Sinice jsou problémem mnoha tuzemských koupališť (ilustrační snímek).

Sinice jsou problémem mnoha tuzemských koupališť (ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Kouzlo s nanotechnologiemi může udělat ze zamořeného rybníka „termály“

  • 7
Ambiciózní plány mají politici v České Lípě se zdejším koupalištěm Dubice. Za několik let se z něj mají stát termální „lázně“, kde se bude možné koupat až do října. Dnes je rekreační areál pustý. Koncentrace toxických sinic tam dosahují stonásobku povolených norem.

Jejich likvidace je klíčovým krokem, díky němuž Dubice mohla proměnit ve vyhledávané termální koupaliště. Radnice se chystá proti sinicím vytáhnout s nanotechnologiemi, které zaznamenaly rozmach v čištění vod teprve v posledních letech.

Na koupaliště je ale zatím nikdo nepoužil. Podle místostarosty České Lípy Jiřího Kočandrleho (TOP 09) nastane revoluční průlom právě v Dubici.

„Nikdo se o to dřív nepokusil, ale řešení už vyvinuli vědci kolem Technické univerzity Liberec, s nimiž spolupracujeme. Jedná se o aplikaci nanočástic, které dokáží sinici obalit a znemožnit jí fotosyntézu,“ předeslal Kočandrle.

Látku v podobě prášku pomáhal vyvinout Ústav pro nanomateriály při Technické univerzitě.

Nanočástice železa jsou tisíckrát menší, než je průměr lidského vlasu. Při vysypání do vody se naváží na buněčnou stěnu sinic. Uvnitř sinice dojde ke krátkodobému oxidačnímu stresu, který je pro sinici smrtící.

Sinice se přežerou železa a zahynou

„Laicky řečeno se sinice přežere železa. Nanoželezo změní podmínky uvnitř buněk sinice, ta zahyne a klesne ke dnu,“ popsal proces ředitel pro výzkum v Ústavu pro nanomateriály Miroslav Černík.

Nanočástice na sebe také navážou vážou také fosfor, který pomáhá sinicím k růstu. Nanoželezo není v koncentracích smrtelných pro sinice nebezpečné pro žádné další vodní tvory, ani pro člověka.

Po likvidaci sinice se promění v rez. Doposud radnice likvidovala sinice chemickým prostředkem PAX. Ten však způsobuje dráždění očí a kůže a ekologové jej považují za nevhodný. Navíc nikdy zcela neúčinkoval.

Pokud by Česká Lípa chtěla s přispěním nanoželeza vyčistit nádrž v Dubici, potřebovala by na jednorázový zásah potřeba asi 10 kilogramů nanoželeza.

Kilogramový balíček se prodává za tři tisíce korun. Likvidace sinic by vyšla na 30 tisíc korun.

Dubice by byla teplejší než africké Rudé moře

Město však hodlá jít dál, než jen aplikovat nanočástice. Místostarosta chce použít kombinaci filtrace vody a tepelného čerpadla, které by ohřívalo vodu v jedné z částí nádrže až na 32 stupňů Celsia.

Tím by došlo k proudění a mísení teplé a studené vody, což sinice nesnášejí. „Ohřevem vody, filtrací a nanočásticemi bychom se jich úplně zbavili,“ odhaduje Kočandrle. 

„Koupací sezona prodloužila ze současných dvou měsíců třeba na měsíců šest,“ sní místostarosta. Unikátní systém by přišel na sedm milionů korun.

Rekreační areál Dubice má dnes novou pláž, sociální zařízení i prolézačky pro děti. Koupat se v něm přesto nedá.

Město hledá nájemce, který by si areál dlouhodobě pronajal alespoň jako centrum vodních sportů. „Umím si představit, že by zde vznikl třeba vodní vlek,“ podotkla starostka Hana Moudrá (ODS).