V Příhrazských skalách se odlomil dvousettunový skalní blok.

V Příhrazských skalách se odlomil dvousettunový skalní blok. | foto: Jaroslav Hoření, MF DNES

V Českém ráji se odlamují kusy skály, ohrožují turisty na Zlaté stezce

  • 0
Správa CHKO Český ráj nedoporučuje turistům používání červeně značené trasy mezi Příhrazy a Krásnou vyhlídkou. Letos na jaře se tam zřítilo několik pískovcových skalních bloků. Ten největší o váze asi 200 tun se odlomil v Příhrazských skalách přímo nad Zlatou stezkou.

"Byli jsme to s geology obhlédnout a podle jejich soudu bude ještě potřeba shodit další uvolněné bloky. První pokusy už byly, ale to, co se udělalo, je tak patnáct procent z toho, co je zapotřebí," hlásí Petr Kořínek z terénní služby správy CHKO Český ráj.

Konečné rozhodnutí o tom, co bude třeba odstranit, padne v červnu.

Ke zřícení došlo mezi Příhrazy a Krásnou vyhlídkou na červeně značené turistické cestě. Její používání se nyní nedoporučuje. Před potenciálním nebezpečím však v pondělí varovala pouze jediná cedulka.

V Příhrazských skalách se odlomil dvousettunový skalní blok.

"Myslivci se snaží prostor ohradit a označit, ale vydrží to tam sotva půl dne. Vždycky to někdo strhne," stěžuje si Kořínek.

Shození dalších nestabilních skalních bloků není jednoduché. Místo je přírodní rezervací, nelze se tam dostat s žádnou technikou ani nelze odklonit stezku.

Na pískovce působí eroze

Obec nemá peníze a pro lesy nejsou skály prioritou. "Snad seženeme partu nadšenců a nějaké peníze, aby se to dalo zabezpečit," doufá Kořínek.

Padání pískovců není až tak mimořádné, většinou jde o menší kusy. "Po zimě se zřítil několikakubíkový kámen na Hruboskalsku a dopadl přímo na silnici. Je to běžný proces," říká vedoucí CHKO Český ráj Jan Mocek.

Proč k odlamování pískovcových bloků došlo, vysvětluje ředitel Geoparku Český ráj Tomáš Řídkošil. "Pískovce jsou zajímavé tím, že až okolo 30 procent v nich jsou póry. Když zaprší, tak se voda do horniny rychle vsákne a proudí v ní. To má vliv na stabilitu pískovce," tvrdí.

Pískovec je jednou ze základních hornin Českého ráje. "To, že skalní města vypadají tak, jak vypadají, vyplývá z vlastností pískovce a procesů, které na kámen působí. Eroze, vysrážené a opět rozpouštěné soli, déšť, mráz, slunce, tedy zahřívání a ochlazování, vytvořily skalní města," dodává Řídkošil.