Část největší sbírky vánočních ozdob na světě se skryje do přístavby v podobě broušeného krystalu. Odvážný návrh vzešel z architektonické kanceláře Hlaváček-architekti. |

Část největší sbírky vánočních ozdob na světě se skryje do přístavby v podobě broušeného krystalu. Odvážný návrh vzešel z architektonické kanceláře Hlaváček-architekti. | | foto: Hlaváček - architekti

U secesní budovy jabloneckého muzea přistane krystal jak ze sci-fi

  • 4
Do jedenadvacátého století již brzy razantně vstoupí Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Do dvou let by jeho sídlo v secesní vile měla doplnit futuristická přístavba ve tvaru obřího skleněného krystalu.

„Pro nás je to hudba budoucnosti. Myslím, že to bude jedna z architektonicky nejvýznamnějších staveb v Jablonci za posledních několik desítek let, možná od půlky minulého století,“ zamyslela se ředitelka Muzea skla a bižuterie Milada Valečková.

Architektonickou soutěž na dostavbu, ve které nalezne své místo expozice vánočních ozdob a do níž bude vstup z vestibulu muzea, vyhlásilo muzeum před několika lety.

„Oslovili jsme šest ateliérů, s nimi už máme nějaké zkušenosti. Nad návrhy se sešla komise složená ze zástupců muzea, města, ministerstva kultury a památkářů. Seděl v ní i jeden nezávislý architekt. V prvním kole jsme vybrali dva návrhy – architekta Hlaváčka a společnosti Kuboid z Prahy,“ vylíčila Valečková.

Zvítězil Hlaváčkův krystal. „Druhý návrh byla železobetonová skleněná stavba ve tvaru kapky, která se vyfoukne ze sklářské píšťaly. Nepřipadala nám ale architektonicky až tak významná, říkali jsme si, že takhle může vypadat každá druhá kancelářská budova v Praze,“ dodala Valečková.

Muzeum se na názor zeptalo v anketách

Následovaly dvě ankety: mezi zaměstnanci muzea a mezi obyvateli města. „Ostatní návrhy mezi zaměstnanci tolik zájmu nevzbudily, ale u krystalu bylo vidět, jak rozděluje: buď jednoznačné ano, nebo stejně jednoznačné ne. A stejné to bylo i u veřejné ankety,“ řekla Valečková. V prvním nadzemním podlaží krystalu budou krom garáží sklady a technické zázemí. „Odtud se budou v zimě vytápět a v létě chladit další dvě patra s tím, že všechny rozvody budou přiznané. Odborníci se shodují, že bude složitější krystal uchladit než vytopit,“ sdělila ředitelka muzea.

Expozice se bude nalézat ve druhém nadzemním podlaží. Bude poměrně malá, na prostoru asi sto metrů čtverečných. Navrhuje ji studio Kubus – Jakub Berdych a David Gonzales.

„Návštěvníci přijdou do tmavého prostoru, v němž by měly svítit pouze vitríny s vánočními ozdobami. Vitríny, což se nám moc líbilo, budou pracovat s lomenými skly a kopírovat tvar stavby. Budou tam třeba vitríny, kterým říkáme Manhattan, protože je tvoří sloupce a válce v různých výškách. Jiné vitríně zase říkáme Titanic, neboť v ní budou vystavené věci, vyvážené do zámoří. Muzeum má ve sbírkách šestnáct tisíc ozdob a zadání pro tvůrce expozice bylo, abychom jich mohli vystavit nejméně tři tisíce,“ vyprávěla Valečková.

Úpravou projde i park pod muzeem. Bude pojatý jako odpočinková zóna.