Inkubátor vznikne nedaleko Krajského úřadu v Liberci (na snímku).

Inkubátor vznikne nedaleko Krajského úřadu v Liberci (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Liberci bude inkubátor, který má pomoci začínajícím podnikatelům

  • 0
Liberecký kraj zřídil podnikatelský inkubátor, který má především mladým začínajícím podnikatelům pomoci uvést jejich nápady do života. Sídlit bude nejpozději v roce 2020 v budově D v sousedství krajského úřadu. Ta teprve musí projít náročnou a nákladnou rekonstrukcí.

Talentované lidi i začínající firmy ale začne podporovat ještě před tím, než se tato bývalá budova dílen Výzkumného ústavu textilních strojů stane inspirativním prostorem pro podnikavce. Díky virtuálnímu inkubátoru Lipo.ink.

„Usilovně pracujeme na zahájení jeho provozu a souběžně také na podkladech pro podání žádosti o poskytnutí dotace z fondů Evropské unie, abychom se mohli co nejdříve pustit do přestavby prostorů D na kamenný inkubátor,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Liberecký kraj byl spolu s Pardubickým posledním, kde podobná podpora začínajících podnikatelů chyběla. Úzká spolupráce poběží s úspěšným Jihomoravským inovačním centrem v Brně, což je obdobný projekt.

„Podporu budou mít všichni, kteří chtějí rozvinout své nápady do podoby podnikatelského záměru či start-upu. Chceme pomáhat rozvíjet perspektivní podnikatelské nápady a inovace a zamezit tak odlivu podnikavých lidí z Libereckého kraje,“ vysvětlila radní Radka Loučková Kotasová.

Inkubátor bude nabízet také poradenství pro zavedené firmy

Lipo.ink má také nabízet odborné poradenství pro již zavedené malé i středně velké firmy, jež hledají podporu při dalším rozvoji či restrukturalizaci svého podnikání.

Podle ředitele inkubátoru Philippa Rodena vyjde jeho rozjezd na více než 7,5 milionu korun. Předběžné výdaje související s vybudováním prostorů pro Lipo.ink vycházejí dle dokumentace pro stavební povolení na 100 milionů korun. Z Evropské unie může kraj získat až padesát procent.

Náklady na rozsáhlou rekonstrukci budovy D se pohybují kolem 300 milionů korun. Nutná je kompletní oprava střechy, obvodového pláště, nového energocentra i vnitřních rozvodů.

„Celý projekt je velmi nákladný. Proto zvažujeme, že ho rozdělíme do několika etap. Nejdřív tedy dojde k rekonstrukci vnějšího pláště a nezbytným vnitřním úpravám, které jsou potřebné pro chod inkubátoru,“ přiblížil hejtman Půta.

Další vnitřní prostory zatím zůstanou připravené v hrubé stavbě pro budoucí využití. Pro fungování inkubátoru bude zásadní spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci. Smlouvu o spolupráci už podepsali hejtman Martin Půta a rektor univerzity Zdeněk Kůs.

Kraj má také přislíbenou spolupráci s Technologickým centrem v Drážďanech a Vysokou školou – univerzitou aplikovaných věd v Žitavě. „Jednáme i s Jihomoravským inovačním centrem v Brně, s univerzitami v Jelení Hoře a Vratislavi v Polsku a s dalšími organizacemi a velkými firmami v Libereckém kraji,“ doplnila radní Loučková Kotasová.