Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký travič už zabil sedm psů. Varují před ním cedule

  15:26aktualizováno  15:26
V Liberci řádí travič. Už mu podlehlo sedm psů. Varují před ním desítky cedulí v lesích nad přehradou, kde lidé své čtyřnohé přátele venčí. "Někdo zde pohazuje otrávené maso," stojí na jedné z nich.

Jedno z varování před libereckým travičem psů. | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

"Šíří se to jako lavina a lidi jsou vyděšení. Já už tam raději nevenčím. Vím ze svého okolí o šesti otrávených psech, tři z nich zemřeli," svěřila se liberecká studentka Veronika Hávová.

Není sama. Dvě otravy psů už zaznamenali na sídlišti Kunratická, jednu v parku nad Intersparem. Největší pohromu způsobil travič ve Františkově, kde ze čtyř otrávených psů tři nepřežili. Žádný z případů není starší půl roku, proto je pravděpodobné, že jde o jednoho pachatele.

"Může to být pejskař, kterému vadí ostatní psi. Nebo důchodce. Všichni hledají někoho nápadného, ale ona to klidně může být i maminka s kočárkem, u které by to nikdo nečekal," zamýšlí se Veronika Hávová.

Před travičem varuje i Liga na ochranu zvířat. Její místopředsedkyně Dagmar Kubištová vyzývá pejskaře, aby nalezené pohozené návnady s jedem dopravili do útulku v Lučanech, kde sídlí pobočka ligy.

Ne všechny otravy lidé nahlásí

"Vyzýváme pejskaře, aby byli ve střehu. Riziko otravy je teď opravdu velké. I na Jablonecku vím o jednom úmrtí a dalších třech otrávených psech," poznamenala Kubištová.

Ve střehu jsou také strážníci. Ne všechny otravy jim totiž lidé nahlásí. Poslední případ evidují z počátku června, kdy obyvatelka paneláku v Pavlovicích pohazovala za bílého dne kolem domu granule proti slimákům. Těmi se snadno může otrávit i pes.

"Šetřením jsme zjistili, že žena nesledovala žádný zlý záměr, neboť jí plži likvidovali zahrádku květin. Riziko otravy psů, kteří zde běhají, ale bylo velké. Ta žena si to patrně vůbec neuvědomovala," oznámila Daniela Bušková, mluvčí Městské policie Liberec.

Případy otrav v Liberci dělají starosti také veterinářům. Martinu Kolafovi nedávno v ordinaci skončil pes otrávený na Kunratické. "Bohužel nepřežil. Bylo to rychlé. Dodnes nevíme, čím ho otrávili," posteskl si veterinář. Otrava jedem je podle něj záludná v tom, že vede ke krvácení do dutin. Že se pes otrávil, majitel pozná až ve chvíli, kdy je pozdě.

Pes může po jedu na slimáky i oslepnout

I v případě včasného léčení si pes obvykle nese trvalé následky, v případě použití jedu na slimáky například oslepnutí. Léčba je navíc dlouhodobá, finančně nákladná a její výsledek je nejistý.

Podle liberecké veterinářky Karoliny Svobodové se podaří zachránit jen asi čyřicet procent otrávených psů.

"Nemáme šanci zjistit, jaký jed byl použit, a proto se léčí jen následky otravy," vysvětlila.

Příznaky otravy jsou zvracení a průjem. Traviči nejčastěji používají tmavě modré granule proti slimákům, jed na krysy a překvapivě také fridex, neboli nemrznoucí směs do chladičů auta. Fridex je sladký a má pro psy atraktivní chuť.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz