V Českém ráji hynou chránění netopýři. Ruší je turisté v jeskyních

  13:33aktualizováno  13:33
Nelegální rozdělávání ohňů a přespávání v jeskyních Českého ráje ohrožuje kolonie netopýrů, kteří patří mezi chráněné živočichy. Naposledy takto uhynulo ve skalách v Příhrazech dvanáct netopýrů. Strážci přírody tábořiště hlídají a provinilcům dávají pokuty.

Netopýři v Českém ráji hynou kvůli tomu, že turisté táboří na místech, kde je to zakázané. Přespávají například v jeskyních, kde netopýři žijí. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"V jeskyni v Příhrazských skalách uhynulo dvanáct netopýrů. Šlo o starší zvířata i mláďata. Způsobilo to táboření v jeskyni, které je přitom zakázané," uvedl vedoucí správy CHKO Český ráj Jan Mocek.

Vrápenec malý

Kriticky ohrožený živočich má rozpětí křídel kolem 20 centimetrů a jeho tělo měří asi čtyři centimetry.

Samičky se koncem června usídlují v letních koloniích, kde porodí mladé. Ti jsou začátkem září již schopni samostatného letu.

Matky je tehdy opouští, aby se do zimy stačili naučit samostatně lovit.

Strážci přírody v Příhrazských skalách a Klokočských skalách, kde je nelegální táboření nejčastější, pravidelně hlídkují a rozdávají pokuty. Ty mohou ve správním řízení dosáhnout i několika tisíc korun.

Počty netopýrů v Českém ráji každoročně mírně narůstají, ale netopýři nadále zůstávají přísně chráněni a je zakázáno je jakkoliv vyrušovat. Právě během léta vyvádějí mladé a jsou velmi citliví na jakékoliv vyrušení.

"Od devadesátých let, kdy se přestalo v zemědělství používat tolik chemie, zvláště pesticidy, netopýrů mírně přibývá. Jsou ale velmi zranitelní. Všechny druhy mají být zařazeny do skupiny silně ohrožených živočichů. Jejich přemnožení určitě nehrozí," sdělil Daniel Horáček, který se netopýry zabývá již přes čtvrt století.

Netopýry nerušte, radí odborníci

V Českém ráji se nejčastěji vyskytuje netopýr hvízdavý, nejmenší a vrápenec malý. Častým místem letních pobytů netopýrů jsou hrady a zámky. V Českém ráji to je především Hrubá Skála, Kost a Valdštejn.

Netopýři on-line

Sledovat život netopýrů je nyní možné na internetu. Čtyři webové kamery zaznamenávají letní netopýří kolonie na jedné z půd v obci Kvítkov na Českolipsku.

Ojedinělý projekt s názvem Sledujeme netopýří rodinku lze najít na adrese www.batsfamily.cz.

Na Valdštejně dokonce kolonie netopýrů zbrzdila opravy střechy jednoho z paláců. Řemeslníci museli počkat, až netopýři kolonii opustí.

Se stejnými problémy se potýkají i na Kosti. Oblíbeným místem netopýrů je i jeskyně Sklepy v přírodní rezervaci Apolena. Rušení netopýrů nezodpovědnými návštěvníky bylo jedním z důvodů uzavření této rezervace.

"Máme také několik signálů o výskytu netopýrů na půdách či ve štítech chalup a stodol, ale nejde o žádné větší kolonie, které by mohly strašit lidi. Pokud někde osídlí lidské obydlí, je nejlepší počkat do podzimu, vůbec je nerušit a nechat vyvést mladé. Pak je možné otvor zadělat, netopýři si příští rok najdou jiné místo pro letní kolonii," vysvětlil Mocek.

Všech 21 druhů netopýrů, kteří žijí v České republice, je zákonem chráněno. Někdy se stane, že netopýr vlétne přímo do pokoje. Ochranáři varují před amatérským odchytem nejen kvůli porušení zákona, ale i možnosti nakažení některou nemocí, třeba vzteklinou. "Lidé by měli zavolat někoho z odborníků," doporučil Horáček.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Čeští vojáci učili irácké kolegy, jak rozebírat chemickou zbraň

Češi cvičili nejen vojáky, ale i civilisty iráckého chemického vojska.

Z čeho jsou vyrobeny chemické bojové látky, jak se odebírají jejich vzorky a jak pak vypadá jejich rozbor? Liberečtí...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Najdete na iDNES.cz