uděláme pomník všem obětem tragédie s jejich jménem a datem narození,“ konstatoval starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman. „Podobu pomníku vymyslí studenti a učitelé z jablonecké střední uměleckoprůmyslové školy. K výročí protržení přehrady navrhnou také pamětní medaili. Vydáme jich dvě stě.“

Zeman a ostatní starostové by rádi udělali z Protržené přehrady turistický magnet. Před dvěma lety obnažili lesníci zarostlou hráz, když z ní vykáceli smrky. Torzo přehrady se stává atraktivnějším i díky Povodí Labe.

„Do úprav dáme do jednoho milionu korun,“ poznamenal ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. „Čeká nás ještě oprava šoupátkové věže na hrázi a k přehradě umístíme tři až čtyři tabule s informacemi pro návštěvníky.“

Lesníci letos vyspraví cestu, jež vede od Desné údolím řeky až k Protržené přehradě. Desenská radnice tam vztyčí panely s texty o živelné pohromě z roku 1916. Budou čtyřjazyčné - v češtině, němčině, angličtině a polštině.

Zeman odhaduje, že Protrženou přehradu navštíví ročně třicet až padesát tisíc turistů. „Původní Krömerova bouda, krásná horská stavba, svou velikostí o hodně převyšovala současnou útulnu,“ dodal Zeman. „Vyhořela těsně po druhé světové válce, pravděpodobně ji zapálili příslušníci revoluční gardy, když přišli dělat do Sudet pořádek z českého vnitrozemí.“

V uplynulých dvou letech zušlechtily Protrženou přehradu vyhlídkové plošiny, schody, turistické chodníky a lávka, spojující oba břehy Bílé Desné.