Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Alpách jako v Liberci. Na Reichenberger Hütte lidé zapomněli

  7:50aktualizováno  7:50
Šest set kilometrů od Liberce se v horském tichu Tauernských Alp vypíná ve výšce 2586 metrů Neue Reichenberger Hütte. Název Nová liberecká chata není náhodný a spojitost s Libercem je zjevná. Stěny zdobí obrázky radnice, libereckého městského znaku, Ještědu, redernského zámku nebo Valdštejnských domků.

Chata Neue Reichenberger Hütte v Tauernských Alpách. | foto: Jan Pikous

O dalšího půlkilometru výš dřevěnou stavbu zase tiše střeží hora Liberecká špice.
Povědomí o tomto dědictví libereckých meziválečných horolezců, kteří chatu za těžko představitelné dřiny během dvou let postavili a roku 1926 uvedli do provozu, je u dnešních Liberečanů jen velmi malé. Změnit to chtějí členové spolku Archa 13 a liberecký fotograf a horolezec Jan Pikous.

Fotogalerie

„Příští rok chata oslaví devadesát let od otevření. Je to příležitost přiblížit osudy vysídlených Němců, kteří měli na Liberecku kořeny. Tato historie se pomalu zapomíná. Když jsme před lety chatu navštívili, lidé byli nadšení, že šest set kilometrů odsud leží malý Liberec. Vidět vevnitř všechny ty fotky libereckých reálií je opravdu velmi zvláštní,“ zmínil fotograf Jan Pikous.

Sdružení Archa 13, jehož členové mapují zapomínané dějiny Liberce, chystají na výročí otevření v galerii U Rytíře výstavu. Přiblíží činnost Alpského spolku založeného v roce 1893 v Liberci, budování Liberecké chaty v Alpách i současnou podobu stavby a její fungování.

Chtějí jít ale ještě dál. Rádi by navázali kontakt s původními obyvateli Liberce a jejich potomky, kteří dosud v Rakousku žijí. Řada jich jsou stále ještě členy liberecké sekce Rakouského alpského spolku (Österreichischen Alpenverein, Sektion Reichenberg).

Téma odsunu obyvatel stále rezonuje

Ostych byl zatím na obou stranách hranice. Členové Archy 13 by si také přáli, aby mnohem víc obyvatel Liberce v Alpách objevilo nádherné okolí Liberecké chaty a magii místa.

„Chápeme, že pro starší generaci je třeba otázka odsunu citlivé téma a vnímají spíš staré křivdy. Faktem ale je, že dnešní mladí lidé si už třeba ani neuvědomují, že Liberec byl dříve německé město nebo co to byl poválečný odsun a proč k němu došlo. Když se třeba o této liberecké alpské historii nebude mluvit, zapomene se,“ říká Petr Pimek ze sdružení Archa 13.

Obava z toho, že by se potomci vysídlených lidí chtěli vrátit do Liberce a třeba znovu získat nemovitosti, co dříve vlastnili jejich rodiče a prarodiče, je dnes podle Pimka lichá. „Osobně znám spíš příklady vzniku přátelství mezi potomky odsunutých a lidí, co dnes žijí v jejich domech,“ tvrdí Pimek.

Spolek přátel Ostašova, kde dříve Pimek působil, například před časem navázal kontakt s původními německými obyvateli Ostašova a jejich rodinami. Dnes rodiny Karla Wachtla a Kurta Demuta žijí v Dechově u Hamburku. Dodnes si listují knihami s libereckými reáliemi a fotografiemi.

Chatu otevřeli v roce 1926

„Je pravda, že odsunutí lidé to téma Liberce nikdy neotvírali, jejich potomci jsou o to zvědavější, kde jsou jejich kořeny. Dnes jezdí do domů v Ostašově, spí u jejich nynějších obyvatel a jsou přátelé,“ uvedl Pimek.

Ale zpět k Liberecké chatě. U zrodu chaty stáli liberečtí turisté a horolezci Rudolf Kauschka a Rudolf Tham. ke stavbě vybrali místo u plesa Bodensee. V roce 1924 se jim podařilo nashromáždit od libereckých továrníků dostatek peněz a počátkem léta začali se stavbou.

Stavět mohli jen čtyři měsíce v roce, po zbytek roku okolí pokrývají závěje sněhu. Chatu slavnostně otevřeli 26. června 1926 za velké účasti libereckých horolezců. V 80. letech minulého století přibyla k chatě přístavba.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz