Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybí klíčový důkaz, zrušte stíhání hejtmana, požaduje Půtův advokát

  16:00aktualizováno  16:00
Ve spisu proti obviněnému libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi chybí jeden z klíčových důkazů, tvrdí jeho advokát. I kvůli tomu podal stížnost proti trestnímu stíhání. Navrhuje, aby státní zástupce řízení zastavil.

Martin Půta - hejtman Libereckého kraje | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chybějícím důkazem má být tabulka, kterou loni údajně našli policisté při domovní prohlídce u jednoho z pracovníků Metrostavu. Stála na ní suma 800 tisíc korun a přezdívka „Nejvyšší“.

Vyšetřovatelé jsou i na základě odposlechů přesvědčeni o tom, že jde o všimné pro Martina Půtu, který měl pracovat ve prospěch stavebníků. Hejtman jakoukoli korupci odmítá.

Hejtmanův advokát Tomáš Gřivna zpochybnil v lednové stížnosti, kterou adresoval jabloneckému Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, postup policie. V dopise navrhuje, aby státní zástupce zrušil obvinění jeho klienta.

„Z předloženého spisového materiálu vyplývá, že neexistuje žádný relevantní důkaz o tom, že si obviněný skutečně dal slíbit, popřípadě dokonce z části již přijal jakoukoli formu úplatku,“ píše Gřivna ve stížnosti, kterou odcitovaly Lidové noviny.

Hejtman čelí obvinění z převzetí půlmilionového úplatku za projekt rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Policie jej podezřívá i ze zneužití pravomoci. Z korupce a dalších trestných činů je obviněno celkem deset osob.

O žádné tabulce nic nevím, hájí se hejtman

Jedním z důkazů proti hejtmanovi má být právě zmíněná tabulka, kterou ale advokát nemůže ve spise najít.

„Absencí tohoto důkazu je zasahováno do možnosti obhajoby náležitě se bránit vznesenému obvinění, neboť relevantnost tohoto důkazu nelze v současné době žádným způsobem ověřit,“ citovaly Lidové noviny stížnost advokáta. Hejtman již dříve uvedl, že o tabulce nic neví.

„Četl jsem si o ní v obvinění. Žádné tabulky jsem ale neviděl, nikdy mi ani přezdívkou ´Nejvyšší´ neříkal. Nemám pro to jiné vysvětlení, než že někdo vedl nějakou svoji, pro mě nepochopitelnou, evidenci,“ řekl hejtman v rozhovoru pro MF DNES.

„Mám čisté svědomí v tom, že jsem si nikdy o žádné peníze neřekl a žádné jsem nevzal. Příběh, co je v tom obvinění popsán, je prostě nesmyslný,“ řekl hejtman. S manažery Metrostavu se setkal několikrát mimo kancelář, například na čerpací stanici.

Státní zástupce nemůže přes média komentovat průběh přípravného řízení, které je neveřejné. „Obecně mohu jen říci, že pokud orgány činné v trestním řízení mají nějaký důkaz, neztratí se. Pravdou je, že spisový materiál je velmi obsáhlý a nemusí být pro obhájce jednoduché některé důkazy nalézt,“ uvedl státní zástupce Radim Kadlček. O stížnosti teprve bude rozhodovat.

Projekt na opravu kostela byl veden jako rizikový

„Mám informaci o tom, že vyšetřovatel už neplánuje žádné nové úkony a jsem z toho smutný. V listopadu mě z něčeho obvinili, jednou mě vyslechli a údajně mají důkazů, které potvrzují obvinění, dostatek. Je to pro mě jen složitě pochopitelné,“ posteskl si Martin Půta.

Hejtman Půta byl předsedou Regionální rady ROP Severovýchod, jež rozhoduje o vyplácení evropských dotací. Policisté pracují s verzí, že měl ze své pozice zajistit snazší vyplácení peněz pro Metrostav.

Firma rekonstruovala zmíněný liberecký kostel, kde se za 65 milionů korun budovalo „Centrum geotermální energie pro občany“.

Projekt byl ale už na počátku označen za rizikový, neboť v něm původně figuroval Jiří Zeronik, podnikatel již jednou odsouzený za korupci. Peníze se proto neměly vyplatit v průběhu projektu, ale až po jeho dokončení a zkontrolování.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Za siluetu Ještědu zaplatí kraj dědicům práv sto tisíc. Vyhne se sporům

Televizní vysílač a hotel Ještěd vystupuje z mraků. (10. června 2012)

Siluetu symbolu kraje - horského hotelu na Ještědu, mají v logu kluby i firmy, přitom často netuší, že tím porušují...Vedení Lípy chce znovu letět do Ruska. Dovolená na účet města, zní kritika

Poslední návštěva Suzdalu se neobešla bez tradičních krojů, připomínající...

V České Lípě se rozhořel spor okolo návštěv představitelů radnice v ruském městě Suzdal. Starostka s náměstky už na...

Policie obvinila tři lidi kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Po zásahu kvůli neoprávněnému nakládání se zvířaty obvinila dnes policie tři lidi. Hrozí jim až pět let vězení, řekla...

Důchodce „vrací do trenek“ netradiční letní tábor. Bojují tam s živly

Senioři museli například při štafetovém závodě absolvovat slalom, jako hasiči...

Jako malá byla na letním táboře jen dvakrát a moc se jí tam nelíbilo. Jako penzistka je Jiřina Šebestová s letním...

Další z rubriky

Opilá žena ze Semilska zahltila blábolením linku 158, volala stokrát

Ilustrační snímek

Policisté ze Semilska předali letos první případ zneužívání tísňové linky 158 Českému telekomunikačnímu úřadu....

Novoměstští bojují za záchranu stromů na Mírovém náměstí

Radnice v Novém Městě pod Smrkem chce na náměstí vykácet stromy a vytvořit pěší...

Mírové náměstí v Novém Města pod Smrkem má k ideálu daleko. Zvláště rozpadlé betonové dlaždice působí hodně nevzhledně....

Z druhé ruky, ale spolehlivá. Špičák obohatí sedačková lanovka

Zatím jsou díly lanovky složené na hromadě. Až se poskládají, dočkají se už v...

V plném proudu je výstavba čtyřsedačkové lanovky na Tanvaldském Špičáku. Stavební firma už zabetonovala všech deset...

Najdete na iDNES.cz