Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekněte ne ruské agresi, apeluje partnerský Užhorod na Českou Lípu

  15:29aktualizováno  15:29
Radní ukrajinského města Užhorod, které leží poblíž hranic se Slovenskem, se obrátili dopisem na vedení českolipské radnice. Žádají v něm, aby české partnerské město podpořilo žádost užhorodských obyvatel, kteří si přejí zastavení ruské intervence na Ukrajině.

Starostka České Lípy Hana Moudrá se hodlá na základě výzvy obrátit na vládu a parlament. | foto: MF DNES

Výzva ukrajinského města je opatřena datem 5. března, odeslána tedy byla ještě před referendem o připojení Krymského poloostrova k Rusku.

Česká republika odtržení Krymu neuznala a chce s Ukrajinou jednat o vstupu do EU (více jsme psali zde).

"Jsme hluboce znepokojeni současnou situací na Ukrajině, která se stala centrem pozornosti celého světa. V souvislosti s eskalací konfliktu na Krymu a dalších ukrajinských regionů, které mohou vést k vojenské invazi a okupaci, se obáváme skutečné hrozby narušení míru a bezpečí, a to nejenom na Ukrajině, ale i na celém světě," píšou v dopise radní Užhorodu.

Fotogalerie

Intervence na území suverénního státu může mít dle jejich mínění na svědomí krveprolití a Ukrajině prý také bezprostředně hrozí nebezpečí ztráty územní bezpečnosti státu.

Užhorod, kde žije 120 tisíc obyvatel, je největším městem Zakarpatské Ukrajiny. S výzvou o pomoc se obrátil všechna svá partnerská města. "Česká Lípa s ním uzavřela partnerství v roce 2000," připomněla mluvčí radnice Kristýna Brožová.

Užhorod své zahraniční partnery žádá, aby v zájmu zastavení agrese informovali obyvatele, představitele vlád, politiky a diplomaty svých zemí. "Jde o zastavení přímého narušování ukrajinských interních záležitostí, respektovaní ukrajinské bezpečnosti, nezávislosti a suverenity," pokračují radní.

Odvolávají se přitom na dohody uzavřené s Ruskem, Velkou Británií a USA roku 1994 v Budapešti. Tehdy ostatní státy Ukrajině garantovaly územní bezpečnost výměnou za odmítnutí jaderných zbraní mírovou cestou.

"Zastavme společně možné nebezpečí Třetí světové války, ve které by nebyli žádní vítězové. Měli bychom okamžitě jednat v zájmu našich zemí, našich obyvatel, našich dětí - nás," píše se dále v dopise.

Dopis od funkcionářů ukrajinského města, které je významným obchodním, průmyslovým, ale také kulturním centrem, přiměl českolipskou starostku k činu.

"Výzvu, která je především úpěnlivou prosbou, postoupím také představitelům naší země," ujistila starostka České Lípy Hana Moudrá. V nejbližších dnech se hodlá obrátit na parlament a vládu České republiky.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Cyklista nepřežil na Jablonecku pád do příkopu. Možná ho srazilo auto

(Ilustrační snímek)

Cyklista zemřel v sobotu večer ve Smržovce na Jablonecku. V příkopu u místní silnice jej v devět hodin večer našla...

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Najdete na iDNES.cz