Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šok pro místní. Ve vesnici staví stometrovou kolonádu. Má nalákat turisty

  8:15aktualizováno  8:15
Na dohled Suchých skal v Českém ráji roste stavba, známá z lázeňských měst. Neobvyklá stavba v Koberovech se stane venkovním informačním střediskem a lákadlem pro turisty.

V Koberovech staví obří kolonádu, která se stane informačním střediskem. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

„Lidé jsou tak trochu v šoku, co jim to tady roste,“ říká místostarosta obce s tisícovkou obyvatel Jaroslav Cvrček. Žije v domku, který sousedí s návsí a stavbu stometrové kolonády má denně na očích.

Ještě v osmdesátých letech střed obce připomínal spíše skládku než místo, kam by měli důvod lidé chodit. Potom nevzhledné údolí zavezli zeminou z nových rodinných domků. Dnes tu na rozhraní inline oválu s dětským hřištěm a silnicí, která obec protíná, roste stavba, která připomíná skládačku z rámů obrazu nebo obřích herních kostek děravého domina.

Občas se nad hlavou objeví betonová střecha, občas žebroví z dřevěných fošen a občas zůstane prostor prázdný. Skutečný vzhled se objeví za tři a nebo pět let, až části konstrukce zarostou zelení. Teprve poté kolonáda úplně oddělí silnici a park na návsi.

„Asi by bylo spíše lepší to nazvat venkovním informačním střediskem, než kolonádou. Žádné vřídlo tu nemáme,“ zamýšlí se nad pravým účelem stometrové stavby Cvrček.

46 rozměrných cedulí

Už dnes se tu rýsují místa pro rozměrné panely. V části nejblíž koberovské autobusové zastávce se objeví zprávy z obce, na dalších 46 rozměrných cedulích se lidé dozví více o historii a geologii osmi osad, ze kterých se obec dnes skládá.

Kdo například ví, že na Hamštejně se těžila železná ruda, na Michovce žili mniši, nebo že podle pověsti se Vrát jmenuje podle brány – vrat, kterými se na noc uzavírala zemská stezka ze Železného Brodu do Turnova?

Samotná kolonáda je dnes rozdělená do dvou částí. Zhruba uprostřed se nachází šestimetrový prázdný prostor, kde do budoucna vznikne galerie obřích kamenů připomínající neobyčejně bohatou geologii tamního kraje. Vedle sebe tak třeba bude šestitunový pískovec, nebo desetitunový čedič.

„Okolí Koberov je geologicky naprosto unikátní v Česku i v Evropě. Čertí kopeček, sopka, která se vejde na zahrádku rodinného domu, nebo Prackovský vulkán, dodnes ze tří pětin zachovalý,“ vypočítává Tomáš Řídkošil, geolog turnovského muzea, který si už patřičné kameny v krajině vyhlíží.

Obec si slibuje větší návštěvu turistů

Zároveň věří, že kolonáda a nezvyklá geologie kraje pod Kozákovem, přitáhnou do obce více turistů.

Po kolonádě, která vyjde zhruba na dva miliony korun a která se lidem představí už 6. září, Koberovy plánují další neobvyklou stavbu. Na hamštejnském hřebeni, u výstupu z vleku, má vyrůst rozhledna ve tvaru kalicha.

Z osmnáctimetrové stavby turisté uvidí jak na Krkonoše, tak do Českého ráje. „Výhled by měl být prakticky kolem dokola od Kozákova přes Turnov, Prahu, Ještěd, Krkonoše, Rokytnice, Černou horou,“ říká koberovský starosta Jindřich Kvapil. Obec předpokládá, že v případě vypsání dotačních titulů by se o stavbě dalo uvažovat už v roce 2015.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Najdete na iDNES.cz