Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový úspěch botaniky: v Liberci rozmnožují extrémně vzácný cykas

  16:30aktualizováno  16:30
Liberecká botanická zahrada bojuje kvůli nedostatku peněz o přežití, navzdory tomu se může pyšnit ojedinělým úspěchem. Podařilo se jí opylit nejmenší cykasotvarou rostlinu světa Zamia kickxii.

Unikátní rostlina v liberecké botanické zahradě. | foto: Miloslav Studnička

Přísně mezinárodně chráněná rostlina se vyskytuje jen na Kubě. A aby to neměla na světě tak jednoduché, může ji v přírodě opylit pouze jeden druh kubánského broučka z rodu Pharaxonota. A právě to byl doposud ve středoevropských podmínkách neřešitelný problém.

"Předešlé naše pokusy vpravit pyl mechanicky do samičí šištice nefungovaly," přiblížil ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička.

Uspěl až díky dosud tajné metodě, kterou vyvinul Art Vogel z Botanické zahrady v Leidenu. Ten ji poprvé použil na jiné cykasotvaré rostlině v Holandsku. Metodu hodlá před tím, než by se s ní seznámila veřejnost, nejprve publikovat v původní vědecké práci. Její použití v Liberci bylo možné jen díky vzájemnému přátelství obou botaniků.

O tom, jak vysoce jemnou operaci nejmenší cykas na světě podstoupil, svědčí skutečnost, že pyl bylo zapotřebí dopravit do samičí šištice injekcí.

"Opylení se mi povedlo dokonce třikrát u různých šištic, to znamená, že metoda skutečně funguje. Nyní vysetá semena nabobtnala a zdá se, že klíčí," raduje se Miloslav Studnička.

Rostlina kvete jenom na Kubě

Radost z úspěchu má i Jan Vytopil, provozovatel webu cykasy.cz. "Jedná se o vůbec první umělé opylení jakéhokoliv cykasu v podmínkách botanických zahrad České republiky. Mám z toho radost také proto, že kubánské cykasy jsou obecně na světě extrémně vzácné," řekl Jan Vytopil.

 To, že jsou cykasy takovým klenotem potvrzuje i Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN. "Ta cykasy označila za nejohroženější skupinu rostlin světa. Některé druhy již v přírodě zcela vyhynuly, počty dalších se odhadují na několik kusů. Jedná se o skutečnou vzácnost," doplnil Jan Vytopil.

Botanická zahrada v Liberci se může pyšnit mnoha raritami, v cykasech ale drží hned několik prvenství. Má patrně největší kolekci kubánských cykasotvarých v České republice, možná i na světě.

Roste v ní také vůbec nejvzácnější velký cykas na našem území a současně jedna z nejvzácnějších rostlin světa - mikrocykas krásný. Je zároveň jedinou zahradou, která má specializovaný evoluční skleník věnovaný pravěkým rostlinám.

Botanická zachránila i Castrův národní poklad

O věhlasu a kvalitě zahrady svědčí mimo jiné i to, že se podílela na záchraně kriticky ohroženého Mikrocykasu krásného (Microcycas calocoma). Také ten se ve volné přírodě vyskytuje už jen ve stovkách kusů pouze na Kubě. Diktátor Fidel Castro ji mimo jiné dekretem prohlásil za součást národního pokladu Kuby.

V Evropě pěstují kriticky ohrožený mikrocykas jen tři botanické zahrady a jednou z nich je právě liberecká zahrada. Její rostlina byla nejvhodnější k darování pylu. Požádali o něj botanikové z Montgomery Botanical Center, floridského pracoviště na záchranu vymírajících druhů. Potřebovali rozšířit genetickou rozmanitost svých rostlin. Kvůli mezinárodní izolovanosti Kuby totiž množí rostliny na Floridě jen mezi sebou. Pouze liberecká rostlina nebyla zaručeně spřízněná s rostlinami z Floridy.



Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....



Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Grafton Recruitment Praha
Inženýr zákaznické kvality

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz