(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

V Jablonci na sinice použijí chemii. Nikdo se den nebude moct koupat

  • 0
Jablonečtí chtějí být připraveni na boj se sinicemi, a proto na posledním zasedání zastupitelstva schválili novou zbraň proti tomuto zákeřnému organismu. Nyní tak mají při jeho přemnožení možnost jednorázově aplikovat speciální roztok koagulantu.

"Roztok se po nalití do vody změní na vločky, které na sebe nachytají sinice, klesnou na dno a tam zůstanou," vysvětlil stručně princip zničení sinic pomocí hlinitého koagulantu Pax nezávislý expert Jindřich Duras. Pokud se sinice v přehradě opravdu přemnoží, zastupitelé mají nyní možnost okamžitě rozhodnout a během několika dnů látku do přehrady vylít.

Protože se jedná o malé množství aplikačního roztoku, zhruba třicet až čtyřicet tun, na poměrně malé množství vody, trval by zásah pouze jeden den. V tento den by se ve vodě nikdo nesměl koupat. Pokud by někdo nedbal zákazu koupání, mohlo by se stát, že by vločky hydroxidu hlinitého mohly plavci slepit vlasy a ochlupení.

Sinicím se musí i předcházet, ne pak jen řešit jejich přemnožení

Boj se sinicemi touto metodou ale není levná záležitost. Vedení města by muselo sáhnout do rezervy rozpočtu pro milion korun. Biolog odhaduje, že dalších dvě stě tisíc by stál monitoring. "V přepočtu by aplikace vycházela na dvacet až třicet korun na občana," spočítal jablonecký starosta Petr Beitl. 

Zkušenosti s touto metodou mají například již na Máchově jezeře. "Tam prý roztok aplikovali tři roky po sobě. Další rok se voda začala čistit sama," řekla zastupitelka Marta Procházková.

Sinice mohou být při přemnožení i zdraví nebezpečné (ilustrační snímek).

Podle Durase je ale důležité věnovat se i příčinám výskytu sinic, tedy znečištění přehrady odpadními vodami z Bílé i Lužické Nisy a zvýšení přítoku vody z Bílé Nisy, čímž se do přehrady dostává ve zvýšeném množství fosfor. Podle odborníka je nutné fosfor omezit zejména v povodí Bílé Nisy ošetřením odpadních vod.

Na tom se shodují i zastupitelé. "Spolupracujeme se starostou Janova na projektu odkanalizování. Chceme dotáhnout kanalizaci z Janova až k čističce," poznamenal jablonecký starosta.

Řešení by bylo odkanalizovat Janov i Semerink

Podle starosty by bylo ideální odkanalizovat také celý Semerink. Protože tam je ale roztroušená zástavba, stálo by to šedesát milionů korun. Janovští však na tuto akci pro příštích patnáct let nebudou mít peníze.

"Další variantou je využít apartmánových domů v Loučné. Ti mají v podmínkách napojení kanalizace na tu jabloneckou. Odkanalizovat pak Janov do Loučné by bylo snazší než do Jablonce," doplnil Beitl.

Přívod vody z Bílé a Lužické Nisy není však jedinou příčinou tvorby sinic. "Dále je nutné omezit letní poklesávání hladiny nádrže a odbahnit druhou nádrž, kde v létě příležitostně dochází k uvolnění fosforu z bahna," informoval Duras s tím, že lidé by také měli omezit krmení ryb v nádrži.