Takto by měl vypadat pavilon intenzivní medicíny za více než půl miliardy korun. | foto: Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa

Stárnoucí českolipská nemocnice chce omládnout. Pomoci má půl miliardy

  • 0
Je jí 35 let, ale už je zralá na omlazovací kůru. Českolipská nemocnice, otevřená v roce 1981, se připravuje na stavbu nového pavilonu, kam by soustředila příjem, operační sály i pooperační oddělení, které jsou roztříštěné v různých patrech. Půjde o největší stavební akci za dobu existence nemocnice.

„Rozhodovali jsme se mezi rekonstrukcí stávající nemocnice, stavbou nemocnice úplně nové a přístavbou. Vyhrála to přístavba. Stavba nového špitálu by přišla na 1,25 miliardy a trvala by příliš dlouho, rekonstrukce stávajícího monobloku nic neřeší, vyjde skoro stejně draho jako stavba nové. Přístavba se jeví jako nejvýhodnější varianta,“ konstatoval lékařský ředitel nemocnice Vladimír Trenčiansky.

Nový pavilon má těsně navazovat na průčelí současného špitálu. Přístavba bude třípatrová a bude obsahovat všechna oddělení intenzivní medicíny, aby pacient nemusel novou budovu vůbec opouštět.

Systém přístavby bude takzvaně sendvičový a umožní tedy v budoucnu další přístavby po svých stranách. Přínosem bude vyšší komfort pacientů i lékařů.

„Ve spodním patře vyroste urgentní příjem, kde je pacient vyšetřen a zrentgenován, o patro výš počítáme s operačními sály a nad nimi se sály pooperačními, tedy JIP a ARO,“ informoval ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

Pacient procestuje vždy jen jedno patro

Výhoda bude spočívat v tom, že pacient pocestuje vždy jen jedno patro. V současnosti jsou jednotlivá oddělení rozmístěna na celkem pěti patrech a pacient mezi nimi ustavičně přejíždí.

„Vertikální členěné nemocnice byl zastaralý model už v roce 1976, kdy se nemocnice stavěla. Dnes absolutně nevyhovuje. Trend je mít horizontální členění, aby pacient nepřekonával patra. A porovnejte si třeba požární evakuaci třípatrové nemocnice a dvanáctipodlažního věžáku, jako je nemocnice v Brně,“ zdůraznil Trenčiansky.

Projekt přístavby českolipské nemocnice je zatím pouze na papíře, ale podporuje ho i vlastník špitálu - Liberecký kraj, který přislíbil dotovat akci příspěvkem 150 milionů korun. Zbytek z 380 milionů musí nemocnice získat z dotací a vlastních zdrojů.

Jen loni hospodařila s přebytkem 22 milionů. Dalších 160 milionů na přístrojové vybavení již nemocnice získala. Celkově by tedy nový pavilon s vybavením vyšel na 550 milionů.

Existuje architektonická studie

Prozatím existuje architektonická studie od architekta Radima Kousala z libereckého Siadesignu, autora respektované Krajské vědecké knihovny v Liberci nebo obchodního centra Forum.

„Jsme zatím ve stádiu příprav, chystá se výběrové řízení na projektovou dokumentaci. Hodně bude taky záležet na nové krajské vládě vzešlé z voleb, jak se k projektu postaví,“ doplnil ředitel Kratochvíl.

Nemocnice, která se od 1. července 2007 transformovala na akciovou společnost, má 488 akutních lůžek, z toho 117 lůžek následné péče a 18 lůžek sociálních. Slouží nejen pro obyvatele okresu Česká Lípa, ale i pro oblast Varnsdorfu a Rumburku.

Vzhledem k blízkosti hojně navštěvovaných rekreačních oblastí v okolí České Lípy poskytuje ambulantní i hospitalizační péči asi 140 tisícům lidí.