Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světový úspěch botaniky: v Liberci rozmnožují extrémně vzácný cykas

  16:30aktualizováno  16:30
Liberecká botanická zahrada bojuje kvůli nedostatku peněz o přežití, navzdory tomu se může pyšnit ojedinělým úspěchem. Podařilo se jí opylit nejmenší cykasotvarou rostlinu světa Zamia kickxii.

Unikátní rostlina v liberecké botanické zahradě. | foto: Miloslav Studnička

Přísně mezinárodně chráněná rostlina se vyskytuje jen na Kubě. A aby to neměla na světě tak jednoduché, může ji v přírodě opylit pouze jeden druh kubánského broučka z rodu Pharaxonota. A právě to byl doposud ve středoevropských podmínkách neřešitelný problém.

"Předešlé naše pokusy vpravit pyl mechanicky do samičí šištice nefungovaly," přiblížil ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička.

Uspěl až díky dosud tajné metodě, kterou vyvinul Art Vogel z Botanické zahrady v Leidenu. Ten ji poprvé použil na jiné cykasotvaré rostlině v Holandsku. Metodu hodlá před tím, než by se s ní seznámila veřejnost, nejprve publikovat v původní vědecké práci. Její použití v Liberci bylo možné jen díky vzájemnému přátelství obou botaniků.

O tom, jak vysoce jemnou operaci nejmenší cykas na světě podstoupil, svědčí skutečnost, že pyl bylo zapotřebí dopravit do samičí šištice injekcí.

"Opylení se mi povedlo dokonce třikrát u různých šištic, to znamená, že metoda skutečně funguje. Nyní vysetá semena nabobtnala a zdá se, že klíčí," raduje se Miloslav Studnička.

Rostlina kvete jenom na Kubě

Radost z úspěchu má i Jan Vytopil, provozovatel webu cykasy.cz. "Jedná se o vůbec první umělé opylení jakéhokoliv cykasu v podmínkách botanických zahrad České republiky. Mám z toho radost také proto, že kubánské cykasy jsou obecně na světě extrémně vzácné," řekl Jan Vytopil.

 To, že jsou cykasy takovým klenotem potvrzuje i Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN. "Ta cykasy označila za nejohroženější skupinu rostlin světa. Některé druhy již v přírodě zcela vyhynuly, počty dalších se odhadují na několik kusů. Jedná se o skutečnou vzácnost," doplnil Jan Vytopil.

Botanická zahrada v Liberci se může pyšnit mnoha raritami, v cykasech ale drží hned několik prvenství. Má patrně největší kolekci kubánských cykasotvarých v České republice, možná i na světě.

Roste v ní také vůbec nejvzácnější velký cykas na našem území a současně jedna z nejvzácnějších rostlin světa - mikrocykas krásný. Je zároveň jedinou zahradou, která má specializovaný evoluční skleník věnovaný pravěkým rostlinám.

Botanická zachránila i Castrův národní poklad

O věhlasu a kvalitě zahrady svědčí mimo jiné i to, že se podílela na záchraně kriticky ohroženého Mikrocykasu krásného (Microcycas calocoma). Také ten se ve volné přírodě vyskytuje už jen ve stovkách kusů pouze na Kubě. Diktátor Fidel Castro ji mimo jiné dekretem prohlásil za součást národního pokladu Kuby.

V Evropě pěstují kriticky ohrožený mikrocykas jen tři botanické zahrady a jednou z nich je právě liberecká zahrada. Její rostlina byla nejvhodnější k darování pylu. Požádali o něj botanikové z Montgomery Botanical Center, floridského pracoviště na záchranu vymírajících druhů. Potřebovali rozšířit genetickou rozmanitost svých rostlin. Kvůli mezinárodní izolovanosti Kuby totiž množí rostliny na Floridě jen mezi sebou. Pouze liberecká rostlina nebyla zaručeně spřízněná s rostlinami z Floridy.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Najdete na iDNES.cz