Podoba Vodního domu na vizualizaci

Podoba Vodního domu na vizualizaci | foto: Suchopýr

V Liberci se o evropské stamiliony utkají divadlo, muzeum i vodní dům

  • 6
Liberečtí zastupitelé budou příští týden rozhodovat o třiceti projektech, které by mohlo město zaplatit z evropských dotací. Liberec má z evropských peněz k dispozici 540 milionů korun, hodnota všech projektů je zatím zhruba tři čtvrtě miliardy. Zastupitelé tak nejspíš některé z návrhů vyřadí.

Podle předložených návrhů by v Liberci mohlo být za evropské peníze modernější divadlo, vodní dům, parky, hřiště, sportovní areál nebo muzeum historické tramvajové dopravy. Například zastupitelka Zuzana Kocumová, která je v řídícím výboru Integrovaného plánu rozvoje města, však neskrývá, že má k některým projektům výhrady. Týká se to například rekonstrukce Svijanské arény za téměř 120 milionů korun nebo modernizace Divadla F.X. Šaldy za 113 milionů.

Žádosti o peníze

Centrum podpory geotermálního využití energie - 65 897 895 Kč

Obnova sportovišť Harcov - 15 612 000 Kč

Centrum historie tramvajové dopravy - 75 200 000 Kč

Modernizace Divadla F.X. Šaldy - 113 880 000 Kč

Přestavba sportovišť v areálu  Městského stadionu v Liberci  - 117 400 000 Kč

Rekreační a sportovní areál Vesec - 9 042 000 Kč

Rekonstrukce Jezdeckého klubu Liberec - 32 658 000 Kč

Vodní dům Harcov - 26 400 000 Kč

Oddychová zóna Perštýn - 33 569 990 Kč

Modernizace DDM Větrník - 21 268 274 Kč

Obnova sportoviště Krásná Studánka - 15 513 348 Kč

Rekonstrukce a modernizace dětského dopravního hřiště  v Liberci - 18 752 387 Kč

Modernizace expozic muzea - 5 603 100 Kč

"Svijanská aréna je sice majetkem města, ale to s ním nedisponuje a z její rekonstrukce by tak těžila zase jen soukromá společnost, jako je tomu u Tipsport arény. U divadla se zase bude kopat do země, takže ta částka, o níž se dnes hovoří, nemusí být vůbec konečná a může se naopak ještě zvýšit," říká zastupitelka.

Divadlo ale rekonstrukci nutně potřebuje. Do podzemní budovy se přestěhují dnes nevyhovující šatny orchestru, úložné prostory pro kostýmy a malá zkušebna. Součástí by měl být i bezbariérový vstup, který u divadla chybí. Vozíčkáře by do prvního patra, přímo do šatny, dopravil výtah.

Za peníze by se mohla vylepšit i akustika, která je v divadle například pro opery zcela nevyhovující. "Před lety se porušila kvůli nevhodným úpravám," zmínil ředitel divadla Martin Otava.

Výběr projektů se nezamlouvá ani bývalému primátorovi Janu Korytářovi. Ten kritizuje, že se na seznam nedostaly akce zaměřené na volný čas, za nimiž stálo město.

"Zařadili tam všechny soukromé projekty a bylo úplně jedno, kolik měly po hodnocení bodů a zda splňovaly zadaná kritéria. Což znamená, že to hodnocení nemělo vůbec žádný význam," přiblížil Korytář.

"Chápu sice, že město nemá tolik peněz na spoluúčast a nemůže si proto dovolit pustit se do některých akcí, je ale škoda, že neinvestuje do svého majetku. Podporu tak nemají školní tělocvičny ani třeba kino Varšava, kde mělo vzniknout multikulturní centrum. Přitom si myslím, že je lepší, abychom teď zaplatili patnáct procent jako spoluúčast, než za dva roky investovali do oprav plnou částku," řekl Korytář.

Šanci má i Centrum pro přírodu společnosti Čmelák

Korytář už v minulosti kritizoval i Centrum tramvajové dopravy, které má vyrůst na libereckém výstavišti. Vadí mu, že spolkne najednou velkou část peněz, 75 milionů, a kvůli tomu nezbude na jiné akce (čtěte zde).

Šanci na získání evropské dotace ale má má i Centrum pro přírodu společnosti Čmelák, které Korytář šéfoval. Centrum by mělo vzniknout na pozemku, který Korytář vlastní se svou přítelkyní. V případě, že se podaří dotaci získat, chce parcelu převést do vlastnictví Čmeláku.

"Naše organizace zatím sídlí stále v pronájmu, proto bychom chtěli postavit dům, v němž by byly kanceláře, dílna či zázemí pro ubytování dobrovolníků," vyjmenoval Korytář. Projekt za necelých dvacet milionů korun je zatím v přípravě.

Vedení radnice nepočítá s tím, že se všechny projekty ze seznamu podaří dotáhnout až do konce. "Někteří partneři budou možná chtít od toho svého plánu odstoupit, to bude zřejmě případ Libereckého kraje, ale i některých nestátních neziskových organizací, kterým se nemusí podařit získat peníze od banky," řekl koordinátor evropských projektů Michal Vereščák.