Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dlouhá léta sem lidé nemohli. Teď liberecký zámek na chvíli otevřou

  16:26aktualizováno  16:26
Liberecký zámek možná znovu získá zašlou slávu. Jiskru naděje vykřesala návštěva radních v chátrající dominantě, do níž je pozvali zástupci současného majitele zámku - firmy Ústí Development.

Liberecký zámek | foto: MAFRA

Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové se obě strany pokusí hledat možnosti budoucího využití zámku. "Budeme přemýšlet nad tím, jestli by se některé jeho části nedaly třeba pronajmout," upřesnila.

Jestli se zámek někdy otevře pro lidi trvale, není jisté. Možnost nahlédnout do něj ale Liberečané mít budou. Jeho brány se otevřou 28. října. Radnice spolu s majiteli na tento den přichystala den otevřených dveří.

Stavba, kterou na konci šestnáctého století nechali vybudovat Redernové, je bez využití od druhé poloviny devadesátých let.

Předtím sloužila jako výkladní skříň českého skla. Patřila totiž firmě Skloexport. Zámek v centru Liberce hostil jednu z největších světových sbírek a často ho navštěvovaly diplomatické i politické špičky z celého světa.

"Byl to turistický magnet na obrovské úrovni a šlechtické sídlo tomu dodávalo další dimenzi. V každém křídle byla nějaká expozice skleněných výrobků, na chodbách obrovské křišťálové lustry," řekl někdejší zaměstnanec Skloexportu Miroslav Těšina.

Zámecký park je nyní doupětem narkomanů

Skloexport ale na konci minulého století zkrachoval a v následujících několika letech cenná sbírka skla záhadně zmizela.

V roce 2007 opuštěnou budovu koupila společnost Ústí Development. Právě ta by mohla zámku ve spolupráci s libereckou radnicí přinést zámku spásu.

Konkrétní vizi ale obě strany zatím nemají. "O možnostech využití zatím s firmou jednáme. Žádné přesné plány ale ještě nejsou," uvedl Jan Král z magistrátu. Pomoc města podle něj bude spočívat v pomoci s hledáním partnerů, kteří by byli ochotní se na obnově zámku podílet.

Magistrát chce majitelům pomoci i s údržbou přilehlého parku. "Jako své zázemí si ho totiž přivlastňují narkomani. V trávě jsme našli spoustu obalů od injekčních stříkaček," vysvětlila primátorka.

Doplnila také, že se město dohodne se strážníky, aby park pravidelně kontrolovali. Prostory se navíc budou na noc zamykat.

Kromě vyklizených prostor po výstavě skla jsou na zámku i místnosti, které jsou krásně vybavené. Nechybí tu například francouzský nebo bavorský salónek. Vybavení ovšem podle mluvčího libereckého magistrátu Jana Krále původní není, dostalo se do budovy v devadesátých letech.

"Určitě ale nejsou pravdivé řeči, které někdy po Liberci kolují, že zámek je naprosto prázdný. Ve většině místností nábytek je," vysvětlil. Nejcennější součástí komplexu je kaple z roku 1604, ve které se dosud konají svatby.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Najdete na iDNES.cz