Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lípa chystá velkou opravu. Za čtvrt miliardy zvelebí kulturní dům

  17:00aktualizováno  17:00
Ambiciózní plán zveřejnila českolipská radnice. Do čtyř let hodlá kompletně zrekonstruovat kulturní dům Crystal stojící ve středu města. Crystal je svým futuristickým vzhledem z dílny Jiřího Suchomela a liberecké kanceláře SIAL nejzajímavější novodobou stavbou ve čtyřicetitisícovém městě.

Kulturní dům Crystal v České Lípě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stavba je známá mimo jiné tím, že šikmá strana fasády domu slouží jako tepelný kolektor sluneční energie.

„Crystal uvnitř už neodpovídá moderním požadavkům na kulturní dům. Máme po našich předchůdcích v šuplíku projekt za 416 milionů, ale ten se nám zdá předimenzovaný. Projekt jsme tedy nechali předělat, aby vyhovoval potřebám dneška,“ zdůraznila starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD).

Nový projekt seškrtal některé položky. Vypadl z něj například požadavek na divadelní sál nebo administrativní prostory. Naopak zůstal plán zrekonstruovat hlavní multifunkční sál, kino a knihovnu.

Ta má dnes zázemí v rohovém domě na náměstí, kde zabírá tři patra bez výtahu. V Crystalu by byla bezbariérová. Projekt má rozpočet 250 milionů korun. Je největší investiční položkou, kterou vládnoucí čtyřkoalice v České Lípě voličům slíbila.

„Máme silnou vůli získat na to evropské dotace. Ale i kdybychom na ně nedosáhli, Crystal opravíme podle plánu stejně,“ přislíbil českolipský místostarosta Juraj Raninec (ODS).

Po opravě Crystalu přijde na řadu divadlo

Po opravě Crystalu má přijít na řadu Jiráskovo divadlo, sídlící v budově sokolovny. Divadlo je také ve velmi špatném stavu, rekonstruovat i jej souběžně s Crystalem si ale město netroufá.

„Musí existovat prostor, který vyřeší výpadek vhodných prostor během přestavby Crystalu. Nejde, abychom byli v ten čas kulturně zcela mrtvé město. Divadlo tuto funkci splní. Investujeme do něj jen nezbytné peníze na nejnutnější opravy a údržbu. Rekonstrukci divadla pak ale necháme až těm příště zvoleným zastupitelům,“ doplnil Raninec.

Kulturní dům Crystal začali stavět v roce 1975, deset let se ale zejména šustilo papíry a vyřizovala se potřebná povolení. Stavba se odlepila od země teprve 4. dubna 1984, přičemž kolaudace domu byla až v prosinci roku 1990.

Budova je zaříznutá ve svahu a navazuje na zahradu augustiánského kláštera. Kromě dvou hlavních sálů a foyer obsahuje dům kino, restauraci, baletní sál a galerii „dé ja vue“. Z boku je jazzový klub U Bílýho černocha.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz