Přibližně třímetrový pískovcový kříž v Proseči stojí pod staletými lipami u...

Přibližně třímetrový pískovcový kříž v Proseči stojí pod staletými lipami u odbočky na Horní Proseč. | foto: Město Jablonec

Zapomenuté jablonecké křížky ožívají, chystá se několik svěcení

  • 0
Hned několik svěcení obnovených křížků se v následujících týdnech uskuteční na různých místech Jablonce. Křížek v ulici U Nisy se navíc letos dočkal nejen opravy, ale i důstojného umístění.

„Dosud totiž stával poněkud zapomenutý za rezavým zkrouceným plotem v průmyslovém areálu. Díky vstřícnosti a dohodě majitelů pozemku se jej vcelku hladce podařilo přesunout na druhou stranu ulice pod vzrostlý dub, kde mu to sluší mnohem víc,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Sokl i křížek zrestauroval a vyspravil kameník a sochař Petr Verich, který není v péči o drobné jablonecké památky žádným nováčkem. I s přestěhováním a novým plůtkem radnice za obnovu křížku zaplatila třiaosmdesát tisíc korun. Svěcení kříže je naplánováno na úterý 29. listopadu v 16:30.

Opravou prošel taktéž přibližně třímetrový pískovcový kříž v Proseči. Ten stojí pod staletými lipami u odbočky na Horní Proseč už od roku 1775 a patří tak k nejstarším kamenickým památkám v okolí.

Protože je nemovitou kulturní památkou, na jeho obnovu přispělo osmdesátitisícovou dotací ministerstvo kultury; město přidalo devět tisíc. Restaurování kamenného kříže s reliéfy znázorňujícími Pannu Marii s Ježíškem, Antonína Paduánského, Jana z Nepomuku a Máří Magdalénu se ujal Martin Wagner.

Někdo sloup strhl a Marie zmizela

„Kamenný kříž pokrýval mech místy až v několikacentimetrové vrstvě, měl také několik prasklin,“ popsala stav kříže před obnovou vedoucí odboru stavebního a životního prostředí Ivana Řimnáčová.

Vysvěcení se uskuteční v pátek 25. listopadu o půl páté odpoledne.
Další pískovcový jablonecký poklad stojí u Domu česko-německého porozumění v Rýnovicích. Je to Panna Marie s Jezulátkem - tatáž Marie, která od roku 1821 stávala na křižovatce ulic Švabinského a Ladovy.

V roce 2003 někdo neznámý sloup strhl a Marie zmizela. Město tenkrát zaplatilo pořízení nové Madony a sloup byl v září 2004 obnoven. Za šest dnů Marie zmizela podruhé.

„Letos na jaře se začalo diskutovat o obnově rýnovických památek a od slov nebylo daleko k činům. Sokl původního sloupu se našel pod zemí na místě, kde stával. Původní sloup čekal v nedaleké zahradě a o kopii sošky se postaral sochař Petr Verich,“ vylíčila mluvčí Hozová.

Všechny tři díly se znovu spojily, a Madona s Ježíškem v náručí bude nad Rýnovicemi opět bdít; zatím ze zahrady Domu česko-německého porozumění. Náklady na obnovu mariánského sloupu činily 83 700 korun. Slavnostní adventní posvěcení se uskuteční ve středu 14. prosince v 17 hodin.