Stane se Harrachov nejen skokanským centrem ale i centrem zimních sportů?...

Stane se Harrachov nejen skokanským centrem ale i centrem zimních sportů? (ilustační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Olympionici se mají rodit v Krkonoších. Chystají tu centrum zimních sportů

  • 0
Místem, kde odstartují svou hvězdnou kariéru budoucí olympijští medailisté, by se mohl stát Harrachov. Český olympijský výbor tam chystá národní centrum pro zimní sporty.

"Někteří lidé se ale bojí, že centrum omezí v Harrachově lyžování na sjezdovkách a stane se hrobařem podnikání ve městě," řekla harrachovská starostka Eva Zbrojová.

"V Harrachově se musí najít místo pro nové tratě pro sjezdové lyžování, pro snowboardisty nebo pro lyžování v boulích. A prostoru na kácení lesa kvůli novým sjezdovkám tady moc není."

Sama Zbrojová považuje plány Českého olympijského výboru za důvěryhodné. Nevylučuje však, že o národním sportovním centru by v mohlo v Harrachově proběhnout referendum.

Skokanský areál na čele s mamutím můstkem vlastnil ČSTV, ale nakládal s ním macešsky. Před zhoubou ho v roce 2009 zachránila dohoda mezi Libereckým krajem, městem, Svazem lyžařů a TJ Jiskra. Založily tehdy obecně prospěšnou společnost Klasický areál a ročně do něj dávaly několik milionů korun.

Zaplatili jen nejnutnější opravy

"Zaplatily se za ně však jen nejnaléhavější opravy a platy pro dělníky, kteří je dělali," uvedla náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová (Změna). Český olympijský výbor nyní jedná s Libereckým krajem, Svazem lyžařů, harrachovskou radnicí a Jiskrou, aby na něj Klasický areál převedly.

"Národní centra plánujeme v šesti lokalitách," prozradil mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment. "Harrachov se jako jediný jeví komplikovaně. S krajem, lyžařským svazem i s Jiskrou jsme společnou řeč nalezli. Dohoda s městem je zatím problematická."

Podle Klimenta by šly na rozvoj národních olympijských center ročně desítky milionů korun. "Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval vyjel do Harrachova, aby se tam kvůli centru setkal s veřejností a slyšel argumenty všech stran," konstatoval Kliment. Akce se uskutečnila včera večer po uzávěrce vydání MF DNES.

Zbrojová zvažuje převedení Klasického areálu na Český olympijský výbor. Konečné rozhodnutí padne na městském zastupitelstvu. Sejde se ve středu.

Je to dobrý nápad, zní z opozice

Opoziční městský zastupitel a bývalý starosta Tomáš Ploc (ODS) považuje národní olympijské centrum za prospěšnou a dobrou věc. "Peněz na rekonstrukci by se dočkaly i malé skokanské můstky, rozšířily by se běžecké tratě," dodal Ploc.

"Pokud vím, tak na současných sjezdovkách by olympijské centrum místo nezabralo." Ploc doufá, že by v Harrachově mohla vzniknout díky olympijskému centru střední sportovní škola.

Obavy z toho, že by olympijské centrum ukrojilo rekreačním lyžařům sjezdovky, netíží náměstka Sportovního areálu Harrachov Vlastislava Fejkla. "Připravujeme rozšíření současných sjezdovek o osm hektarů," řekl Fejkl. "V současné době se posuzuje vliv našich plánů na životní prostředí."

Právě na nových tratích by v Harrachově trénovali lyžaři a snowboardisté - olympionici. Nejdříve je ale musí povolit Krkonošský národní park. Zhruba před pěti lety se zabývala výstavbou sjezdovek v Harrachově jeho expertní skupina. "Vymezila pro ně zcela jasné mantinely," prohlásil mluvčí parku Radek Drahný.

Dřevěné rošty na můstcích shnily

"Jde o neprolomitelný dokument." V Harrachově stojí pět můstků s kritickými body 40, 70, 90, 120 a 185 metrů. "Občas se na nich něco natřelo, nebo připevnilo, ale žádná větší údržba, opravy nebo dokonce modernizace se na nich nedělaly," připomněl předseda harrachovské Jiskry Otakar Jiroutek.

Kritická situace nastala v minulosti hlavně na skokanském stadionu vedle hotelu Skicentrum, kde se nacházejí tři menší můstky. Nejvíce vytížená "devadesátka" s umělou hmotou zůstala v létě a na podzim prázdná. Pod umělou hmotou shnily dřevěné rošty a na jejich výměnu chyběly peníze.