Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Chrastavě vznikne do dvou let minipivovar z peněz Evropské unie

  • 4
V cenné budově Kamenný mlýn v Chrastavě vznikne do dvou let minipivovar. Z větší části ho zaplatí Evropská unie. Součástí areálu bude také muzeum.

"Pivo by se mělo v Chrastavě začít vařit v roce 2013. Pokud se záměr podaří, tak to bude zásluhou firmy, který získala z Evropské unie šedesát procent dotací, přičemž celkové náklady se budou pohybovat kolem šedesáti milionů korun," představil záměr starosta Chrastavy Michael Canov.

Kamenný mlýn přežil ve stěnách pozdější textilky.

Starosta si pochvaluje nejen to, že město bude mít své pivo, ale i že firma slíbila opravit nevzhledný objekt bývalé textilky a skladu nábytku. Ten vznikl na místě barokního kamenného mlýna z přelomu 16. a 17. století a stavba mlýna se dochovala dodnes jako součást továrny.

Pivovar má šanci dotaci získat i proto, že jeho součástí bude Industriální muzeum Chrastava. Pivovar by měl ročně vyrábět od osmi do patnácti tisíc hektolitrů piva, což by mohlo celý rekonstruovaný areál průběžně živit.

Pivo na Chrastavsku

Přímo v Chrastavě pivovar zřejmě nikdy nebyl, ten původní hraběcí stál ve vedlejší Nové Vsi a založil ho Eduard Clam-Gallas v roce 1834. Ve vlastnictví tohoto rodu byl až do konce druhé světové války.

Poté byl řízen národním správcem a v roce 1948 ho komunisté znárodnili. O rok později byl zrušen úplně. Produkce pivovaru byla přibližně tři tisíce hektolitrů.

"Industriální muzeum by mělo předvádět zdejší bohatou tradici hornictví a zároveň historii strojírenství, textilu a druhé světové války. Chceme, aby to byla živá expozice. V budoucnosti by zde mělo vzniknout i celé pracoviště s laboratořemi," uvedl Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci, jenž expozici chystá.

Pivo bude vařit sládek z Vratislavic

zástupce firmy 100P Marek Vávra, který minipivovar připravuje, zatím optimismus mírní. "O tom, jestli dotaci dostaneme, se bude rozhodovat asi tak za měsíc," říká opatrně.

Pivo zatím nemá jméno. Už se ale ví, že by ho měl vařit sládek z bývalého vratislavického pivovaru Zdeněk Picek, který v posledních letech působil v Chorvatsku. Základem výroby bude jedenáctka, později přibude dvanáctka a polotmavá třináctka. Ze začátku se bude stáčet jen do sudů.

"Nechali jsme si udělat průzkum a zjistili, že v Libereckém kraji jsou dva velké pivovary a tři mini, což je málo. Chceme mezeru na trhu vyplnit," dodává Vávra.