Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední starý dům padne k zemi. O jablonecký bulvár ale není zájem

  14:08aktualizováno  14:08
Největší stavební akce moderních dějin Jablonce nad Nisou se může dokončit. V polovině dubna padne poslední dům, který stál v cestě bulváru na ulici 5. května. Investoři se však zatím moc nehrnou.

Dům manželů Musilových, který jako poslední stojí v cestě velkému bulváru. Na snímku náměstěk primátora Miloš Vele. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Aby mohl v místě zanedbané ulice vzniknout 21 metrů široký bulvár, muselo být k zemi sraženo na tři desítky domů, garáží či skladů.

Bourání odstartovalo už na konci minulého století, ale poslední z objektů určených k demolici, dům manželů Musilových, padne až nyní, v polovině dubna.

Fotogalerie

Jenže, ani po skoro patnácti letech od doby, co se začalo s prvními demolicemi, se z ulice 5. května nestala jablonecká obdoba Champs-Élysées. A zřejmě ani nestane.

Od přestavby 5. května si přitom kdysi radnice slibovala především rozšíření a zatraktivnění dolního centra města. Proluky po stržených budovách měly nahradit obchodní či bytové domy nebo restaurace.

Zájemce o bulvár je zatím jen jediný

Na bulvár ale investoři chuť příliš nemají. Zájemce o to, stavět na 5. květnu, je zatím pouze jeden. Nedaleko autobusového nádraží chce společnost Telmo zabývající se zabezpečovací technikou postavit polyfunkční budovu, která by měla sloužit i jako sídlo společnosti.

I když za metr čtvereční pozemku zaplatila firma městu příznivých 500 korun, zatím se tu do země nekoplo. "Kromě Telma další zájemce o bulvár momentálně není," uvedl náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele.

Je vlastně ještě jeden, ale ten nechce budovat přímo na 5. květnu, ale jen těsně nad bulvárem. Liberecká firma Luxembourg Invest tu do roku 2015 slibuje postavit bytový dům. Ten měl stát již v roce 2009, jenže firma nezačala stavět ani o rok později. Městu tehdy došla trpělivost a neprodloužilo stavbařům smlouvu.

Teď už ale ano. "Máme vydáno stavební povolení. Pracovat se už začalo, je tam položená část kanalizace. Vzniknou tu malometrážní byty. Kolik jich přesně bude, ale zatím není určeno," řekl Jakub Murdych, jednatel Luxembourg Invest.

O jabloneckém bulváru se mluví už od roku 1992

Jediná nová budova, která v okolí bulváru přibyla, je tovární hala firmy Malina Safety kousek od autobusového nádraží, vedle takzvaného zámečku - zbědovaného domu a kdysi slavného místa, kde se scházel tajemný pánský spolek Schlaraffia.

Debaty o bulváru a jeho podobě se v Jablonci vedou již od roku 1992. První domy padly v roce 1999, nový povrch, chodníky, místa na parkování a dva kruhové objezdy byly dokončeny v roce 2003. Tehdy se náklady na celou akci odhadovaly takřka na 100 milionů korun.

Letos 14. dubna by tedy měl padnout ještě dům Musilových, vozovka a chodníky by pak měly být v jeho místě dokončeny v srpnu. Dům město získalo od Musilových výměnou za dům ve Skřivánčí ulici a doplatek ve výši 6 milionů korun.

Nové chodníky i osvětlení

"Dům od města za 4 miliony korun odkoupilo Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby bulváru. Pak jsme čekali na přepis v katastru nemovitostí a nyní už známe harmonogram demolice i následných stavebních prací," shrnul další kroky náměstek Vele.

Spor o vyvlastnění domu se táhl od roku 2001. Musilovi totiž nechtěli o dům na úkor bulváru přijít. Rozpočet na demolici domu, rozšíření silnice a položení nového povrchu činí osm milionů korun.

Celou akci hradí Ředitelství silnic a dálnic. "Město bude financovat chodníky a veřejné osvětlení, pro tento účel počítáme v rozpočtu se čtyřmi miliony korun," upřesnil Vele.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Najdete na iDNES.cz