Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radost, ale i vztek a strach místních. To je nová silnice do Jablonce

  12:15aktualizováno  12:15
V úterý ve 13:35 se pro řidiče na dva roky uzavřela frekventovaná silnice mezi libereckými Kunraticemi a Jabloncem nad Nisou. Silnice projde rekonstrukcí a narovná se. Reportér MF DNES zjišťoval, jak stavba nového úseku ovlivní život obyvatelům žijícím v jejím okolí

Ohrožená živnost, znehodnocené bydlení, ale i radost z toho, že už kamion nezabrzdí na zahradě. Úterkem začíná dvouletá uzavírka kvůli stavbě silnice z libereckých Kunratic do Jablonce, která u lidí žijících v těsné blízkosti budí emoce.

Fotogalerie

„Nedávno tu někdo ze vzteku vytrhal červené kolíky, kterými si to tady stavbaři vytyčili,“ líčí událost ze začátku stavby obyvatel domu nedaleko kruhového objezdu v Kunraticích.

Lidé se v této rovinaté části ještě stále nesmířili s tím, že se tu silnice odchýlí od stávající trasy a dostane se tak blízko domům.

„Narovnání zatáček je potřeba. Tohle je ale absolutní nesmysl. Stačilo současnou silnici rozšířit. Ušetřily by se velké peníze a efekt by byl stejný. Bohužel to asi není záměr,“ posteskl si muž, který se nechtěl představit.

Lidé přiznávají i narušené sousedské vztahy. Když odpovídají, rozhodně odmítají fotografování.

Majitel autoservisu: Stavba nás těžce zasáhne

Majitel autoservisu Tomáš Maryško patří k těm, které stavba nejvíc zasáhne. „Ta dvouletá uzavírka na mě velmi těžce dolehne. Zhruba polovinu zákazníků mám z Jablonce, nevím ale, jestli budou chtít absolvovat několikakilometrovou zajížďku přes ucpané Vratislavice. Mám z toho obavu,“ líčí své pocity ze zahájené uzavírky.

Někteří mu mají za zlé, že odmítl státu prodat dům za účelem demolice. Dělníci jej tak nemohli kvůli nové silnici zbourat jako několik nemovitostí v okolí. Silnice tak povede blíž okolním stavením.

Uzavírka silnice

V úterý začíná stavba 2,5 kilometru dlouhé silnice z libereckých Kunratic do Jablonce vyjde na 360 milionů korun. Kvůli stavbě začala platit uzavírka, která má skončit v květnu 2018. Auta do 12 tun budou jezdit přes Vratislavice nad Nisou a Proseč nad Nisou. Tato objízdná trasa se vztahuje i na autobusy. Dotkne se úseku z Kunratic do Lukášova a budou jí dotčeny linky 141, 940 a 955. Objížďka pro nákladní dopravu nad 12 tun povede po silnici I/35 a dále kolem Rychnova. Užití silnice bude v tomto případě bez poplatku. Odborníci doporučují tuto trasu i řidičům osobních aut, ve Vratislavicích se totiž počítá s kolonami.

„Kdybych si měl za to, co mi nabízeli, postavit nový dům s pozemkem a živností, byl bych dva a půl milionu v mínusu,“ vysvětluje Maryško svou volbu. V domě žije téměř od narození a autoservis vede dvacet let.

Na jeho zahradě se pohybují pracovníci firmy, která vyvrtá novou studnu. Stavba totiž lidem v okolí silnice sebere vodu. Studny nebo nové ploty vznikají i v jiných zahradách. Silnice ale vezme lidem i výhled a klid. I když ji utěsní protihlukové stěny, mnoho lidí má ložnice nebo obývací pokoje na straně, kde za dva roky začnou uhánět auta.

Lidé dostali už ve čtvrtek cedulky, které je opravňují k jízdě zavřeným úsekem. Jaká bude praxe, ale nevědí.

„Ještě tu nikdo nevyznačil jednosměrky nebo omezenou rychlost. Kolem nás to každý valí šedesátkou,“ ukazuje Jan Sláma na místní komunikaci, jež vede k zahrádkářské kolonii.

Dvě auta se vyhnou s obtížemi

Dvě auta se na ní vyhnou jen s obtížemi. „Bude to teď hrůza, počítáme s ucpanými Vratislavicemi. Až dostaví silnici, obávám se zas, že budou kolony u kruháčů v Jablonci. Tento problém nikdo neřeší,“ předjímá Sláma.

Najet v ranní špičce na hlavní silnici znamenalo dosud kvůli takřka nepřerušeným řadám aut často i mnohaminutové čekání na mezeru. Lidé z této části stavby ale nepohlíží s nadějí ani na květen 2018, kdy se na novou silnici pustí znovu provoz.

„Křižovatka je špatně řešená. Není mimoúrovňová, neumožní bezpečné najetí na silnici, budou tu zase problémy. V plánu třeba nejsou najížděcí pruhy, zastaví vás stopka,“ obává se Tomáš Maryško.

Lidé z domů v serpentinách vítají stavbu mnohem radostněji. Bydlení se jim naopak zlepší.

„Silnice bude trochu dál a udělají tu konečně protihlukovou stěnu. Na tu se moc těšíme. Provoz je tu hrozný. Ubude bouraček, které silnici zacpávaly. Taky se nám tu už několikrát po haváriích něco koulelo po zahradě,“ líčí Monika Fialová. Jedna ze serpentin se kroutí na mnohametrovém srázu v nebezpečně těsné blízkosti domu, v němž žije.

Konec serpentin

„Na silnici se těšíme, ale ty dva roky budou těžké. Už s dopravou do práce,“ říká Monika Fialová. Obyvatelé mají povoleno najíždět na stavbu. Vždy alespoň v jednom směru.

„Každý pracujeme na jiné straně a bude to problém. Dítě bude chodit pěšky po stavbě až na otočku autobusu u Novoplastu.“

Osmašedesátiletý Jaroslav Peřina se v domě u jedné ze zatáček narodil. Mimo jiné zažil, jak kamion sjel ze srázu a jen těsně minul dům.

„Na novou silnici se těšíme, mám radost i z toho, že se pokácely stromy, co nám stínily. Ale čekají nás dlouhé měsíce chůze v bahně na autobus. Jiná cesta tady není. Bohužel nestihli včas vybudovat obslužnou cestu,“ řekl Jaroslav Peřina.

Vedle přikyvuje i jeho synovec František Bojanovský. „Velká neznámá třeba je, jak to bude s poštou nebo s vyvážením popelnic. Ale snad to nějak vyřeší. Teď nám nezbývá, než ty dva roky nějak přečkat,“ loučí se František Bojanovský.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Najdete na iDNES.cz