„Působí to jako když radnice nechce, aby tu žilo více lidí," uvedl Jiří Šolc, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

„Působí to jako když radnice nechce, aby tu žilo více lidí," uvedl Jiří Šolc, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj. | foto: Liberecký kraj

Vedení liberecké radnice bojuje s opozicí kvůli počtu obyvatel města

  • 4
S menším počtem lidí, kteří budou žít v Liberci, počítá v novém návrhu územního plánu vedení radnice. Sklízí za to kritiku opozičních zastupitelů. Podle nich tak brání rozvoji svého města. V plánu z roku 2014 se totiž počítalo s výhledovým růstem obyvatel na 106 tisíc, nyní jich je o tři tisíce méně.

„Prakticky už dnes má Liberec přes sto tři tisíc lidí a dá se počítat s tím, že jejich počet se bude zvyšovat. Jenže teď to na mě působí jako když radnice nechce, aby tu žilo více lidí,“ uvedl Jiří Šolc, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

Jemu i jeho kolegům se navíc nelíbí, že město nabízí i mnohem méně míst k bydlení. Redukují se hlavně plochy pro výstavbu rodinných domů v okrajových částech Liberce.

To povede k tomu, že si Liberečané postaví domy a byty v sousedních obcích, třeba ve Stráži nad Nisou, Šimonovicích nebo na Dlouhém Mostě či v Chrastavě.

„Problém ale je, že tihle lidé budou využívat infrastrukturu Liberce, ale svými daněmi budou přispívat do pokladny obce, v níž budou bydlet,“ zdůraznil Jan Marek, další ze zastupitelů Starostů.

Podle kritiků si navíc město v návrhu územního plánu protiřečí. Na jednu stranu se současnému vedení nelíbí, že rodiče, bydlící v sousedních obcích, dovážejí děti do libereckých škol a zatěžují tak jejich kapacitu, na druhou stranu jim ale nenabízí žádné podmínky k tomu, aby si bydlení našli v krajském městě.

„Nejvýrazněji je to vidět na Mníšku, u jeho hranice s Libercem je na té naší straně plocha určená pro zeleň a na jejich pro zástavbu. Budou tak vznikat satelitní městečka, která ale Liberci nic nepřinesou,“ podotkl Šolc.

Podle zastupitele Jaroslava Zámečníka například jen sousední Šimonovice počítají s tím, že každý rok jim přibude 59 obyvatel, kdežto podle výhledu, s nímž počítá návrh územního plánu, by se měl Liberec každoročně rozrůst jen o 51 lidí.

Radní rozvoj města nebrzdí, tvrdí náměstkyně primátora

Karolína Hrbková, náměstkyně primátora, která má územní plán na starosti, ale tvrdí, že radní rozhodně rozvoj města nebrzdí. Počet obyvatel, se kterým se počítá, je podle ní výsledkem zpracovaných dat ze sčítání lidu, které proběhlo v roce 2011.

„Když jsme ta čísla dosadili do vzorečku, vyšla výhledová velikost do roku 2030. Musíme respektovat politiku rozvoje České republiky i města a nemáme možnost svévolně ty počty obyvatel navyšovat. Pokud bychom to udělali, pak musíme říci, kde těch dva a půl tisíce lidí navíc vezmeme. Musíme počítat s tím, že demografická křivka půjde dolů,“ podotkla náměstkyně.

Nový návrh územního plánu prý přidává devět tisíc bytových jednotek, a to na nejvhodnější místa, většinou tedy do centra města, do blízkosti veřejné dopravy a komunikací.

Připomínky k územnímu plánu mohou podávat lidé až do patnáctého dubna. K vidění je do tohoto data i v přízemí obchodního centra Forum.