Dílo je ukázkou tvorby Vratislava Karla Nováka z roku 1978. Na snímku je...

Dílo je ukázkou tvorby Vratislava Karla Nováka z roku 1978. Na snímku je zastánce zachování artefaktu, českolipský zastupitel Tomáš Vlček. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Je vyhráno. Mimořádné plastice v České Lípě už demolice nehrozí

  • 1
Desítky let stála na svém místě a nikomu nevadila. Náhle začaly znít hlasy, že je zchátralá a vyluzuje hluk. Zprvu hrozila plastice na českolipském sídlišti Pod Holým vrchem demolice. Poté, co se ukázalo, že jde o jedinečné výtvarné dílo, město od nápadu začalo ustupovat.

Autorem plastiky je význačný výtvarník Vratislav Karel Novák, mimo jiné autor legendárního metronomu na pražské Letné. Českolipský místostarosta Juraj Raninec se ještě o prázdninách vyjadřoval v tom smyslu, že by na základě stížností obyvatel sídliště na hluk bylo možné plastiku odstranit a nahradit něčím modernějším. Ani netušil, jakou lavinu tím spustí.

„To mě vyburcovalo a oslovil jsem odborníky z facebookové skupiny Vetřelci a volavky,“ řekl českolipský opoziční zastupitel Tomáš Vlček. Na vysvětlenou – zmíněná skupina se věnuje mapování normalizačního výtvarného umění ve veřejném prostoru.

Záhy začaly místostarostovi Ranincovi chodit maily žádající o záchranu plastiky. „Lidé píší hodně, i ti z jiných měst,“ potvrdil Raninec. Vyjádřil se i autor projektu Vetřelci a volavky, sochař Pavel Karous.

„Dílo je unikátní ukázkou progresivní tvorby Vratislava Karla Nováka z roku 1978. Tato plastika je mimořádně zajímavá, zcela vybočuje z dobového průměru, jedná se postmoderní kinetický high-tech objekt svědčící o dobovém technickém optimismu a obdivu k vesmírnému programu. To, že je autorem zrovna sochař a designér V. K. Novák, který bohužel před třemi lety zemřel, činí dílo i mimořádně vzácné a to nejen v kunsthistorickém slova smyslu,“ napsal místostarostovi.

Řeší se, jak se plastika vlastně jmenuje

Vedení města by se podle něj proto mělo rozhodnout pro zachování díla a jeho odbornou rekonstrukci. V případě demolice plastiky by se podle něj ochudili obyvatelé České Lípy o významnou kulturní hodnotu, kterou si oni nebo jejich rodiče zaplatili ze svých daní.

Plány na demolici jsou však, zdá se, již neaktuální. „Byla by to poslední možnost. Už jsem pověřil úředníky tím, aby přišli s nějakými nápady jak dílo zachovat,“ sdělil místostarosta.

Sochař Karous míní, že Česká Lípa si může dát dílo do průvodce, chlubit se s ním a použít je k propagaci města. S tím souhlasí i zastupitel Vlček. „Sem by se jezdili dívat lidi zdaleka,“ poznamenal.

Plastiku obestírá jedno tajemství – neví se, jak se vlastně jmenuje. „Lidový název je Větroplach, oficiální s největší pravděpodobností Meteorologická stanice. Historik českolipského muzea Ladislav Smejkal zase tvrdil, že se jmenuje Nebeská sféra,“ prozradil Vlček.