Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekněte ne ruské agresi, apeluje partnerský Užhorod na Českou Lípu

  15:29aktualizováno  15:29
Radní ukrajinského města Užhorod, které leží poblíž hranic se Slovenskem, se obrátili dopisem na vedení českolipské radnice. Žádají v něm, aby české partnerské město podpořilo žádost užhorodských obyvatel, kteří si přejí zastavení ruské intervence na Ukrajině.

Starostka České Lípy Hana Moudrá se hodlá na základě výzvy obrátit na vládu a parlament. | foto: MF DNES

Výzva ukrajinského města je opatřena datem 5. března, odeslána tedy byla ještě před referendem o připojení Krymského poloostrova k Rusku.

Česká republika odtržení Krymu neuznala a chce s Ukrajinou jednat o vstupu do EU (více jsme psali zde).

"Jsme hluboce znepokojeni současnou situací na Ukrajině, která se stala centrem pozornosti celého světa. V souvislosti s eskalací konfliktu na Krymu a dalších ukrajinských regionů, které mohou vést k vojenské invazi a okupaci, se obáváme skutečné hrozby narušení míru a bezpečí, a to nejenom na Ukrajině, ale i na celém světě," píšou v dopise radní Užhorodu.

Fotogalerie

Intervence na území suverénního státu může mít dle jejich mínění na svědomí krveprolití a Ukrajině prý také bezprostředně hrozí nebezpečí ztráty územní bezpečnosti státu.

Užhorod, kde žije 120 tisíc obyvatel, je největším městem Zakarpatské Ukrajiny. S výzvou o pomoc se obrátil všechna svá partnerská města. "Česká Lípa s ním uzavřela partnerství v roce 2000," připomněla mluvčí radnice Kristýna Brožová.

Užhorod své zahraniční partnery žádá, aby v zájmu zastavení agrese informovali obyvatele, představitele vlád, politiky a diplomaty svých zemí. "Jde o zastavení přímého narušování ukrajinských interních záležitostí, respektovaní ukrajinské bezpečnosti, nezávislosti a suverenity," pokračují radní.

Odvolávají se přitom na dohody uzavřené s Ruskem, Velkou Británií a USA roku 1994 v Budapešti. Tehdy ostatní státy Ukrajině garantovaly územní bezpečnost výměnou za odmítnutí jaderných zbraní mírovou cestou.

"Zastavme společně možné nebezpečí Třetí světové války, ve které by nebyli žádní vítězové. Měli bychom okamžitě jednat v zájmu našich zemí, našich obyvatel, našich dětí - nás," píše se dále v dopise.

Dopis od funkcionářů ukrajinského města, které je významným obchodním, průmyslovým, ale také kulturním centrem, přiměl českolipskou starostku k činu.

"Výzvu, která je především úpěnlivou prosbou, postoupím také představitelům naší země," ujistila starostka České Lípy Hana Moudrá. V nejbližších dnech se hodlá obrátit na parlament a vládu České republiky.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz