Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec se promění v ráj labužníků. Ochutnají i kapra stokrát jinak

  12:59aktualizováno  12:59
Dobré jídlo z vynikajících restaurací a zábavný program k tomu. Labužníky čekají v Liberci v sobotu a neděli hody. Do města totiž poprvé v historii zavítá festival Gastrotour 2013.

Tahákem festivalu není jen jídlo ale třeba i koncert Monkey Business. (Ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Náměstí Dr. Edvarda Beneše se promění v ráj všech chutí. Lidé budou moci ochutnat jídlo z vyhlášených libereckých podniků, na akci se navíc představí i televizní kuchařská esa - Petr Stupka a Ivan Vodochodský.

Na Gastrotour bude předvádět pokrmy deset restaurací. Budou převážně z Liberce, ale objeví se i podniky ze vzdálenějších regionů.

"Akce se zúčastní i Šupina a šupinka z Třeboně. Chtějí mimo jiné ukázat, že kapr se dá připravit i jinak, než jak ho známe od vánoční tabule," řekla za organizátory Markéta Kovaříková. Gastroshow ale potěší i vyznavače zahraniční kuchyně.

Restaurace mezi sebou zároveň budou soutěžit, která připraví nejlepší menu. "O tom budou rozhodovat návštěvníci. V neděli od sedmnácti hodin bude vyhlášení vítězů. Nejoblíbenější podnik a vylosovaný divák získají ceny," doplnila Kovaříková.

K jídlu zahrají Monkey Business

Chybět nebude ani tématický doprovodný program. Tím bude provázet Petr Rychlý. V sobotu i neděli se brány náměstí otevřou v 11 hodin. Svým uměním návštěvníky několikrát pobaví kuchařští mistři - mezi nimi právě Stupka a Vodochodský.

Připravené jsou i soutěže pro dospělé i děti, hudební vložku zajistí kapely v čele s Monkey Business. Vstupné na gastronomický svátek je sto korun.

"Návštěvníci ale zdarma obdrží stravenky v hodnotě třiceti korun, za které si na náměstí budou moci koupit jídlo," vysvětlila Naďa Burianová z libereckého magistrátu, který akci zaštítil.

"Ceny jídel se budou pohybovat mezi dvaceti a osmdesáti korunami. Budou to malé degustační porce," prozradila Kovaříková.

Gastrotour objíždí města v celé České republice. Letos má i s tou libereckou na programu pět zastávek.

"Snažíme se vybírat regiony, které podobné akce jinak nehostí. Liberec jsme zařadili i proto, abychom představili místní restaurace. Sice se říká, že je to malé město, ale není to tak úplně pravda. Často se stane, že lidé vůbec neznají podniky, které jsou mimo centrum, nebo v jiné čtvrti," vysvětlila Kovaříková.

A proč město festival podporuje? "Chceme ukázat, že umíme uspořádat gastronomický festival i přesto, že tu nemáme vyslovenou regionální specialitu. Věříme, že si akce obdivovatele najde," dodala Burianová.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz