Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký travič už zabil sedm psů. Varují před ním cedule

  15:26aktualizováno  15:26
V Liberci řádí travič. Už mu podlehlo sedm psů. Varují před ním desítky cedulí v lesích nad přehradou, kde lidé své čtyřnohé přátele venčí. "Někdo zde pohazuje otrávené maso," stojí na jedné z nich.

Jedno z varování před libereckým travičem psů. | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

"Šíří se to jako lavina a lidi jsou vyděšení. Já už tam raději nevenčím. Vím ze svého okolí o šesti otrávených psech, tři z nich zemřeli," svěřila se liberecká studentka Veronika Hávová.

Není sama. Dvě otravy psů už zaznamenali na sídlišti Kunratická, jednu v parku nad Intersparem. Největší pohromu způsobil travič ve Františkově, kde ze čtyř otrávených psů tři nepřežili. Žádný z případů není starší půl roku, proto je pravděpodobné, že jde o jednoho pachatele.

"Může to být pejskař, kterému vadí ostatní psi. Nebo důchodce. Všichni hledají někoho nápadného, ale ona to klidně může být i maminka s kočárkem, u které by to nikdo nečekal," zamýšlí se Veronika Hávová.

Před travičem varuje i Liga na ochranu zvířat. Její místopředsedkyně Dagmar Kubištová vyzývá pejskaře, aby nalezené pohozené návnady s jedem dopravili do útulku v Lučanech, kde sídlí pobočka ligy.

Ne všechny otravy lidé nahlásí

"Vyzýváme pejskaře, aby byli ve střehu. Riziko otravy je teď opravdu velké. I na Jablonecku vím o jednom úmrtí a dalších třech otrávených psech," poznamenala Kubištová.

Ve střehu jsou také strážníci. Ne všechny otravy jim totiž lidé nahlásí. Poslední případ evidují z počátku června, kdy obyvatelka paneláku v Pavlovicích pohazovala za bílého dne kolem domu granule proti slimákům. Těmi se snadno může otrávit i pes.

"Šetřením jsme zjistili, že žena nesledovala žádný zlý záměr, neboť jí plži likvidovali zahrádku květin. Riziko otravy psů, kteří zde běhají, ale bylo velké. Ta žena si to patrně vůbec neuvědomovala," oznámila Daniela Bušková, mluvčí Městské policie Liberec.

Případy otrav v Liberci dělají starosti také veterinářům. Martinu Kolafovi nedávno v ordinaci skončil pes otrávený na Kunratické. "Bohužel nepřežil. Bylo to rychlé. Dodnes nevíme, čím ho otrávili," posteskl si veterinář. Otrava jedem je podle něj záludná v tom, že vede ke krvácení do dutin. Že se pes otrávil, majitel pozná až ve chvíli, kdy je pozdě.

Pes může po jedu na slimáky i oslepnout

I v případě včasného léčení si pes obvykle nese trvalé následky, v případě použití jedu na slimáky například oslepnutí. Léčba je navíc dlouhodobá, finančně nákladná a její výsledek je nejistý.

Podle liberecké veterinářky Karoliny Svobodové se podaří zachránit jen asi čyřicet procent otrávených psů.

"Nemáme šanci zjistit, jaký jed byl použit, a proto se léčí jen následky otravy," vysvětlila.

Příznaky otravy jsou zvracení a průjem. Traviči nejčastěji používají tmavě modré granule proti slimákům, jed na krysy a překvapivě také fridex, neboli nemrznoucí směs do chladičů auta. Fridex je sladký a má pro psy atraktivní chuť.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Najdete na iDNES.cz