Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Libereckém kraji řádí žloutenka. Hygienici alarmují školy

  16:10aktualizováno  16:10
Myjte si ruce, hrozí žloutenka, slyší děti ve školách. Krajská hygienická stanice rozeslala do škol a školek dopisy, které mají zabránit dalšímu šíření žloutenky typu A v kraji. Především na Jablonecku řádí vleklá epidemie této nemoci, hodně případů je i v Liberci.
Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží.

Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Dopisy jsme rozesílali do škol z preventivních důvodů. Školní kolektivy jsou poměrně problematické z hlediska zachovávání základních hygienických pravidel. Chceme zamezit dalšímu šíření nákazy. Připomínáme způsoby přenosu i možnosti prevence. Spočívá v základních hygienických návycích, jako je mytí rukou nebo ovoce a zeleniny před konzumací a podobně,“ uvedla Jana Pilnáčková, zástupkyně ředitele v sekci ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Od loňského posledního srpna až do letošního 20. září evidují hygienici v Libereckém kraji 175 případů žloutenky typu A. Nemoc byla zároveň zjištěna u 30 dětí nebo mladých lidí, kteří chodí do školy.

Nejhorší situace je na Jablonecku, kde bylo 138 případů. Hygienici tam vědí o 23 nakažených dětech. V Liberci onemocnělo 29 lidí, z toho 4 děti. V Semilech je dosud jen 5 případů, v České Lípě 3.

V roce 2014 zjistili hygienici v celém kraji 26 případů žloutenky typu A.

Epidemie propukla loni na Jablonecku

„U škol se nám naštěstí daří nákazu zvládat. Nemáme případ školy, kde by nákaza pokračovala. Zatím byly ve školách jen jednotlivé případy. Tyto děti získaly virový zánět jater typu A především doma. Prevence je ale v tomto případě velmi potřeba,“ řekl Jaroslav Harman z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Na Jablonecku loni epidemie propukla. Původní předpoklad, že pocházela ze sezónního ovoce prodávaného na tržišti se nepodařilo prokázat. Pak začalo přibývat případů v komunitě narkomanů a lidí ze špatných socioekonomických poměrů. Jenže to už dnes přestává platit.

Mnohé školy se musejí vypořádat s tím, že některé děti mají na padesát dnů nařízený zdravotní dohled, pokud se například doma setkali s nemocným člověkem. Školy jim pak také vyčlení speciální toaletu, kterou pravidelně desinfikují.

„Několik takových případů, kdy se děti setkaly s nemocným, jsme měli. Teď máme jedno dítě. Děti zůstávají samozřejmě v anonymitě, aby se necítily vyčleněné,“ řekl Ladislav Chmelík, zástupce ředitele Základní školy Pasířská v Jablonci nad Nisou.

„Víc hlídáme mytí rukou, třídní musejí poučit žáky. O nákaze mluvíme i v hodinách,“ řekl Chmelík.

Pomůže očkování

Kromě důsledného mytí rukou radí hygienici i očkování. „Je velmi účinné. Dokonce ukazuje, že má trvalejší účinnost, než se dříve myslelo,“ zmínil Jaroslav Harman.

Podle hygieniků může očkování pomoci dokonce tehdy, když se nakažený člověk nechá naočkovat do sedmi dnů po styku s nemocným.

Jedno z úskalí nemoci je, že vylučování viru začíná tři týdny před prvními příznaky. Vrchol je dva až tři dny před tím, než člověku skutečně něco je. Inkubační doba žloutenky je mezi patnácti a padesáti dny. Zpravidla lidé onemocní kolem třicátého dne od nakažení.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Moulis byl komunista, jehož milovali. Projev mu psal i Václav Havel

Jiří Moulis v roce 1968 jako předseda Městského národního výboru v Liberci...

Říká se, že průvan dějin křiví lidem tváře. Jiřímu Moulisovi ji ale nikdy nezkřivil. Navzdory tomu, že byl komunistou,...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz