Český ráj má problémy z toho, že je zemí zaslíbenou pro rekreanty i zemědělce. (ilustrační snímek)

Český ráj má problémy z toho, že je zemí zaslíbenou pro rekreanty i zemědělce. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Českém ráji páchne hnůj. Nemůžeme nic dělat, vzkazují zemědělci

  • 127
Zápach z polí kazí dovolenou v Českém ráji. V současných tropických dnech bývá mnohem horší než během průměrně teplého léta. Puch obtěžuje nejen rekreanty, ale i obyvatele patnáctitisícového Turnova a ostatních měst a obcí.

Na polích končí také kejda z velkochovů prasat. Zemědělci nemohou ovšem s hnojením sklizených polí čekat, až se ochladí.

„Podle legislativy se musí hnojiva zaorat nejpozději do dvaceti čtyř hodin,“ říká starosta Turnova Tomáš Hocke. „Zápach z polí dělá ve městě problémy každý rok, ve více než třicetistupňovém horku je ale silnější. Lidé si nám stěžují, že kvůli němu nemohou ani větrat.“

Pokud by zemědělci nezaorali hnojivo do dvaceti čtyř hodin, hrozila by jim pokuta. „Jen těžko ale dokážeme přesně zjistit, kdy přesně kejdu nebo močůvku na pole vyvezli,“ upozorňuje velitel obvodního oddělení policie v Turnově Milan Drahoňovský.

Hocke nevidí jinou šanci, než přesvědčovat zemědělce, hospodařící poblíž města, aby hnojivo zaorávali co nejdříve.

Zápach z hnojených polí trápil během červencových veder v Českém ráji rovněž obyvatele obce Žernov. „Lidé ho cítili nejen u nás, ale až ve Ktové,“ uvádí žernovský starosta Zdeněk Mrkvička.

Zápach vadí ubytovaným hostům

„Zápach vadil také hostům ubytovaným v penzionu. Myslím si, že šanci na ochranu nám dává nový občanský zákoník. Zápach by totiž neměl nikoho obtěžovat nad únosnou míru. Pokud by se opakovala situace z července, pak budu muset zemědělce varovat před hrozícími sankcemi,“ dodal. 

V pondělí 3. srpna se puch z hnojených pozemků rozšířil kromě jiného do populárního kempu v Sedmihorkách. „Naši hosté si stěžovali,“ tvrdí vedoucí kempu Pavel Staffen. „Pobíhal jsem tady, jestli nám nevysadila čistička odpadních vod. Jak se ale nakonec ukázalo, zafoukal k nám vítr z polí.“

Redaktor MF DNES Martin Trdla zase navštívil minulý čtvrtek v Sedmihorkách koncert Věry Špinarové. „Najednou jsem ucítil silný závan hnoje,“ podotýká redaktor. „Ztratil se asi za půl hodiny. Ještě nikdy jsem na koncertě nic podobného nezažil.“

V úrodném Českém ráji pracuje mnoho drobných a středních farmářů a nachází se tam rovněž velké zemědělské podniky. Mezi ně patří společnost LIPRA PORK Štěpánovice, specializovaná na výrobu vepřového masa a velkochov vepřového dobytka.

Zemědělci nemohou čekat na déšť

„Kejdu dodáváme zemědělcům jako hnojivo,“ konstatuje Tomáš Pelc, vedoucí technického úseku a služeb ve štěpánovickém agropodniku.

„Jsem přesvědčený, že ji okamžitě zaorávají a na polích dlouho nenechávají. V opačném případě by se hnojení míjelo účinkem. Je jasné, že když zemědělci hnojí svá pole tři dny za sebou, tak si toho lidé v okolí všimnou. Někteří vozí na pole slepičí trus, který páchne ještě víc než kejda.“

Podle Pelce patří Český ráj mezi zemědělské oblasti, což po nějakou dobu ovlivňuje životy místních lidí a rekreantů.

„Pokud přijde doba žní během vedra a sucha jako nyní, tak se od země samozřejmě práší,“ prohlašuje Pelc. „Ale přece nechcete po zemědělcích, aby kvůli majitelům nedalekých chat čekali se sklizní až na deště.“