Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti si vyrobí korálek či figurku. Artpark chce lákat mladé k bižuterii

  18:00aktualizováno  18:00
V areálu jabloneckého Eurocentra plánují vybudovat takzvaný Artpark. V něm se nejmladší generace bude seznamovat s tradičními řemesly Jablonecka - sklářstvím a bižuterií. Děti si tu mohou pod dozorem lektorů osahat foukání skla, výrobu vinutých perel nebo zdobení vánočních ozdob.

Ilustrační snímek | foto: Martina Čermáková

Projekt by mohl pomoci bižuternímu průmyslu. Ten sice před několika lety vybředl z krize a je na vzestupu, ale chybí mu mladí lidé.

Projekt za téměř 3,5 milionu korun odsouhlasili jablonečtí zastupitelé, nyní bude bojovat o dotaci z evropských fondů. Pokud ji dostane, rozeběhnout by se mohl již příští rok. Zázemí by Artpark našel ve výstavním pavilonu S4, který je v areálu Eurocentra nejméně využívaný.

„Pro nejmenší děti, a to již od tří let, by tu byly nejrůznější prolézačky, pro větší děti pak dílny. Zde by se děti mohly učit vyrobit korálek, náhrdelník, nebo vyfouknout skleněnou figurku. Nebylo by to ale určeno jen pro děti, ale i pro turisty a celé rodiny,“ popisuje ředitelka Eurocentra Marta Procházková.

Jako lektoři by v Artparku působili učitelé a mistři ze Střední odborné školy řemesel a služeb ve Smetanově ulici. Jde o jednu z mála škol v regionu, kde jsou ještě učební obory spojené se sklem a bižuterií, jako je Sklář - výrobce a zušlechťovatel skla či Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů.

O dotaci na projekt žádá česká strana společně s Poláky, konkrétně s Městským domem kultury Muflon v Jelení Hoře.

„S Muflonem spolupracujeme již dlouhodobě, ať už jde třeba o výstavy fotografií nebo koncerty hudebníků. Víme ale, že Poláci mají čím dál větší zájem o bižuterní a sklářské workshopy. Například když se u nás koná veletrh cestovního ruchu nebo folklórní festival a je na něm workshop navlékání korálků, tak je zcela v obležení lidí a hlavně dětí,“ potvrzuje Procházková zájem o jabloneckou bižuterii.

Každý rok velký workshop

Velký workshop pak organizátoři chystají na každoroční výstavě a módní přehlídce Křehká krása. V rámci Artparku pak poběží nejrůznější doprovodné programy. Ať již taneční nebo hudební.

Projekt Artparku by mohl nalákat ke sklu a bižuterii mladou generaci. I když tento specifický průmysl opět expanduje do celého světa, chybí mu lidé. Firmy nemají dostatek odborníků jako jsou pasíři či foukači skla.

A pokud se tento trend nezastaví, může nastat problém s tím, že výrobci nebudou schopni zajistit dostatek produktů, aby uspokojili všechny své zákazníky. Svaz výrobců skla a bižuterie se proto obrátil na úřad práce.

„Podařilo se nám překonat administrativní překážky a od jara chodí šest uchazečů o zaměstnání na rekvalifikační kurz na pasíře,“ uvedl v dubnu předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček.

Účastníci kurzu se ale nenaučí pasířinu do takové hloubky jako kdyby dělali učební obor. „Základy však zvládnou a záleží jenom na nich, jak se budou dál zlepšovat,“ upozorňuje Helena Havrdová, jež vede budoucí pasíře při praxi v dílnách.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Grafton Recruitment Praha
CNC OBSLUHA - kmenový stav

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz