Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Libereckém kraji řádí žloutenka. Hygienici alarmují školy

  16:10aktualizováno  16:10
Myjte si ruce, hrozí žloutenka, slyší děti ve školách. Krajská hygienická stanice rozeslala do škol a školek dopisy, které mají zabránit dalšímu šíření žloutenky typu A v kraji. Především na Jablonecku řádí vleklá epidemie této nemoci, hodně případů je i v Liberci.
Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží.

Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Dopisy jsme rozesílali do škol z preventivních důvodů. Školní kolektivy jsou poměrně problematické z hlediska zachovávání základních hygienických pravidel. Chceme zamezit dalšímu šíření nákazy. Připomínáme způsoby přenosu i možnosti prevence. Spočívá v základních hygienických návycích, jako je mytí rukou nebo ovoce a zeleniny před konzumací a podobně,“ uvedla Jana Pilnáčková, zástupkyně ředitele v sekci ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Od loňského posledního srpna až do letošního 20. září evidují hygienici v Libereckém kraji 175 případů žloutenky typu A. Nemoc byla zároveň zjištěna u 30 dětí nebo mladých lidí, kteří chodí do školy.

Nejhorší situace je na Jablonecku, kde bylo 138 případů. Hygienici tam vědí o 23 nakažených dětech. V Liberci onemocnělo 29 lidí, z toho 4 děti. V Semilech je dosud jen 5 případů, v České Lípě 3.

V roce 2014 zjistili hygienici v celém kraji 26 případů žloutenky typu A.

Epidemie propukla loni na Jablonecku

„U škol se nám naštěstí daří nákazu zvládat. Nemáme případ školy, kde by nákaza pokračovala. Zatím byly ve školách jen jednotlivé případy. Tyto děti získaly virový zánět jater typu A především doma. Prevence je ale v tomto případě velmi potřeba,“ řekl Jaroslav Harman z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Na Jablonecku loni epidemie propukla. Původní předpoklad, že pocházela ze sezónního ovoce prodávaného na tržišti se nepodařilo prokázat. Pak začalo přibývat případů v komunitě narkomanů a lidí ze špatných socioekonomických poměrů. Jenže to už dnes přestává platit.

Mnohé školy se musejí vypořádat s tím, že některé děti mají na padesát dnů nařízený zdravotní dohled, pokud se například doma setkali s nemocným člověkem. Školy jim pak také vyčlení speciální toaletu, kterou pravidelně desinfikují.

„Několik takových případů, kdy se děti setkaly s nemocným, jsme měli. Teď máme jedno dítě. Děti zůstávají samozřejmě v anonymitě, aby se necítily vyčleněné,“ řekl Ladislav Chmelík, zástupce ředitele Základní školy Pasířská v Jablonci nad Nisou.

„Víc hlídáme mytí rukou, třídní musejí poučit žáky. O nákaze mluvíme i v hodinách,“ řekl Chmelík.

Pomůže očkování

Kromě důsledného mytí rukou radí hygienici i očkování. „Je velmi účinné. Dokonce ukazuje, že má trvalejší účinnost, než se dříve myslelo,“ zmínil Jaroslav Harman.

Podle hygieniků může očkování pomoci dokonce tehdy, když se nakažený člověk nechá naočkovat do sedmi dnů po styku s nemocným.

Jedno z úskalí nemoci je, že vylučování viru začíná tři týdny před prvními příznaky. Vrchol je dva až tři dny před tím, než člověku skutečně něco je. Inkubační doba žloutenky je mezi patnácti a padesáti dny. Zpravidla lidé onemocní kolem třicátého dne od nakažení.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Najdete na iDNES.cz