Lídr sdružení Změna pro Liberecký kraj Jan Korytář

Lídr sdružení Změna pro Liberecký kraj Jan Korytář | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

V Liberci se hraje o moc: padne protikittnerovská koalice, nebo ODS?

  • 8
V Liberci se večer rozhodne o tom, jestli město povede "protikittnerovská" koalice, nebo se na magistrát vrátí ODS. Jednání jsou ostřejší než předvolební kampaň. Dvě nejvýraznější figury povolebního dění, Jan Korytář z vítězné Změny pro Liberec a Jiří Šolc ze sdružení Liberec občanům, jsou jako dva póly magnetu.

Situace v Liberci připomíná povolební stav v roce 2008, kdy v krajských volbách drtivě zvítězila ČSSD, ale čtvrtí Starostové pro Liberecký kraj chtěli na povolebním vyjednávání post hejtmana. Podobně se dnes chová i Jiří Šolc, jehož volební slepenec Liberec občanům skončil také čtvrtý.

"Už jsem to také slyšel, ale situace není stejná. Nikdy jsme například nechtěli místo starosty. My si nic nediktujeme," tvrdí Šolc.

Podle Šolce uskupení vadí také to, že mu potenciální partneři nevěří. "Dalším důvodem je, že oni chtějí pět náměstků a my jsme slíbili, že budeme na radnici především šetřit. Proto jsme odstoupili," řekl Šolc.

Lídr sdružení Liberec občanům Jiří Šolc je s 214 centimetry nejvyšším politikem ve městě

Lídr sdružení Liberec občanům Jiří Šolc je s 214 centimetry nejvyšším politikem ve městě.

Jan Korytář se nad argumentací Jiřího Šolce, proč z jednání odstoupil, podivuje. Podle něj Liberci občanům začalo pět náměstků vadit až v okamžiku, kdy zjistili, že by měli mít v jedenáctičlenné radě jen jednoho náměstka a jednoho radního.

Pokud to nevyjde ani s Věcmi veřejnými, má ODS šanci

Místo sdružení Liberec občanům tak dnes k jednacímu stolu se Změnou pro Liberec, ČSSD a Unii pro sport a zdraví zasednou Věci veřejné. Pokud se nedohodnou, výrazně vzrostou šance ODS, že se ve vedení města udrží.

"ODS má ambice sestavit koalici. Možných je několik koalic s účastí ODS, a tak je jasné, že se o to budeme snažit. Vyjednávání pokračují a vývoj dává za pravdu mým slovům, že něco bourat, nebo tvořit je podstatný rozdíl," napsal v on-line rozhovoru čtenářům odcházející primátor Jiří Kittner.

Jiří Šolc odmítá, že má v rukávu koalici s ODS. Právě on ale v den voleb jednal jako první s ODS. Jedním z vyjednavačů sdružení Liberec občanům je navíc David Václavík, který byl v předminulém zastupitelstvu s ODS v koalici jako člen Strany pro otevřenou společnost a toto partnerství dojednal.

Pokud se ODS na radnici za pomocí Jiřího Šolce dostane, primátorem se pravděpodobně stane Tomáš Hampl, který dostal v ODS nejvíc hlasů. Ten dříve pracoval ve firmě Inženýrsko investiční, což byla dceřiná společnost Syneru. Liberec se tak nejspíš své přezdívky Synerov nezbaví.

V Jablonci se už na koalici dohodli

V Jablonci nad Nisou vytvořili koalici dva rivalové - ODS a Domov nad Nisou. Jako pojistku v podobě partnera si vzali nováčka TOP 09.

"Hlavním důvodem vytvoření této koalice jsou programové shody a volební výsledek," uvedl Petr Beitl (ODS), který je navrhován na starostu. Křesla místostarostů má obsadit Petr Tulpa (Domov) za resort sociálních věcí, kultury a sportu, místostarostu za resort rozvoje města má převzít Petr Vobořil (Domov) a místostarosta za finance by měl být Miloš Vele (ODS).

Navrhované výsledky budou muset schválit při ustavujícím zasedání, které je plánováno na 11. listopadu. V následujících dnech budou obě strany tvořit programové prohlášení.

"Netvrdím, že se jedná o svazek z nějaké lásky, spíš je to jako manželství z rozumu," podotkl Beitl. Obě strany připustili, že by jim toto spojení mohlo být od voličů vyčítáno.

, ,