Liberecká nemocnice má nové moderní přístroje na léčbu pacientů po mrtvicích.

Liberecká nemocnice má nové moderní přístroje na léčbu pacientů po mrtvicích. | foto: ČTK

Na boj s mrtvicemi má liberecká nemocnice armádu nových přístrojů

  • 1
Třetím nejhorším "zabijákem" jsou v Libereckém kraji mozkové cévní příhody, jimž se laicky říká mrtvice. Ohrožují především lidi s neléčeným vysokým tlakem, tlouštíky s nedostatkem pohybu a silné kuřáky. Liberecká krajská nemocnice teď získala špičkové přístroje na léčbu.

Liberecké iktové centrum pro pacienty s mozkovými mrtvicemi patří mezi nejdůležitější v Česku. Nové přístroje a vybavení získalo a ještě získá díky dotacím z Evropské unie.

"Další přístroje přijdou do nemocnice v první polovině příštího roku," řekl zástupce přednosty neurocentra Pavel Buchwald.

Pacienty po mrtvicích dokážou vrátit k životu a uchránit je před invaliditou a ostatními dalšími trvalými zdravotními problémy.

"Budeme moci vyšetřit více pacientů než dosud," upozornil přednosta neurocentra Petr Suchomel.

V Liberci léčí stále víc a víc lidí po mozkové mrtvici

V roce 2011 léčili v liberecké nemocnici pět set šedesát pacientů s mrtvicí, loni šest set čtyřicet a letos jich bude více než sedm set. "Mohlo by jich být třeba i dvakrát víc, ale musíme na ně dostat peníze," prohlásil Suchomel.

Podle něj medicína od konce minulého století výrazně pokročila. "Tehdy vrtulník dostal během pár minut z Tanvaldu do Liberce chlapa se sekyrou v hlavě," připomněl Suchomel.

"Lidé po mozkové cévní příhodě však leželi v nemocnici v Tanvaldě dva dny, než se dostali k nám a poskytli jsme jim specializovanou péči," dodal Suchomel. "Teď už se něco takového nestává."

Nemocnice vybudovala specializovanou jednotku intenzivní péče s pěti lůžky, určenými pro pacienty po mrtvici. Suchomel dodal, že pacient, postižený mrtvicí, by se měl dostat do Liberce nejpozději za hodinu.

Nemocnice koupí další přístroje za zhruba 30 milionů korun

Za ideálních okolností mu lékaři ucpanou cévu uvolní a odejde domů po svých buď okamžitě, nebo druhý den. Péče o lidi po mrtvicích v minulosti zaostávala za péčí o pacienty se srdečním infarktem a nemocnice na ni měla mnohem méně peněz.

"Na moderní přístroje jsme čekali čtyři roky," uvedl Suchomel. Od začátku loňského roku nakoupila nemocnice s pomocí Evropské unie a Libereckého kraje pro iktové centrum moderní přístroje a vybavení za téměř 22 milionů korun.

Příští rok dorazí další technika za zhruba třicet milionů korun. Nejvíce stál zatím špičkový operační mikroskop. Vyšel na více než osm milionů korun.

Lékaři s jeho přispěním vidí, co se v pacientovi děje a pokud je něco špatně, okamžitě zasáhnou. "Je nejlepší, jaký se dá na trhu sehnat," poznamenal Buchwald.

A jak se vlastně mrtvice laicky na člověku pozná? Má povislý koutek u úst, nedokáže udržet předpažené ruce a nerozumí, co mu druzí říkají.