Evropský unikát v Jablonci. Vzniká tu areál pro adrenalinové cyklisty

  8:29aktualizováno  8:29
Ačkoliv Češi patří mezi světovou špičku ve fourcrossu, doteď neměli v republice důstojné zázemí. To se ovšem mění. Na sjezdovce Dobrá Voda v Jablonci totiž vzniká největší evropský areál pro vyznavače této adrenalinové formy cyklojízdy.

Velký areál v Jablonci nad Nisou pro jezdce ve fourcrossu by měl být hotový příští rok v květnu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Co je to vlastně fourcross? Tratě pro tento poměrně mladý a divácky atraktivní sport vedou z kopce. Na odvážné bikery na nich čekají klopené zatáčky, skoky, boule. Startuje se ve čtveřicích.

"Základem pro vítězství je nejrychlejší start z brány, protože na většině tratí se těžce předjíždí. Jedinou možností je čekat na soupeřovu chybu nebo najít lepší stopu v zatáčce," uvádí internetová encyklopedie Wikipedie.

Duchovní otec myšlenky vytvořit v Jablonci unikátní fourcrossový park je mistr světa v této disciplíně Tomáš Slavík. Momentálně na sjezdovce dohlíží na rypadla bagrů, která se zahryzávají do trávníku a krajinu přeměňují na vzorový terén pro bikery.

"Nastěhoval jsem se do Jablonce a potřeboval jsem nějaké místo na trénování. Obcházel jsem sjezdovky a místa, kde by se taková věc dala udělat. Na Dobré Vodě mi šli krásně na ruku a plácli jsme si. Chci ukázat, jak má vypadat správný fourcross světových parametrů. Tahle trať nebude mít v Evropě obdoby," říká.

Hotovo by mělo být v květnu příštího roku. A co vše tu bude? Kromě fourcrossové trati tu budou i menší sekce s menšími skoky, část tratí povede lesem. Na dalším kopci bude slalomový úsek.

"Bude tu ale především půjčovna kol a každý zájemce si může tento sport vyzkoušet," dodává Slavík. To vše pod dohledem instruktorů. "Příští zimu by se areál mohl přeměnit na park pro snowboardisty. O lyžování však na Dobré Vodě nepřijdou, jelikož areál budujeme na sjezdovce, na které se nelyžovalo," vysvětluje šampion.

Ve fourcrossu jsme špičkou i přes ztížené podmínky

Zajímavostí pro milovníky řádně odpružených cyklistických vidlic bude i závod světové série. "Už to máme potvrzeno fourcrossovou asociací. Takovýto závod se tu pojede poprvé v historii země," poznamenává Slavík.

Ačkoliv v republice nejsou zcela ideální podmínky pro pěstování tohoto cyklistického odvětví, sbírají čeští jezdci mezinárodní úspěchy. Což Slavík dokladuje. Kromě titulu mistra světa, je třeba vítězem světového poháru či vicemistrem Evropy.

"Ve fourcrossu jsme považováni za nejlepší zemi. V desítce nejlepších jezdců jsou čtyři Češi. Jablonecký areál otevře spoustu možností pro většinu jezdců z republiky a možná fourcrossu přilákáme další lidi," uzavírá Slavík.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Dělníky Škody Auto budou do práce vozit luxusní autobusy s klimatizací

Po Evropě nejezdí moc lepších autobusů, než jaké koupila krajská společnost...

Jako turisté k moři nebo manažeři na teambuilding. Tak teď budou cestovat do práce dělníci z Liberce do...

Další z rubriky

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Čeští vojáci učili irácké kolegy, jak rozebírat chemickou zbraň

Češi cvičili nejen vojáky, ale i civilisty iráckého chemického vojska.

Z čeho jsou vyrobeny chemické bojové látky, jak se odebírají jejich vzorky a jak pak vypadá jejich rozbor? Liberečtí...

Škole, které se zřítila zeď, hrozí bourání. Auta musejí jezdit jinudy

Střední škola řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici

Část zdi v prvním a druhém patře Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici se zřítila. Je to vážný...

Najdete na iDNES.cz