Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šok pro místní. Ve vesnici staví stometrovou kolonádu. Má nalákat turisty

  8:15aktualizováno  8:15
Na dohled Suchých skal v Českém ráji roste stavba, známá z lázeňských měst. Neobvyklá stavba v Koberovech se stane venkovním informačním střediskem a lákadlem pro turisty.

V Koberovech staví obří kolonádu, která se stane informačním střediskem. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

„Lidé jsou tak trochu v šoku, co jim to tady roste,“ říká místostarosta obce s tisícovkou obyvatel Jaroslav Cvrček. Žije v domku, který sousedí s návsí a stavbu stometrové kolonády má denně na očích.

Ještě v osmdesátých letech střed obce připomínal spíše skládku než místo, kam by měli důvod lidé chodit. Potom nevzhledné údolí zavezli zeminou z nových rodinných domků. Dnes tu na rozhraní inline oválu s dětským hřištěm a silnicí, která obec protíná, roste stavba, která připomíná skládačku z rámů obrazu nebo obřích herních kostek děravého domina.

Občas se nad hlavou objeví betonová střecha, občas žebroví z dřevěných fošen a občas zůstane prostor prázdný. Skutečný vzhled se objeví za tři a nebo pět let, až části konstrukce zarostou zelení. Teprve poté kolonáda úplně oddělí silnici a park na návsi.

„Asi by bylo spíše lepší to nazvat venkovním informačním střediskem, než kolonádou. Žádné vřídlo tu nemáme,“ zamýšlí se nad pravým účelem stometrové stavby Cvrček.

46 rozměrných cedulí

Už dnes se tu rýsují místa pro rozměrné panely. V části nejblíž koberovské autobusové zastávce se objeví zprávy z obce, na dalších 46 rozměrných cedulích se lidé dozví více o historii a geologii osmi osad, ze kterých se obec dnes skládá.

Kdo například ví, že na Hamštejně se těžila železná ruda, na Michovce žili mniši, nebo že podle pověsti se Vrát jmenuje podle brány – vrat, kterými se na noc uzavírala zemská stezka ze Železného Brodu do Turnova?

Samotná kolonáda je dnes rozdělená do dvou částí. Zhruba uprostřed se nachází šestimetrový prázdný prostor, kde do budoucna vznikne galerie obřích kamenů připomínající neobyčejně bohatou geologii tamního kraje. Vedle sebe tak třeba bude šestitunový pískovec, nebo desetitunový čedič.

„Okolí Koberov je geologicky naprosto unikátní v Česku i v Evropě. Čertí kopeček, sopka, která se vejde na zahrádku rodinného domu, nebo Prackovský vulkán, dodnes ze tří pětin zachovalý,“ vypočítává Tomáš Řídkošil, geolog turnovského muzea, který si už patřičné kameny v krajině vyhlíží.

Obec si slibuje větší návštěvu turistů

Zároveň věří, že kolonáda a nezvyklá geologie kraje pod Kozákovem, přitáhnou do obce více turistů.

Po kolonádě, která vyjde zhruba na dva miliony korun a která se lidem představí už 6. září, Koberovy plánují další neobvyklou stavbu. Na hamštejnském hřebeni, u výstupu z vleku, má vyrůst rozhledna ve tvaru kalicha.

Z osmnáctimetrové stavby turisté uvidí jak na Krkonoše, tak do Českého ráje. „Výhled by měl být prakticky kolem dokola od Kozákova přes Turnov, Prahu, Ještěd, Krkonoše, Rokytnice, Černou horou,“ říká koberovský starosta Jindřich Kvapil. Obec předpokládá, že v případě vypsání dotačních titulů by se o stavbě dalo uvažovat už v roce 2015.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz