Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středověká hrnčířka omylem vypálila otisk své ruky. Po staletích ho našli

  18:56aktualizováno  18:56
Depozitář českolipského muzea ukrýval tři desetiletí unikátní otisk ruky středověké hrnčířky, který vznikl podle všeho omylem. Při zpracovávání velkého souboru z naleziště v někdejší hrnčířské čtvrti ho nyní objevil jeden z archeologů.

Otisk ruky zanechal stopu na rozbitém keramickém hrnci. Pochází pravděpodobně ze čtrnáctého až patnáctého století, kdy prožívala hrnčířská čtvrť zlatou éru a s keramikou se čile obchodovalo.

Fotogalerie

„Domníváme se, že ruka patřila ženě, anebo dítěti. Prsty jsou spíše drobnější, a možná půjde o levou ruku, ale to už bychom moc spekulovali. Nicméně z historických pramenů můžeme říci, že keramické nádoby vyráběly častěji ženy, nežli muži,“ přiblížil vedoucí archeolog Vladimír Peša.

Že se otisk na keramický předmět dostal, archeolog přičítá chybě, kterou hrnčíři při výrobě udělali.

„Zřejmě šlo o to, že společně s ostatními výrobky se vypálila i mísa, z níž se brala hlína. A tak tam zřejmě zůstal i nalezený otisk ruky,“ přiblížil Peša.

Otisk objevil archeolog při inventarizaci

Kus střepu objevil archeolog v depozitáři při inventarizaci. „Z toho samotného předmětu sice nelze říci, jak je starý, opíráme se nicméně o celý soubor ostatních nálezů. Z historického pohledu jsou sice důležitější předměty, které umožňují dataci, ale tento objev je zajímavý především pro svůj příběh,“ přiblížil Peša.

Výzkum hrnčířské čtvrti

Hrnčířská čtvrť leží za řekou Ploučnicí a podrobně byla prozkoumaná už na konci sedmdesátých let při stavbě sídliště.

Výzkumy poté pokračovaly až do let devadesátých. Dodnes patří vedle vodního hradu Lipý k nejrozsáhlejším archeologickým průzkumům na území České Lípy.

V expozici muzea je pouze část předmětů z naleziště, větší množství nádob skončilo na odpadlišti hrnčířské čtvrti.

S tak velkým a zřetelným otiskem se dosud archeologové pochlubit nemohli. „Třeba v pravěké keramice máme povrchové otisky prstů, otisky kůže,“ podotýká archeolog.

Zda může být mezi nálezy schovaný ještě nějaký zajímavý, to Peša říci neumí. „Je tam ještě určitá část, kterou potřebujeme přetřídit, tak uvidíme,“ dodává.

Archeologie umí datovat keramiku podle tvaru horního okraje, která se mění podle jednotlivých století.

Hrnčířská čtvrť vznikla dřív než město

Hrnčířská čtvrť je z pohledu odborníků mimořádnou záležitostí. Fungovat začala už ve třináctém století, tedy ještě v době, než bylo založeno město Česká Lípa.

S keramikou se tehdy obchodovalo. Archeologům se dokonce daří určit hranice, kam se českolipské zboží dováželo a kde už začínalo území hrnčířů v Pojizeří.

„Českolipská keramika byla modernější, navazovala na nové trendy ze západu. Ta pojizerská byla z hrubšího materiálu, tmavě pálená a nemá ani červenou malbu, ale vyrývané ornamenty. Českolipští hrnčíři se snažili, aby byla jejich keramika líbivá, před vypálením ji pomalovávali červenou hlinkou, tedy hlínou z obsahem železa,“ přiblížil Peša.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

VIDEO: Borci na kolech prosvištěli prázdným libereckým muzeem

Závodníci na horských kolech zdolali uličky Severočeského muzea v Liberci (24....

Dva světy, které by se za jiných okolností nikdy nestřetly, se v sobotu potkaly v Liberci. Závodníci na horských kolech...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

Najdete na iDNES.cz