Do Severočeského muzea v Liberci se po třech letech vrátil zrestaurovaný...

Do Severočeského muzea v Liberci se po třech letech vrátil zrestaurovaný Metelkův mechanický betlém. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Do Liberce se vrátil Metelkův betlém. Oprava vyšla na osm set tisíc

  • 1
Po několika letech se do Severočeského muzea v Liberci vrátil unikátní Metelkův betlém. Prošel náročnou a pečlivou restaurací.

Metelkův betlém, který byl pro mnoho Liberečanů tradiční součástí Vánoc, byl ve velmi špatném technickém stavu a částečně nefunkční. Metelka jej totiž vytvořil ze dřeva, má i dřevěná kolečka. A dřevo bylo tehdy odpadním materiálem. Bylo ho sice všude dost, ale nevydrží do nekonečna.

„V rámci první etapy modernizace muzejní budovy před dvěma lety jej proto odborníci demontovali a odvezli do Třebechovic pod Orebem k náročnému restaurování, jehož se ujal Kamil Andres. Následně proběhla kompletní repase všech mechanických prvků, odkyselení papírových částí, vytvoření nové nosné konstrukce a restaurování více než dvou stovek historických betlémových figurek,“ uvedla mluvčí Libereckého kraje Blanka Daníčková.

Celkové náklady na restaurování se vyšplhaly na osm set tisíc korun. Betlém je v muzeu umístěn ve velké klimatizované vitríně, která pro něj zajistí stabilní prostředí a umožní jeho snadnou údržbu. Díky účelové dotaci Libereckého kraje ve výši tři sta devadesát tisíc korun může muzeum do listopadu dokončit instalaci betlému v takzvané sloupové síni muzea.

Andělé krouží, kozlové se trkají

Dílo Václava Metelky ze Sklenařic u Vysokého nad Jizerou má bezmála dvě stě padesát figurek. Velká část postaviček betlému se hýbe - andělé krouží nad chlévem s Ježíškem, andělé jej kolíbají v kolébce, kozlové se trkají, vagony odvážejí z šachty uhlí, větrný mlýn se točí. Tehdy lidé dávali do betlému všechno, co viděli kolem sebe. Metelka byl velký vlastenec, proto sem postavil také sokola, který se točí kolem hrazdy.

Metelkův betlém pochází z konce 19. století a jde o nevlastní dvojče druhého slavného Metelkova betlému, který je k vidění v Jilemnici. Jsou to vlastně bratři, protože každý z nich sestrojil jeden z bratrů Metelků.

Na rozdíl od jilemnického betlému pohání ten liberecký mechanismus soukolí, které autor vyrobil pouze ze dřeva a provázků. Aby se stroj betlému neporouchal, neměl by běžet déle než pět minut. I kolébka, ve které leží Ježíšek, patří mezi znaky podkrkonošské lidové tvorby.

Obdivuhodné je také třeba to, jak autor počítal v životě se ženami. Ostatní betlémy na ženské postavy buď trochu zapomínají, anebo je zobrazují tak nešťastně, že nejsou k rozeznání od mužů. Metelka má ve svém betlému žen několik.